Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van abban bármi igazság hogy...

Van abban bármi igazság hogy egyes csimpánz törzsek már a kőkorszak kezdetén tartanak?

Figyelt kérdés

2017. máj. 14. 20:02
1 2 3 4 5 6
 21/60 Cerevisiae ***** válasza:

"Így a kövek használatra munkálását is betaníthatták nekik emberek"


Hol írtak ilyet?

2017. máj. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/60 Cerevisiae ***** válasza:
91%
Akkor még egyszer. Ott a PNAS. Majmok által készített szerszámok.
2017. máj. 16. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/60 Cerevisiae ***** válasza:
Akkor még egyszer. Készített és megőrzött szerszám-e, a már mélyedéssel rendelkező kő, ahova a majmok rendszeresen visszajárnak diót törni?
2017. máj. 16. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/60 Cerevisiae ***** válasza:

Ja... még


Wadmalac: "És az eszközhasználat, -készítés és -megőrzés fontos hármasa állatira nem mindegy, hogy természetes környezetben történik, vagy redukált mesterségesben"


Újra: [link]


Úgy gondolom, hogy bizonyosra vehetjük, hogy az az üllő rendszeres használatban állt, hiszen akkor nem lehetne ennyire egyértelműen kimutatni rajta a munka-nyomokat. És hát az is biztos, hogy a szeleteléshez használatos ezen eszközformára nem mindenhol lehetett rátalálni, tehát ki lett választva (tulajdonképpen egy nagyon durva megmunkálásról nem igazán lehet szerintem megmondani, hogy direkt történt, vagy ilyen olyan természetes okokból). Ez szvsz. szerszámmegőrzés a vadonban. Szerinted nem?

2017. máj. 16. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/60 Wadmalac ***** válasza:
66%

Végül is, definícióba belefér. Bár, ha kötözködni akarok, ugyanilyen megőrzés a megjegyzett állandó itatóhely is.


Én igazán azt érezném megőrzött eszköznek, ami nem "ingatlan", vagyis megőrzött, magával hurcolt, célirányosan alakított eszköz.

2017. máj. 16. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/60 Cerevisiae ***** válasza:
94%

Wadmalac: "ugyanilyen megőrzés a megjegyzett állandó itatóhely is."


Ha máshova helyezték az eredetihez képest (mert ott kényelmesebb elérni), vagy készítették, akkor igen.


"Én igazán azt érezném megőrzött eszköznek, ami nem "ingatlan", vagyis megőrzött, magával hurcolt, célirányosan alakított eszköz."


Ilyen még a pattintott kőeszköz korban sem volt szerintem. Össze voltak egy helyre gyűjtve szvsz., ahova vissza lehetett térni. Mint ahogy kb. a PNAS majmos szerszámok esetén is.

2017. máj. 16. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/60 Cerevisiae ***** válasza:
91%
Ja... mert ha azt az üllőt mondjuk a csimpik egy tüskés bokor alól kihúzták és átrakták egy kényelmes munkaterületre. És mint említettem, célszerű, de durva töréseket alkalmazva rajta, szvsz. nem igazán eldönthető, hogy a törésnyomok mesterségesek-e, vagy csak így találták, és véletlenül így vált többé kevésbé használható szerszámmá. Nem?
2017. máj. 16. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/60 Cerevisiae ***** válasza:

"Ilyen még a pattintott kőeszköz korban sem volt szerintem."


Oh... úgy értem, hogy a legelején...na.

2017. máj. 16. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/60 Wadmalac ***** válasza:

Most vakarom a fejem, mert az a helyzet, hogy a bemutatott teljes bonobó eszközkészítési illetve környezet-formálási paletta egy nulla értékű primitív fokozat mondjuk egy termeszvár "mérnöki" tervezésével összevetve. Pedig ugyebár tudjuk, hogy a termesz önálló agyi képességekre erősen a bonobó mögött kullog.

Csak hát van tanult, alkalmazkodó, frissülő képesség, meg van genetikailag kódolt, van egyéni- és van csoport-intelligencia.


Engem igazán az győzne meg, ha előkerülne pár bonobó, ami mindenhová magával hurcolja a kezdetleges szakócáját, vagy állandó tárhelyről szedi elő az alkalmi használathoz.

Szóval valami nyoma a tervszerű jövő időben gondolkodásnak.

2017. máj. 17. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/60 Tom Benko ***** válasza:
@Wadmalac: A rendszeres visszatérés miért nem jó?
2017. máj. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!