Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van ez az áramkörben?

Hogy van ez az áramkörben?

Figyelt kérdés
Ha egy fogyasztót sorosan kötünk egy áramkörbe akkor az utána lévő fogyasztóra olyan erősségű áram jut ami már a második fogyasztó ellenállása miatt gyengébb?Vagy az áramerősség ugyanakkora lesz mint a főágban volt és úgy megy tovább a következő ellenállásra?

2016. nov. 29. 22:51
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
52%
Sorosan csak egy áram van, az megy át mindenkin. Folyót láttál már? Ott ami víz az egyik szakaszon átfolyik, az megy a következő szakaszon is.
2016. nov. 29. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
17%

Igen, kisebb áram fog folyni két sorba kötött fogyasztón ugyanazon feszültség mellett. A két fogyasztó ellenállása összeadódik.

Ha két 40 wattos izzót sorba kötve kapcsolsz a hálózatra, azok csak narancsos-vörös színnel, gyengébben fognak világítani.

/ Bár ez a példa kicsit sántít, mert az izzólámpák ellenállása nem lineáris./

2016. nov. 29. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
55%

Soros kapcsolásnál a feszültségen megosztoznak az ellenállások arányában.

Az áram ugyanakkora a két fogyasztón.

2016. nov. 30. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 Wadmalac ***** válasza:
89%

Azt hiszem, kicsit keveredés van a fejedben a soros és párhuzamos kapcsolás terén.

Először ezt kéne kicsit rendbe tenni.


Megpróbálnám a kettő közti fő különbséget röviden összefoglalni.

Soros kapcsolásnál az áramerősség az egész szálon végig azonos, a feszültség fogyasztónként esik lépcsőzetesen.

Párhuzamos kapcsolásnál a párhuzamos ágak szétválási és újracsatlakozási pontjai közt, így minden párhuzamos szálban a feszültségesés azonos, a szálak áramerőssége pedig az adott szál eredő ellenállása függvényében más és más lehet.

Rossz, de valamennyire az érthetőséget javító analógiával az áramerősség a folyó vízárama (köbméter, lietr per másodperc pl.), a feszültség meg a folyó esése, lejtése az adott szakaszon.


A soros és párhuzamos kapcsolás működése még jól modellezhető így.

2016. nov. 30. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:
Igen, képzeld láttam folyót.Am a többieknek pedíg nagyon szépen köszönöm a választ :)
2016. nov. 30. 10:25
 6/25 anonim ***** válasza:
75%
Wadmalac jól megkapta segítő hozzászólása miatt. Gratulálok, Kérdező!
2016. nov. 30. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 Wadmalac ***** válasza:
82%

"Igen, képzeld láttam folyót."

Remek. Az egy jó alap. Na most akkor kezdd el felfogni az összefüggést is.

Mert ha olyan triviális lenne neked, mint ahogy most sértetten előadod, nem kéne itt kérdezned.

2016. nov. 30. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
17%

"Wadmalac jól megkapta segítő hozzászólása miatt."

Szerintem az #1-es válaszolónak szólt a kérdező reakciója, nem Wadmalacnak.


Ugyanazt írom, mint feljebb a többiek, csak példával:

Mondjuk van egy 10V-os telep, és rákötsz egy 10 Ohmos ellenállást. Így a körben I=U/R =1 A fog folyni, ez folyik át az ellenálláson, és 10 V fog esni rajta.


Ha sorba kötsz vele újabb 10 Ohmos ellenállást, akkor Mindkettőn 5-5 V feszültség fog esni, és mivel az eredő ellenállás 20 Ohm lesz, a teljes ágban (és mindkét ellenálláson) 0,5 A fog átfolyni.


Ha a második ellenállást párhuzamosan kötöd az elsővel, akkor az eredő ellenállás 5 Ohm lesz, a főágban 2 A fog folyni, az egyes ellenállások ágában viszont 1-1 A fog folyni, és 10-10 V fog esni rajtuk.

2016. nov. 30. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
18%
Valóban, a folyózást #1 művelte. :D
2016. nov. 30. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Wadmalac ***** válasza:
53%

Tényleg, én meg magamra vettem, mert én is használtam az analógiát.

Morgolódás visszaszívva.

2016. dec. 1. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!