Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A körmozgás a tangenciális...

A körmozgás a tangenciális gyorsulás és a centripetális gyorsulás eredője?

Figyelt kérdés
2010. máj. 24. 01:48
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
úgy tanultam, hogy a tangenciális és normális (vagy centripetális) gyorsulásból tevődhet össze a körmozgás... de pl az egyenletes körmozgásnál a tangenciális gyorsulás az 0, mivel a sebesség ott nem változik, csak az iránya... tehát a körmozgásnál a normális (centripetális) gyorsulás van mindig jelen, a tangenciális nem feltétlenül...
2010. máj. 24. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:

Értem.


De az kijelenthető, hogy az olyan körmozgás, aminél a centripetális gyorsulás és a tangenciális gyorsulás is jelen van, e két gyorsulás eredője?


Vagy inkább ERŐk (és nem GYORSULÁSok) eredőjéről kellene beszélni?

2010. máj. 24. 11:46
 3/24 A kérdező kommentje:
Tehát az a körmozgás, amelynél nemcsak a sebesség iránya, hanem nagysága is változik, gyorsulások vagy erők eredője?
2010. máj. 24. 11:49
 4/24 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy valami gyorsuljon, erőre van szükség... (Newton I, II törvénye)... tehát erők nélkül nincs gyorsulás és körmozgás sem...

Az erők eredője okozza a mozgás tipusát, hogy pl. gyorsuló körmozgás legyen.

De szerintem ha a mozgást jellemezzük, akkor a gyorsulások eredőjéről beszélhetünk... Hiszen magát a gyorsulást bontjuk fel a 2 alkotóelemére, így logikus hogy azok eredője írja le az egész gyorsulást...

Remélem érthető a gondolatmenetem :)

2010. máj. 24. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 A kérdező kommentje:

Igen, érthető.:)


De most olvastam olyat, hogy annál a körmozgásnál, amelynél mind a tangenciális, mind pedig a centripetális gyorsulás is előfordul, az ezen gyorsulások eredőjének iránya nem esik egybe a körmozgás sebességének irányával.


Ha viszont a körmozgás sebességének iránya nem esik egybe az említett két gyorsulás eredőjével, akkor a körmozgás hogyan lehet ezen gyorsulások eredője?

2010. máj. 24. 12:30
 6/24 A kérdező kommentje:
Nem ellentmondás ez?
2010. máj. 24. 12:31
 7/24 anonim ***** válasza:
Úgy emlékszem, hogy a sebesség vektora mindig merőleges a körmozgás sugarára, és érintő jellgű. De a gyorsulásnak nem feltétlenül kell ezzel megegyeznie, sőt ha mindkét féle gyorsulás előfordul benne, akkor egyáltalán nem fognak egybeesni. Nem ellentmondás... Ha lerajzolod őket, vagy találsz valahol a neten képeket a vektorokról, akkor könnyebben megérted ;)
2010. máj. 24. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:

Igen, érintőirányú sebességről van szó.


Hát nekem elég furcsának tűnik, hogy a körmozgás sebességének iránya annak ellenére nem esik egybe a centripetális és a tangenciális gyorsulás eredőjének irányával, hogy a körmozgás valójában ennek a két gyorsaságnak az eredője.


Az egyébjént logikus, hogy mivel a tangenciális gyorsulás iránya egyben az érintőirányú sebesség iránya is, ezért a tangenciális gyorsulás és a centripetális gyorsulás eredőjének iránya nem eshet egybe a sebesség irányával, vagyis hogy az eredő nem lehet olyan irányú, amilyen irányú pusztán a sebesség irányával megegyező irányú tangenciális gyorsulás.

2010. máj. 24. 14:12
 9/24 A kérdező kommentje:

A vége egyszerűbben:

Logikus, hogy a tang. és a cent. gyorsulás eredőjének iránya nem lehet olyan, mint a sebesség iránya, vagyis mint a sebesség irányával megegyező irányú tangenciális gyorsulás iránya.

2010. máj. 24. 14:14
 10/24 A kérdező kommentje:

Leírom máshogy, mi a problémám.


1. állítás - A körmozgás a tang. és cent. gyorsulás eredője.

2. állítás - A körmozgás iránya egyben a körmozgás sebességének iránya is.


Ebből viszont következik az, hogy a tang. és a cent. gyorsulás eredőjének iránya egyben a sebesség iránya is.


Miben tévedek a gondolatmenetemben?

2010. máj. 24. 14:19
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!