Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mire jó a deriválás?

Mire jó a deriválás?

Figyelt kérdés
Én úgy vettem le, hogy egy függvény deriváltjának segítségével ki tudjuk számolni a függvény tetszőleges pontjában (x-et behelyettesítve) az érintő meredekségét. <<ezt én mondom; javítsatok ki, ha tévedek.

2017. jan. 9. 19:02
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
jól vetted észre.
2017. jan. 9. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, jól gondolod.

És éppen az érintő meredekségéből vonhatunk le további következtetéseket a függvény viselkedéséről, például minimum-maximumok és inflexiós pontok lehetséges helye, növekvés/csökkenés illetve konvexitás.

2017. jan. 9. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Fizikai alkalmazások a sebesség és a gyorsulás számítása.
2017. jan. 10. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

A lényeget, az alapot jól megértetted.

És mint írták, erre alapszik minden felhasználás.


A szélsőérték-számításnál azt használják ki, hogy a szélsőértékeknél "vízszintes" az érintő.

A fizikában egy függvénygrafikon egy fizikai mennyiséget takar, például egy út-idő grafikon meredeksége a sebesség, a sebesség-idő grafikoné a gyorsulás stb.


Aztán persze ezt lehet a végtelenségig bonyolítani.

A fizikában és a matematikában is állati fontos művelet a diff.számítás, iszonyat mennyiségű dolog alapul rá. Meg persze az integrálra is.

2017. jan. 10. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

L'Hospital szabály is használja a határérték számításnál.

Függvény analízisre is használják. meredekség, szélső érték, inflexiós (áthajlási) pontok meghatározására.

Newton féle közelítés esetén képletek "biztosan pontos" megoldására alkalmas.

2017. jan. 10. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!