Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire tartotok lehetségesne...

EagleHUN kérdése:

Mennyire tartotok lehetségesnek egy stabil "szinkronbolygót"?

Figyelt kérdés

Arról van szó hogy ugyanazon a keringési pályán de annak ellenpontján egy pont ugyanakkora bolygó elvileg keringhet, anélkül hogy a kettő zavarná egymást.

Én kevéssé tartom ezt lehetségesnek hisz a szimpla bolygók mint pl a Jupiter különbözőképpen zavarná őket és így előbb utóbb "kiesnének" a szinkronból.

De mégis annyi csillag van az univerzumban hogy a nagy számok tv. -e alapján meg azért elő elő fordulhat az ilyesmi is.

Tehát elvileg tökéletes körpályán és egyéb bolygók jelenléte nélkül akár lehetséges is.

Mekkora esélyre taksálnátok hogy van ilyen bolygópár a galaxisunkban vagy akár az univerzumban egyáltalán és stabilan meg is tud maradni?

Ha nem lehetséges akkor miért?


És még film is készült ebből az eshetőségből, szóval nem én találtam ki:

[link]

Nem láttam még, nem tudom mi a vége, és itt tovább is vitték a dolgot...



2017. júl. 30. 15:34
 1/5 Wadmalac ***** válasza:

Huh, erre esélyt állati nehéz lehet saccolni.

De én azt mondanám, nem kell feltétlenül milliárd évekig stabilnak lenni egy ilyen pályapárosnak, hogy létezhessen, persze az esélyek csökkennek, ha rövid életű egy ilyen helyzet és persze elvárjuk, hogy velünk egyszerre létezzen (vagy létezett annyi éve, amennyi fényévre van, vagyis most láthatjuk).

Érdekes felvetés, én mondjuk előbb keresnék égitesteket stabil Lagrange-pontokon, ha olyat nem találunk, ilyet nagyságrendekkel kisebb eséllyel fogunk.

2017. júl. 31. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2*Sü ***** válasza:
100%

> Mekkora esélyre taksálnátok hogy van ilyen bolygópár a galaxisunkban vagy akár az univerzumban egyáltalán és stabilan meg is tud maradni?


Nagyjából nullára saccolom az esélyét.


> Ha nem lehetséges akkor miért?


Amiről te beszélsz, az az az eset, mikor egy bolygó egy másik bolygónak az L₃ pontján kering (Lásd: [link] )


Az a baj ezzel, hogy ez egy instabil egyensúlyi pont, olyan, mint mikor a ceruzát a hegyére állítod, vagy mikor egy gömb tetejére helyezel egy golyót. Ideig-óráig lehet stabil, de a legkisebb erőhatás hatására felborul az egyensúly.


Akár a csillagrendszer egy másik bolygója is ki tudja mozdítani az egyensúlyából az egyik bolygót, ha ilyen nincs, akkor egy kósza üstökös, vagy akár egy erősebb napkitörés, napszél is.


Ezután a bolygó – ha jóval kisebb, mint a másik – egy Lissajous-görbével leírható pályára áll át, ami rendszerint valamelyik objektummal való ütközéshez vezet, ritkábban az is bekövetkezhet, hogy a bolygó elhagyja a rendszert. Ha a két bolygó hasonló méretű, akkor is sok minden történhet. Az egyik belezuhanhat a csillagba, vagy akár mindkettő. Vagy új pályára állhat az egyik, akár mindkettő, sőt akár még lehet, hogy stabil pályára is. Egy viszont biztos, hogy soha nem fog újra úgy beállni a két bolygó, hogy egymás L₃ pontján stabilan keringenek. Ha valamilyen óriási véletlen folytán ki is alakul egy ilyen rendszer, nem kell egy keringési ciklus (év), hogy a rendszer látványosan felboruljon.

2017. júl. 31. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Én is valahogy így saccoltam hogy ez egy igen instabil állapot lenne. :)


A többi Lagrange pontban esetleg megmaradhat valami hosszabb rövidebb ideig, de ebből a pontból szerintem is kilökődne rövid idő alatt.


(Nem véletlenül írtam már a kérdés alá problémafelvetést is.)

2017. júl. 31. 21:08
 4/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Önmagában az oda kerülés is esélytelen. Hogyan tud instabil egyensúlyi pontban "megállni", oda érkezni és ott maradni valami?

Erre van a legkisebb esély.

Egy stabil egyensúlyi pont szerencsés esetben "be tudja húzni" az arra járó tömeget, de egy instabil nem.

2017. aug. 1. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Wadmalacot megerősítendő:

"Az L1, L2 és L3 pontok instabilak, az ebben a pontban lévő test csak rövidebb ideig tud megmaradni, a környezet zavaró hatásai (más testek gravitációs hatása, napszél, stb.) könnyen kimozdítják onnan, ekkor a test Lissajous-pályára tér át."

[link]

2017. aug. 1. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!