Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jönnek ki a fotonok a...

Miért jönnek ki a fotonok a Napból?

Figyelt kérdés

A magfúzió során 4 hidrogénatom összeáll egy héliummá, közben energia szabadul fel, ami foton formájában felszabadul. Ez a foton miért akar minden áron kijönni a Nap belsejéből? Miért nem jó neki ott bent? Főleg, mivel akkora utat kell megtennie kifelé, én a helyében biztos nem erőlködnék.

Meg még tömege, gravitációja is van a Napnak (csillagoknak), onnan kikecmeregni se semmi.



2017. máj. 1. 19:30
1 2 3 4
 21/32 X0r4h válasza:
0%

Mi az, hogy miért jön ki? Én a kérdést nem értem. A foton nem élő szervezet, így akarata sincs. Így efolytán logikátlan a példád. Egyébként is a foton egy furcsa természetű "anyag", mivel nem lehet a klasszikus fizikai értelemben anyagnak sem nevezni. Ugyanúgy viselkedik anyagként, ahogyan hullám természetűen. De ez már a kvantumfizika, ami relatív fiatal tudomány a többihez képest, így nagy a homály még sok téren. A bonyolult kozmológiai dolgokban még a felszínt sem kapargatjuk. Csak, hogy példát írják a nullponti energia és az antigravitáció, ami oly érdekes a tudósok számára, még megfejtetlen.


Egyébként a kérdésed alapján egy naív gyerek képe rajzolódik ki. Ezt mutatja is a sértődés. Soha nem szégyen olyanoktól tanulni, vagy megfogadni az építő kritikát, akinek több a tapasztalata/tudása.

2017. máj. 21. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:

Építő kritikát akkor tudok elfogadni, ha valóban építő. Mint írtam, az első kb. 5 válasz sem a kérdésre nem válaszolt, sem építő nem volt.


"Én a kérdést nem értem."

Én meg azt nem értem, mit nem lehet ezen érteni.

"Mi az, hogy miért jön ki?" Kijön, mert benne keletkezik, nem marad benne, és a felszínéről tovább sugárzik. Ha annyira nem tetszik, hogy kijön, akkor mondjuk azt, hogy kikerül oda, de nem mindegy? Jön, tehát halad. Érthető? És ennek a miértjére kérdeztem. Mit nem lehet ezen érteni?

Egyébként sokszor azért értettem meg nehezen a fizikát, matekot, mert aki magyarázza, annak tök más a gondolkodásmódja, eleve teljesen máshogy közelít meg dolgokat. Nekem így logikus, neked úgy. Ha annyira eltér a logikája, gondolkodása valakinek az enyémtől, akkor nem kell erőlködni.


Miért is rajzolódik ki naiv gyerek képe a kérdésem alapján? Ember, én teljesen más dolgokból vagyok jó, mint a fizika. Hogy valamilyen szinten mégis érdekel és kérdezek, ezért naivnak nevezel? Nem értem a logikád. Ha te felteszel egy kérdést olyan területen, ami nem az erősséged és kiosztanak, de nem érted, miért, akkor mit szólsz?


"Soha nem szégyen olyanoktól tanulni, vagy megfogadni az építő kritikát, akinek több a tapasztalata/tudása."

Újra írom, hogy főleg az első néhány válasz volt haszontalan. Viszont mi itt az építő kritika? Mert nem látom. Szeretek mások tudásából tanulni, de ahhoz az kell, hogy megfelelően át is tudják adni. Az utóbbi válaszok (részben, de csak részben a tied is) már hasznosnak bizonyultak.

2017. jún. 4. 23:15
 23/32 anonim ***** válasza:
56%
neked nem érdemes válaszolni...
2017. júl. 10. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

Akkor ne válaszolj, senkit nem érdekel a véleményed. Engem a legkevésbé.

mert az nagyon elképzelhetetlen, hogy egy fizikáról szóló ismeretterjesztést meghallgasson valaki laikus, és egy számára nem világos kérdést itt feltegyen?

Most mennyivel ugrott meg a boldogsághormon szinted, hogy ideírtad, hogy nekem nem érdemes válaszolni? Remélem, nagyon boldog lettél tőle.

2017. júl. 10. 23:08
 25/32 anonim ***** válasza:
56%

Kérdező!

Miért csak arra reagálsz, ami nem tetszik neked?

Pl. #19, #20-ra miért nem írsz semmit?

Pedig ott vannak a válaszok a kérdésedre!

2017. júl. 10. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
84%

A kérdés szakszerű megválaszolása kissé bonyolultabb, mint azt egy laikus gondolná.


A fotonra nem részecskeként kell gondolni, amely keletkezik valahol, aztán repül, majd becsapódik egy detektorba. A foton egy fizikai fogalom, egy modell, amelyet arra használunk, hogy az elektromágneses sugárzás kvantáltságát magyarázzuk. A foton az elektromágneses sugárzás legkisebb érzékelhető/kibocsájtható energiamennyiségét jelenti adott frekvencián, nem pedig egy kis golyószerű valamit, ami száguldozik a térben. Legjobb a fotont el sem képzelni egész addig, amíg nem érzékeljük.


