Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csak én nem tudom elképzelni...

Csak én nem tudom elképzelni az evolúció folyamatát?

Figyelt kérdés
Ne értsetek félre, hiszek az evolúcióban, csak nem tudom elképzelni hogyan történhetnek meg egyes változások millió évek alatt, főleg, hogy azt mondják, hogy legtöbbször mutációkkal történnek a folyamatok. Egy mutáció, még ha apró is, hogy lehet nem viszonylag könnyen és gyorsan észrevehető?

2017. aug. 13. 10:56
1 2 3 4 5
 1/43 anonim ***** válasza:
20%
Van olyan mutáció, ami nem külső jegyekben nyilvánul meg, azt meg hogyan veszi észre a tudattal pl. nem is rendelkező élőlény ???
2017. aug. 13. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 Tislerics Máté ***** válasza:
89%

Az evolúció nem hit kérdése. Az evolúció van! legalábbis a természetben pont úgy történnek a dolgok, ahogy azt az evolúciós elmélet megjósolja...


Elképzelni magát a folyamatot azonban nagyon nehéz, mivel több millió év alatt lesz látványos. Pár millió év alatt felfoghatatlanul sok mutáció történik a fajok között. Az evolúció bonyolultságát szinte képtelenség emberi aggyal felfogni. Az agyunk egyszerűen nem erre van berendezkedve.


A megfigyelések azonban azt igazolják, hogy valóban ilyen bonyolult a dolog és valóban így is működik...

2017. aug. 13. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/43 anonim ***** válasza:
7%
Én nem értem mit nem tudsz elképzelni.
2017. aug. 13. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 A kérdező kommentje:
Utolsó: azt, hogy ha egy állatban hogy mehet végbe egy olyan mutáció, ami a külső jegyekben nyilvánul meg olyan lassan, hogy ne legyen észrevehető.
2017. aug. 13. 13:24
 5/43 anonim ***** válasza:
97%

Amiben el vagy tévedve, hogy a legtöbb mutáció nem KIS lépes, hanem jelentösebb, és természetesen az adott helyen észrevehetö.

Pl. egy növénynek eddig fehér virágai voltak, most az ejgyi tönek pirosak lettek. Egy csomó olyan - beporzó - élölény, ami piros virágokra száll, ezeket fogja felkeseni, és ezért ezeknek több magja lesz, minta fehéreknek, mert azokat kevesebb rovar keresi fel, mivel ugyanannyi rovarra sokszorosan több virág jut. Ebböl az következik, hogy a következö generációban sokkal nagyobb lesz a pirosak aránya, de az azt beporzó állatoké is, mert az elözö évben több nektárt/virágport tudtak gyüjteni.


Tehát egy jól észrevehetö mutációnak jelentös eredménye lesz, de ez csak elöny az adott elölénynek.


Ezen kivül az evolúció igen hosszú - sok évmilliárdos - folyamat, ennyi idö alatt volt lehetöség a sokféleség kialakulására.


Ezen kivül nem minden mutáció marad meg vagy lesz elöny, lehet hátrány is, ha elönyös, akkor az a variáció jobban fog szapordni, ha hátrányos, akkor az a mutáció eltünik rövidesen és ha közömbös, akkor megmarad mindegyik változat egymás mellett.

2017. aug. 13. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/43 anonim ***** válasza:

"azt, hogy ha egy állatban hogy mehet végbe egy olyan mutáció, ami a külső jegyekben nyilvánul meg olyan lassan, hogy ne legyen észrevehető."


Ahogy az elöbb írtam, a változások észrevehetöek, annak semmi értelme sem lenne, hogy enélkül okozzon változást.

A változások észrevehetöek, és éppen ezért segítenek az adott állat sikeresebbé válásában.


Ha még mindig nem érted egészen, akkor írj pár konkrét példát, amit nem értesz, akkor az adott esetre jobban tudok válaszolni.

2017. aug. 13. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/43 A kérdező kommentje:
Szóval akkor csak a belső változások történnek évmilliók alatt, a külsők meg akár egy ember életében is észrevehetőek?
2017. aug. 13. 13:29
 8/43 anonim ***** válasza:
Külső alatt konkrétan mit értesz? Mert pl hogy már nem fedi szőr a testünket, az nem egy ember élete alatt jött létre, hanem évmilliók alatt.
2017. aug. 13. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
100%

-Vannak gyakori mutációk, amik sok egyednél előfordulhatnak.

-Gondolkozz nemzedékek távlatában. Néhány generáció alatt egyetlen egyedből sok egyedbe eljuthat egy mutáció. Ha előnyös a mutáció, akkor elkezd nőni a részaránya a populációban. Képzeld el a baktériumok világát, ahol exponenciálisan képesek szaporodni, de az erőforrások (maximális populáció méretei) korlátozottak: itt szó szerint versenyezni kell a nemzedékeknek az életben maradásért.

Az is előfordulhat később, hogy ez a nemzedék elkezdi felemészteni a faja többi tagja elől az életteret, vagy éppen képes egy speciálisabb életmódra átállni, ahol kisebb a verseny.

(Egyébként nem feltétlen aprók ezek a mutációk, gyakran igen látványosak, pl. testi jegyek változásai, vagy a rezisztens baktériumok/kártevők kialakulása)

-Az is gyakori jelenség, hogy egy faj tagjai több csoportosulásra bomlanak, amik egymástól elszigetelődnek. Ilyenkor az figyelhető meg, hogy habár csoporton belül elég homogén marad a génkészlet, ám ha a két csoportot hasonlítjuk egymáshoz, akkor idővel nagy különbségeket veszel észre.

-Meg még sok egyszerű törvény-szerűség van, ami ezt az egészet lehetővé teszi.

2017. aug. 13. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 anonim ***** válasza:
100%

Nincs olyan, hogy belső, vagy külső változás. Ha elég mélyen nézel a mikroszkópba, akkor szinte minden változásnak lesznek külső jelei.

Alapvetően minden fajta változásnál van rá példa, hogy egy generáció alatt, meg hogy évmilliók alatt alakul ki. Itt inkább a komplexitás a kulcsszó. Például az, hogy kialakuljon egy új szerv az emberben, az sokkal több idő, mint hogy egy pigmentből, vagy egy enzimből többet, vagy éppen kevesebbet termeljen.

Itt van ez a cikk, ami ha úgy vesszük, belső változásokról szól (rossz oldalra kerül az embrió tüdeje, vagy növesztenek neki egy extra lábat, ..):

[link]


Szóval nem lehet általánosítani, mert igen komplex, tákolt módon alakulnak ki az élő szervezetek.

2017. aug. 13. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!