Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Előfordulhat olyan, hogy két...

Előfordulhat olyan, hogy két érték is kijön a kiindulási koncentrációra?

Figyelt kérdés

A feladatkérdés az, hogy hány g NOBr-t kell 10 dm3-es tartályba tenni, hogy egyensúlyban 1 mol Br2-ot tartalmazzon az elegy.

K=0, 72 mol/dm3


Kiszámoltam, de a megoldás az lett (másodfokú egyenlet felírása révén), hogy a kiindulási NOBr koncentráció kétféle értéket is felvehet. Lehet ez, vagy valamit elszámoltam/nem jól írtam fel?


Várom a válaszaitokat, köszi előre is!



2017. jan. 4. 18:04
 1/6 Silber ***** válasza:

Mi a feladat teljes szövege?

Szokatlan hogy két valós megoldása is legyen, hiszen ha kezdetben nagy a koncentráció, úgy egyensúlyban található szabad 1 mol Br2 koncentrációja kisebb lesz a híg kezdeti állapothoz képest a sok visszamaradt kiindulási anyag következtében. Az, hogy az egyensúlyban 1 mol szabad brómhoz tartozó koncentrációt keressük magától adja, hogy a két kiindulási állapothoz két különböző disszociációs foknak kell tartoznia.

2017. jan. 4. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Másolom:


"Hány gramm nitrozil-bromidot kell 10 dm3-es zárt edénybe tenni, hogy 240 C-on éppen 1 mol brómot tartalmazzon az egyensúlyi elegy?

A 2 NOBr<-->2 NO + Br2 folyamat egyensúlyi állandója 240 C-on K=0,72 mol/dm3."


Most egyszer még én is nekifutok. :)

2017. jan. 4. 20:13
 3/6 Silber ***** válasza:
100%

Olybá tűnik, valóban két megoldása is van, és pont amiatt amivel én ellene érveltem - kiderült tévesen. És pont azért lehetséges, mert alacsony kiindulási koncentráció esetén magas a disszociációs fok - magas kiindulási koncentráció esetén pedig lecsökken.

Számszerűsítve:

c(NOBr)=0,325 mol/dm^3 esetén a 16,25%-a bomlik el

c(NOBr)=5,798 mol/dm^3 esetén a 2,9%-a bomlik el


Így két megoldás is adja magát, igazad volt.

2017. jan. 4. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, ment a zöld kéz!


Egyébként újraszámoltam, jött a két megoldás, de az egyik végül amiatt tűnt hibásnak, mert az egyenletből következő átalakulás nem mehet végbe, ugyanis ennél a koncentrációnál eleve kisebb a NOBr kiindulási c-ja.


Mindkét megoldásról beszámolok holnap, aztán kiderül, még egyszer köszi!

2017. jan. 4. 21:47
 5/6 Silber ***** válasza:

Nem kell beszámolni mindkettőről. Sőt, emeld ki mert jól mondod ezt is. Úgy tűnik nem kéne este válaszolgatnom...

Kissé benéztem a disszociációs fokok számítását.

c=0,325 mol/dm^3 esetén több mint hatszor annyinak kéne bomlania, mint amennyi eredetileg benne van... Jogos.

Utóbbira kijön a 0,35-os disszociáció fok.


Csak így tovább. Belőled még lesz valaki.

2017. jan. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindent!
2017. jan. 4. 22:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!