Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha létrejön egy feketelyuk,...

Ha létrejön egy feketelyuk, akkor az SOHA TÖBBÉ nem fog megszűnni? A komplett világegyetem haláláig fogja pusztítani a körülötte lévő anyagot/energiát?

Figyelt kérdés
A világegyetem végén fekete lyukak fognak mindent ellepni s benyelni?

2017. ápr. 9. 15:51
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
Dávid Gyula egy olyan lehetőséget említett, hogy a protonból esetleg pozitron keletkezhet, mivel az könnyebb. Az igaz, hogy ilyet még sehol se figyeltek meg.
2017. ápr. 9. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Mojjo ***** válasza:
66%

@11: igen, ismerem a proton hipotetikus bomlási útját :) Csak épp az a gond, hogy a pozitron egy lepton. A proton meg egy barion. Ez a hipotetikus bomlási út tehát azt jelentené, hogy csökken a barionszámunk. A SM-ben viszont a barionszám megmaradó mennyiség. És ismételten: minden kísérletünk teljesen konzisztens eredményt mutat az SM-el. Nemhogy protonbomlást nem figyeltek még meg, de semmiféle olyan jelenséget sem, ahol barionszámváltozás történne. Mind az elméleti, mind a kísérleti tudásunk tehát maximálisan azt mutatja, hogy a barionszám megmaradó mennyiség, így a proton _nem tud_ elbomlani pozitronná.


A SM tudjuk, hogy nem teljes. Épp ezért sokféle modell van, ami megpróbál továbbmenni. Vannnak jól ismertek is köztük. Egy közös bennük: minden egyes kis részletükben 100%-ig bizonyítatlanok. Azok is, amik szetint a proton mégis tud bomlani.


Hogy értsd, egy példa: a gravitációs hullámok létére ugyanúgy nem volt semmi bizonyíték egészen a közelmúltig, mint ahogy nincs a proton bomlására. Ám a gravitációs hullámok létét megjósoló modell - az áltrel - kismillió más téren már alátámasztást nyert, a jóslatai rendben beváltak, más részeit kísérleti bizonyítékok hada támasztotta alá. Épp ezért, köznapi értelemben értve, mondhattuk azt, hogy valószínűleg léteznek gravitációs hullámok. A protonok bomlását megjósoló modellek azonban semmilyen részükben nincsenek alátámasztva. Totál nulla, zéró, semmi, ami a kezünkben van bármely jóslatukra, mint kísérleti bizonyíték. Szóval nem értem, mire fel mondhatnánk, hogy valószínű.

2017. ápr. 9. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

Engem az érdekelne, hogy mi lesz így a világból?

Ha a protonok nem bomlanak el, de gyakorlatilag minden más igen.

Dávid Gyula azt mondta, hogy olyan struktúrák tudnak kialakulni, amelyek esetleg nagyobbak, mint a jelenlegi világegyetem, a kötési energiájuk meg pár ezred fok.

De hogy alakulnak ki ezek, ha még ott vannak a protonok is?

2017. ápr. 9. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 Mojjo ***** válasza:
67%

@13: erre nem tudom a választ. De ha a protonok elbomlanak, akkor tele lesz a világ tényleg stabil pozitronnal. Meg elektronnal. Egy részük biztos annihilál, egy részük meg nem találkozik. Lesznek még neutrínók, fotonok. Minden írtóra távol egymástól. Fura, bizarr világ. Ha a protonok megmaradnak, akkor is egy fura, bizarr világunk lesz, ahol minden elérhetetlenül messze lesz egymástól.


Amúgy van egy bajom a jelenlegi világegyetemnél nagyobb struktúrákkal. Illetve kettő. Az egyik az, hogy fogalmunk sincs mekkora jelenleg a világegyetem. Még azt sem tudjuk, véges, vagy végtelen nagy-e. Szerintem belátható világegyetemet akart mondani, ami mintegy cca 90 milliárd fényév _valós_ (és értelemszerűen ~13,7 milliárd fényév látszólagos) átmérőjű. A másik pedig, hogy még mindig úgy tűnik, hogy a világegyetem gyorsulva tágul. Már a jelen tágulási ütem mellett is gyorsabban távolodnak egymástól a belátható világegyetem távoli objektumai. És ez úgy tűnik, még gyorsul. Tehát olyan struktúrákat kellene elképzelni, amelynek a tagjai a fénysebesség felett távolodnak egymástól. Ezeket pedig édtelemszerűen semmilyen erő nem tarthatja össze.

2017. ápr. 9. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 Mojjo ***** válasza:
50%
@14: akarom mondani, 2*13,7 mrd fényév. 13,7 a sugár.
2017. ápr. 9. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
Azok az objektumok biztos, hogy nemfognak fénysebesség felett távolodni egymástól, tekintve, hogy tömegük van nekik...
2021. jan. 28. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Haver!

Fogd már vissza magad a fénysebességgel!

Válaszolj inkább arra, amit egy másik kérdésben neked írtam.

Ott.

2021. jan. 28. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
Ennyire kényes ez a téma? Azt hittem, áttárgyaltuk már, hogy tömeggel rendelkező test nem lépheti át. Azok az "ojjektumok" rendelkeznek tömeggel. Tehát esélytelen a dolog.
2021. jan. 28. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

Igen, megbeszéltük.

Azt is, hogy a tértágulásnak nincsen ilyen korlátja.

Amennyiben még beszélni akarsz erről, akkor menj vissza oda, ahol ezt beszéltük, és válaszolj az ottani kérdéseimre.

ITT NE!

Nem tudom, feltűnt-e, hogy más is tisztában van ezzel, ennek megfelelően fogalmaz. Csak te mondasz ellent.

Tudóst már megkérdeztél?

De mondom: NE ITT OFFOLJ!

2021. jan. 28. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
Jó, rendben. Akkor abban viszont megegyezhetünk, hogy az objektumok nem fognak fénysebesség fölé gyorsulni. Mert itt konkrétan az volt a felvetés.
2021. jan. 28. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!