Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor a tudatról beszélnek,...

Amikor a tudatról beszélnek, akkor példaként rögtön ilyeneket sorolnak fel, mint: fájdalom, szerelem, boldogság, stb. Ezek egyértelműen a tudat részei? Nincs is kétség efelől?

Figyelt kérdés

2017. jún. 8. 23:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
64%
Tudat tartamok ezek, nem a részei -(Jobb lenne a bölcsészetnél a kérdés)
2017. jún. 8. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
A fájdalmat nem kötném a tudathoz, az az idegrendszerhez tartozik.
2017. jún. 8. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
23%

Nem, ez egyik sem a tudat része.

Pl. tudattal NEM rendelkező élőlények ugyanúgy ismerik ezt.

Jó, a szerelmet nem annyira... de a szexualitást igen.

2017. jún. 9. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
64%
az állatnak is van tudata
2017. jún. 9. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
41%

...némelyiknek.

De amelyiknek nincsen, annak is vannak ilyen érzései.

2017. jún. 9. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 aperitif ***** válasza:

Nekem vannak kétségeim.

A fájdalom biztos nem a tudat része, az egy ingerület, ami végigfut az idegpályákon, és sokszor előbb reagálsz rá, minthogy tudatosulna, azaz előbb elrántod a kezed, minthogy tudatosul benned, hogy megégetted. Fájdalmat a legtöbb állat érez, reagál rá, újabb kutatások szerint tán még a növények is.

A szerelem, boldogság is önmagában inkább érzelem, ami persze az ember esetében tudatosul, de ha kevésbé fennkölten fogalmazunk, akkor a párzási késztetés, és az elégedettség érzése kevésbé tudatos lényeknél is jelen van.

Tudat alatt inkább az öntudatot értem (tudom, hogy én vagyok, egyedi, része az egésznek, de attól függetlenül is létezem, van kezdetem, és lesz végem), vagy a céltudatosságot, amikor egy későbbi eredmény érdekében mondok le azonnali eredményekről (például tudom, hogy fájni fog az injekció, mégis odatartom a hátsómat, mert tudom, hogy meggyógyít. Egy fejletlenebb tudattal rendelkező állat mindenképp menekül ilyen esetben. Az olyan altruizmusról, mint az önkéntes véradás már nem is beszélek), vagy jövőtudat (ma inkább éhezem, hogy holnapra is jusson ennivaló, vagy spórolok a fűtéssel, mert holnap még hidegebb lesz, stb.)

Aztán itt van az egyik legmagasabb tudati működés, az absztrakció. Az, hogy én most gombokat nyomogatok, és ezzel fejezem ki a gondolataimat, és a nyomogatás által keletkezett kis vonalakból te megérted, hogy én mire gondolok, az már egyértelműen a tudat produktuma.

Szóval nekem inkább ilyen dolgok jutnak eszembe, ha tudatról beszélünk.

2017. jún. 9. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

"fájdalmat nem kötném a tudathoz" - pedig a tudatban jelentkezik: ez nekem fáj.

"gyógyít, véradás-segítés" - a tudati magasabb fórum hozza a döntéseket, az igaz-hamis értékítéletet, készíti az absztrakciókat, intuitíve az ÚJ gondolatokat, az ihlet révén a műalkotásokat - az anyagban ösztönösen, vagy reflex-szerűen, anyagi törvényszerűség szerint megjelenő dolgokról.

2017. jún. 9. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 aperitif ***** válasza:

"fájdalmat nem kötném a tudathoz" - pedig a tudatban jelentkezik: ez nekem fáj.


Nem. Tudatosul, utólagosan, azaz később jelenik meg a tudatban, mint ahogy maga folyamat végbemegy.

Neked, tudattal rendelkező lénynek a fájdalom (de épp így az éhség, a hideg, meleg, vagy bármi más fizikai ingerület) megjelenik a tudatodban, de a tudattal nem rendelkező élőlények is megélik ezeket. A tudat nem előfeltétele a fájdalom érzetnek.

2017. jún. 9. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
rendben, csak azt mondtam, a tudathoz köthető - megjelenik a tudatban
2017. jún. 9. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Azért érdekelne, hogy ki pontozza le itt az összes jó választ és fel a rosszakat?


Az, hogy valami megjelenik a tudatban IS - nem azt jelenti, hogy a tudat része. Azt kell megvizsgálni, hogy tudat nélküli élőlényeknél előfordul-e a jelenség?

A felsoroltak igen.


De ha még azt is lepontozzák, hogy tudat nélküli élőlények egyáltalán léteznek, az nagyon-nagyon szomorú!

2017. jún. 9. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!