Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Oxidáló hatású savak? Mit...

Oxidáló hatású savak? Mit értünk ezen definíció alatt, addig megvan, hogy a HNO3 vagy a H2SO4 az az de miért és a HCl miért nem? Hiszen az is képes protont leadni?

Figyelt kérdés
Nagyából ez lenne a kérdésem, amit fent megfogalmaztam. Nagyon el vagyok veszve ebben a témában, hiszen nem áll össze a fejemben , hogy miért? Májusban érettségizem emelten, de ezt soha nem mondta el senki, magolni meg nem akarok mert feleslegesnek tartom. Valaki szépen le tudná vezetni számomra? Köszönöm szépen

2017. aug. 31. 10:32
 1/3 sadam87 ***** válasza:
100%

"Hiszen az is képes protont leadni?"

Igen, ezért sav. De ettől nem lesz oxidáló hatású.

Oxidáló hatású egy anyag, ha képes más anyagokat oxidálni, azaz tőlük elektront felvenni. A salétromsavban és kénsavban az N, illetve S atom oxidációs száma nagyon nagy (maximális), így viszonylag könnyen vesznek fel elektronokat. A sósavban a Cl atom oxidációs száma minimális (-1), nem tud további elektronokat felvenni.

2017. aug. 31. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hogy mitől más a HCl mint az oxidáló hatású savak?

Nos a sósav csak a negatív elektrópotenciálú fémeket képes feloldani.

[link]

Míg a tömény(!) salétromsav vagy a tömény(!) kénsav, azaz az oxidáló tulajdonságú savak képesek a pozitív elektrodpotenciálú fémeket, például a rezet, vagy az ezüstöt is feloldani. Ez a folyamat tulajdonképpen két lépcsőben történik, első lépésben az oxidáló sav oxidálja a fémet, és a fém-oxid oldódik fel második lépésben a savban. [A réz feloldódása, csak tömény oxidáló hatású savban történik meg, a híg savban ez nem történik meg! ]

2017. aug. 31. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Első és második ! Nagyon szépen köszönöm , a napokban újra elkezdtem tanulgatni és igen rájöttem, hogy ez a protont képes leadni dolog a sav mivoltot igazolja, és nem kötődik a kérdésemhez! Most már tiszta a kép! Köszönöm szépen nektek
2017. szept. 3. 12:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!