Továbbá az elektromágneses sugárzás, így a foton fogalmához is szorosan hozzátartozik az a tény, hogy nincs nyugalmi rendszere, nem tud egyhelyben maradni, csakis fénysebességgel terjedni. Tehát a fizikában fel sem merül az az eshetőség, hogy a foton ne kezdjen el haladni, miután létrejött, mivel az elektomágneses sugárzást leíró Maxwell-egyenleteknek nincs olyan megoldása, amely egy ilyen egyhelyben álló, időben kimerevedett hullámot írna le, amelyet a vele együttmozgó megfigyelő láthatna. Egyes magfizikai folyamatok járnak elektromágneses energiafelszabadulással, amely energia elektromágneses hullámok formájában keletkezik és halad aztán tova. Ha ezt az energiát egy kellően érzékeny műszerrel tudjuk vizsgálni, akkor képzelhető csak el egyáltalán az az eset, hogy mi minden egyes fotont külön-külön detektálni tudjunk.


"Ez a foton miért akar minden áron kijönni a Nap belsejéből? Miért nem jó neki ott bent? Főleg, mivel akkora utat kell megtennie kifelé, én a helyében biztos nem erőlködnék."


Na, ezért a naiv mondatodért kaptál te annyi negatív kritikát, kedves kérdező. Ez fizika, nem pedig mesedélután, amikor az állatok beszélni tudnak és vasorrú bábák főznek gyerekeket vacsorára.

2017. júl. 11. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:

"Kérdező!

Miért csak arra reagálsz, ami nem tetszik neked?

Pl. #19, #20-ra miért nem írsz semmit?

Pedig ott vannak a válaszok a kérdésedre!"


Egyszerű. Azért, mert rögtön utánuk olvastam X0r4h válaszát is, miszerint naiv gyerek képe alakul ki rólam. És mivel azt olvastam utoljára, arra reagáltam. Ez egyszerű pszichológia. Gondolj bele, az első válaszok után még ez is, erre mégis hogy kéne reagálnom? És még az a mélabús magyar mentalitás is bennem van, hogy csak a rosszat veszem észre.

Az első válaszolókat miért nem osztja senki? Az is egyszerű pszichológia, hogy az első válaszok után elment a kedvem az egésztől, de még utána is én vagyok a hibás, miattuk is.


Nem mesedélután? Hol van benne ez a gimnazista fizikaanyagban? Van valami szó a fényről ott, de ezt a témát éppen csak érinti. És egyébként is, miért is elvárás, hogy gimnáziumot végezzen az, aki itt kérdez? Vagy hogy erre emlékezzen onnan?


Az a naiv mondatom nagyon is a helyén van. Lehet, ti úgy születtek, hogy jobban ismeritek a részecskefizikát, mint bármi mást, de a logikusan gondolkozó embernek ezt előbb meg kéne értenie valahonnan. Szerintem kioktatás nélkül is simán el lehetett volna magyarázni ezt.


Fizikatanárnak ne menjetek, mert ott nagyon sok hülye kérdésük lesz azoknak, akik meg is akarják érteni az anyagot, nem csak bemagolni. Nehogy már én kérjek bocsánatot, hogy érdeklődöm valami iránt, ami messze áll a szakterületemtől!

Nem tudtam, hogy itt csak fizikadoktorok kérdezhetnek. És nincs benne a gyakorikérdések szabályzatában, hogy tudományos stílusban kell egy kérdést feltenni.

2017. júl. 12. 22:39
 28/32 A kérdező kommentje:

Az is ellentmondásos, hogy a kérdés szakszerű megválaszolásáról beszél valaki, hogy az laikusnak nem annyira evidens, de utána meg kijelenti, hogy naiv vagyok, lényegében azért, mert laikus vagyok. Ez azért nagyon furcsa. Bár amit előtte írt a válaszoló, az már tényleg jó.


Számomra nagyon megfoghatatlan még mindig ez az egész foton-téma, mert minden eddigi tapasztalatnak és ismeretemnek ellentmond. De azért örülök, hogy vannak, akik úgy születnek, hogy ezt is tudják.

2017. júl. 12. 22:48
 29/32 A kérdező kommentje:

Az asztrofizikus professzor is azt mondja: A fotonok elvannak a Nap magjában, de szeretnének kiszabadulni onnan. Úgyhogy elindulnak a Nap magjától a felszín felé. A videón 26:10 után mondja ezt:

https://www.youtube.com/watch?v=c1vAGTBRU00


Namármost, egy hétköznapi ember, aki nem foglalkozik fizikával, hanem valahány éve fizikából tanult valamit erről (vagy csak érintették órán a témát), mire kéne, hogy gondoljon ilyenkor? Volt róla szó, hogy a fény nem anyag, illetve olyan, mintha anyag is és valami más is lenne, de hétköznapi ember mégis inkább anyagként próbálja felfogni a fotont és ellentmondásosnak találja, hogy egy nagy gravitációjú hely közepéből kiegye a fene.

A professzor szavai sem bővelkednek bonyolult tudományos kifejezésekben, hogy a nem fizikus is megértse.

Ezt a videót többször megnéztem, és amit nem értettem teljesen, arról bátorkodtam kérdést feltenni itt. Mi ezzel a gond? Laikusok nem érthetik alapok nélkül, mert nem egyszerű, mégis ha már megkérdezi, akkor naiv lesz.


Lehet, már annyira kivívtam mindenki gyűlöletét, hogy erre már senki nem fog válaszolni. Én meg vagyok győződve, hogy jól tettem fel a kérdést, hétköznapi ember nyelvén. Próbálnám keresni a hibát a kérdésben, de nem találom. A megfogalmazás nagyon le van egyszerűsítve, de éppen azért, hogy aki nem ért hozzá, annak is megfogható legyen.

2017. júl. 13. 01:33
 30/32 anonim ***** válasza:
56%

nem a kérdéssel van a gond, hanem ahogy reagàlsz a válaszokra.

továbbra is fenntartom, hogy neked nem érdemes válaszolni.

2017. júl. 16. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!