Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Észlelhető e egyáltalán a mi...

Észlelhető e egyáltalán a mi világunkban negatív előjelű fizikai mennyiség?

Figyelt kérdés

Például létezhet e negatív tömeg, negatív idő, negatív fényerősség...?

Vagy a világunkban egy fizikai mennyiség csupán a nulláig "mehet le"? Pl. a fényerősség abszolút nullája a teljes sötétség, vagy a hőmérsékleté az abszolút nulla fok. De negatív fényerősség vagy negatív hőmérséklet létezhet?

Hogy kell elképzelni, ha igen?


Számokban bezzeg van olyan, hogy -3, -4, -6. Tehát egy szám lehet negatív és pozitív is, de nem gyakran tudok kifejteni negatív energiát, vagy negatív tömegem se lehet. Miért?


Azt olvastam, hogy antianyagot már sikerült előállítani (antihidrogént), de hogy lehetséges ilyen? Vagy a lassulás negatív gyorsulás, de ilyen alapon a gyorsulás is lehetne pozitív lassulás.


Szóval nem tudom, hogy a világunkban mennyire fordulhat elő negatív előjelű fizikai mennyiség.

(Eltelhet e mínusz 10 perc? Léphetek e -3cm-et? stb...)



2016. dec. 19. 18:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A vektormennyiségek esetén biztosan van, viszont az az inerciarendszer függvénye, hogy értéke pozitív vagy negatív-e.
2016. dec. 19. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
94%
elektromos töltés, részecskék spinje meg egyéb tulajdonságai, celsius és egyéb hőmérsékleti skálák(ez persze kicsit sántít, de értelmezhető bármilyen megszilárduló anyagra aminek az olvadáspontját jelölöd ki 0-nak)
2016. dec. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 dq ***** válasza:
53%

Tudtommal egyáltalán nem léteznek.

Nem is hiszek a negatív számokban :P


A fizikai világban minden mennyiség, méret, darabszám nemnegatív. A negatív számok, legkorábban talán összehasonlításnál lépnek be. Sõt, csak irányított összehasonlításban.


Peti és Zsuzsi magasságának eltérése 5

VS

Peti és Zsuzsi magasságának eltérése (-5)


Ez utóbbi jelölés icicpici információval többet hordoz magában (hogy végül is melyikük a nagyobb, vagy, melyiküket hasonlítom melyikükhöz); viszont nagyon jól kezelhetõvé teszi azt az esetet, amikor már három vagy több emberrel kell számolni. Negatív számok nélkül mindig az eredmény után kéne írnod hogy ki is a nagyobb, és megfelelõen rendezgetni az egyenleteidet amikor számolsz velük pfúj.


Kapcsolódó kérdés:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..


Itt majdnem összehoznak egy olyan példát, amelyben negatív a mért mennyiség és a darabszáma is, de, végül nem találnak ilyet :(

2016. dec. 20. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 dq ***** válasza:

Talán: elektromos töltés, potenciál, potenciálkülönbség.


Nagyon szépen modellezik* a negatív számok összeadását, tök olyan, mintha az ember +1 és -1 forintosokat, vagy, almákat és antialmákat számlálna.

Mégis, talán itt látszik a legjobban, hogy ez csak hasraütésszerûen kapta a pozitív/negatív elnevezést, semmi igazi negatív** dolog nincs benne, lehetne A és B is + és - helyett.


** én nemnegatív számnyiszor tudok válaszolni egy kérdésre, negatív számnyiszor nem. Mondjuk most ezt értem 'igazi negativitás' alatt, gondolom te is ilyesmit?

2016. dec. 20. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Wadmalac ***** válasza:
77%

Ahogy Einstein bácsi mondta, minden relatív. A fizikában a negatív mennyiségek mindig valamilyen összehasonlítás eredményei, irányított viszony. Mi vezettük be őket, hogy számolni tudjunk.

Magukban a fizikai mennyiségeknek nem is lehet előjelük. Azokat mi adjuk nekik.

2016. dec. 20. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
48%

Pontosan arról van szó, amit Wadmalac mond. Van Celsius fok a hőmérséklet mérésére, télen jó nagy mínuszok röpködhetnek, de a tudomány a saját dolgainak elrendezésére mégis Kelvin javaslatát használja. Abból a szempontból nincs negatív hőmérséklet. Sőt, még a nulla is az ideális (el nem érhető) állapot.

Igen, van negatív tömeg. Azért "alkottuk", mert könnyebb úgy dolgozni. És meg is figyeljük, mikor elemi részecskék energiává alakulnak.

Negatív idő is van. A múlt. Ilyennek tekintjük. A -5. mint szám, egy fogalom. Azt fejezi ki, hogy egy önkényes ponttól merre van. A jelenhez képest a tavaly -1 évvel van odébb. Ha az időfolyamot a haladása irányába tekintjük. Ha fordítva, akkor a jövő év van -1-re, és a tavaly 1-re.


Összegezve kérdésed, a világunkban pontosan annyira fordulhat elő negatív fizikai mennyiség, amennyire akarod. Csak arra vigyázz, hogy mindent jól hangolj össze, különben káoszt teremtesz. Nem a világban, a fejekben.

2016. dec. 20. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

A "fizikai mennyiség" ember alkotta fogalom és modellfüggő, hogy mit mire használsz és hogyan, ahogy a negatív számok is ember alkotta absztrakciók. Innentől kezdve pedig a kérdés már nem is a valóságra, hanem az emberi gondolkodásra vonatkozik, és a válasz természetesen az, hogy igen.


De ezt magad is meg tudtad volna válaszolni, ha előtte kicsit gondolkozol.

2016. dec. 20. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 dq ***** válasza:
56%

#6: de a tudomány a saját dolgainak elrendezésére mégis Kelvin javaslatát használja. Abból a szempontból nincs negatív hőmérséklet. Sőt, még a nulla is az ideális (el nem érhető) állapot.


[link]

2016. dec. 20. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
A negatív gyorsulás például elég gyakran előfordul. Igaz külön neve is van: Lassulás ;)
2016. dec. 20. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
#9 Értem! De ugyanennyi erővel lehetne a gyorsulás pozitív lassulás is, nem?
2016. dec. 20. 15:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!