Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberi gondolat anyagból van?

Az emberi gondolat anyagból van?

Figyelt kérdés
Tehát ha pl. valamire gondolunk, akkor az idegeken átfutó dolgok kézzelfoghatóak, van kémiai összegképletük, súlyok, stb?
2017. máj. 28. 15:34
1 2
 11/15 dq ***** válasza:

@Wadmalac:

nekem is ugyanez a könyves példa jutott eszembe még tegnap (szerintem még az előtt, hogy láttam volna a kérdező kérdését): [link]


Én nem merném azt mondani, hogy a Háború és béke információja anyagtalan...


Megismétlem: nem lehet a fénynél gyorsabban eljuttatni egyik helyről a másikra. (ellentétben egy árnyékkal vagy egy lézermutatóval)


Illetve amikor szállítódik az információ, az egy _fizikai_ ingerület, hiszen fizikai változást okoz rajtad amikor elküldöd, és fizikai változást okoz a másik oldalon is, amikor fogadják. (egy rajtad áthaladó lézerpettyel nem tudsz információt küldeni)


Például ha labdák dobálásával beszélgettek, azoknak van lendülete. Ha szóban beszélgettek, a hanghullámnak is van lendülete. Sőt, bárhogy is juttatod el a másikhoz az információt, annak kell legyen lendülete. (?)


1 bit információhoz tartozik valami minimális lendület, talán a Háború és békéhez is tartozik valami minimális lendület (mondjuk minimális számú foton), amely szükséges ahhoz, hogy egyik helyről a másik helyre juttasd.


Lásd még pl: "Brillouin ekkor viszonylag egyszerűen kimutathatta, hogy ennél az ütközésnél mindig elegendő entrópia szabadul fel ahhoz, hogy a második főtétel érvénye ne sérüljön, ennek alapfeltétele, hogy a foton energiája elég nagy legyen ahhoz, hogy a démon számára értelmezhető információt szállíthasson."


[link]


De ez a wiki oldal főleg az információ entrópia, és nem energia tartalmáról ír.


- - -


Szóval fizikai törvények szólnak az információról, a tér konfigurációjáról (tipikusan az entrópia ilyen).

2017. máj. 29. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 dq ***** válasza:

> Egy ugyanolyan méretű könyvet tele kell írni ugyanannyi karakterrel, csak a betűket randomban nyomtatva, hogy egyetlen értelmes szó se álljon össze.

Na mos ennek a tömege azonos vagy nem a Háború és béke könyvvel? Mit tippelsz?


Passz. Mi a válasz?

2017. máj. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 dq ***** válasza:

Sőt, az információnak hely- és anyagigénye is van.


Tetszőleges kis térrészben nem tudsz tetszőlegesen sok információt eltárolni. (hiszen a világ atomos)


Ez evidenciának tűnik, de, ha belegondolunk, ez okozza azt, hogy egy Maxwell démon nem tud olyat csinálni hogy lehűti a gázt, és munkává alakítja a hőt. ( [link] )


- - -


.. bizonyos értelemben a T*S Joule jellegű mennyiség kapcsolja össze az információt (a tér konfigurációját) az energiával és a tömeggel, nem?

2017. máj. 29. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Wadmalac ***** válasza:

"Passz. Mi a válasz?"


Azonos.

Az entrópia, a rendezettség ebben az esetben kérdéses, szerintem itt csupán virtuális, fogalmi eltérés van egy érthetetlen betűhalmaz és egy olvasható szöveg közt.

Valódi, fizikális energiaszint különbség nincs, szerintem így tömegben kifejeződő különbségről még nanoszinten sem beszélhetünk (elhanyagolva természetesen a példa, egy könyv gyakorlati tömegszórását, ugyebár a nanogrammra azonos fogalom csak elméletben lehet igaz).

2017. máj. 30. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Wadmalac ***** válasza:

"Például ha labdák dobálásával beszélgettek, azoknak van lendülete. Ha szóban beszélgettek, a hanghullámnak is van lendülete. Sőt, bárhogy is juttatod el a másikhoz az információt, annak kell legyen lendülete. (?)


1 bit információhoz tartozik valami minimális lendület, talán a Háború és békéhez is tartozik valami minimális lendület (mondjuk minimális számú foton), amely szükséges ahhoz, hogy egyik helyről a másik helyre juttasd."


A könyv nyomtatásához ugyanannyi energia kell (mármint ami tényleg átadódik a könyvnek) akkor is, ha értelmetlen betűhalmaz, mintha olvasható sorokat tartalmazna.

A könyv információtartalma energetikai szempontból teljesen imaginárius. A betűk sorrendje nem képvisel energiatartalmat.

Mondom, az entrópia számomra is kérdéses.

2017. máj. 30. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!