Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi tartja egyben a gáz bolygók...

Mi tartja egyben a gáz bolygókat, ha nincs is szilárd magjuk?

Figyelt kérdés
Másképpen hogy működik ezekben a tömegvonzás ha az egész légnemű?

2017. okt. 5. 17:04
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A gravitáció.
2017. okt. 5. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Miért kéne szilárdnak lennie ahhoz, hogy működjön benne a tömegvonzás? A gáz semmi másra nem utal itt, mint a halmazállapotra. Ne olyan gázt képzelj el, amire a "légnemű" szó illik. Gáz az attól még, csak nagyon sűrű, el sem lehet képzelni földi viszonylatokban.
2017. okt. 5. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Csak szólok, hogy a Földnek sincs szilárd magja.
2017. okt. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A tömeggel rendelkező testek vonzzák egymást. A gázok és a folyadékok is. Ha nincs más erősebb gravitáció a közelben akkor az egymáshoz közel lévő gázmolekulák vonzzák egymást, aztán a többit ami a közelükbe kerül és végül lesz egy szép gázgömb.
2017. okt. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2*Sü ***** válasza:
100%

A gáznak is van tömege, lévén ugyanúgy atomokból, molekulákból, mélyebbre nézve részecskékből áll. És mivel a részecskéknek van tömegük, ezért vonzzák egymást. Pont úgy, ahogy a folyadék részecskéi, a szilárd anyag részecskéi – mondjuk egy kőzetbolygó esetén –, vagy mint a plazma halmazállapotú anyag részecskéi – mint a Nap esetén –, tehát a gravitáció ilyen módon nem függ a halmazállapottól.


Annyi, hogy a szilárd test részecskéit sokkal kisebb erő kell, hogy eltávolítsuk egymástól (fűrészelni nehéz). A folyadéknál kisebb erő kell, a gáznál meg még kisebb erő. Egy kőzetbolygó légkörét könnyen elfújhatja a napszél, ha nincs, vagy kicsi a bolygónak mágneses tere. De ez azért lehet, mert ott egy gázatomot, gázmolekulát sokkal kisebb erő vonz. Egy gázóriásnak sokkal nagyobb a tömege, így sokkal nagyobb erő tartja egybe a bolygót, így sokkal nehezebb eltávolítani egy-egy molekulát, atomot ebből a gázból, nagyobb erő kell hozzá, mint amit a napszél képvisel.

2017. okt. 5. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Nem tudtam, hogy az atomoknak is van tömegvonzásuk, és ez elég ahhoz, hogy egy bolygót egyben tartson. De mivel rávilágított valaki, hogy a világűrben a gázbolygó közelében nincs más tömegvonzás, ez működik. Azt tudom, hogy a Föld magja sem szilárd, rosszul fogalmaztam meg a kérdést. A lényeg, hogy semmilyen mag sem kell egy bolygónak, hogy egyben maradjon. Mindenkinek ment a zöld pacsi.
2017. okt. 5. 19:07
 7/8 anonim ***** válasza:
Még annyival egészíteném ki, hogy minél kisebb tömegűek egy gáz részecskéi, annál gyorsabban mozognak és így nagyobb gravitáció kell ahhoz, hogy ott maradjanak. A Föld légköréből például "kiszökik" a hidrogén, a nagyobb bolygók, csillagok gravitációjából viszont már nem tud kilépni.
2017. okt. 6. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha nem a bolygókat nézzük, hanem a csillagokat, ott is azt lehet látni, hogy adott egy főleg hidrogénből álló csillagköd, és a gravitáció hatására elkezd sűrűsödni, és egyre több és több hidrogént vonz magához, majd egy ponton túl a gravitációs nyomás hatására (ami a középpont felé hat) beindul a magfúzió. A csillagokban sincs földi értelemben vett szilárd dolog, mégis óriási gravitációs erejük van.
2017. okt. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!