Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki segít nekem ezt a pár...

MR.X. kérdése:

Valaki segít nekem ezt a pár kérdésem megérteni? (Többi lent! )

Figyelt kérdés

Ha véletlen hülye kérdés van közöttük, elnézést kérek.

Hogyha lehetséges, hétköznapi nyelven elmagyaráznátok ezeket nekem? Nagyon megköszönném.


1. Miből lett az ősrobbanás?


2. Az ősrobbanás előtt mi volt?


3. Ha az ősrobbanás előtt nem létezett sem tér sem idő sem anyag akkor mi robbant fel?


4. Ha semmi nem volt, a semmiből, hogyan lett valami?


5. Tegyük fel, hogy valamilyen istenség csinálta. Akkor Ő hogyan jött létre?


6. Mi az eseményhorizont? (Ezt inkább, példával szeretném ha lehet!)


7. A világegyetem/univermum/multiverzum véges vagy végtelen?


8. Hogyha véges a világegyetem/univermum/multiverzum akkor mi van a határán túL?


9. Energiát sem teremteni, sem megsemmisíteni nem lehet. Az energia egyszerűen van. Akkor maga az energia miből jött létre? Mi alkotta meg?


10. Mit lehet tudni arról a bizonyos sötét energiáról?

Mik a tulajdonságai? Miért érdekes?



2018. febr. 11. 21:27
 1/8 anonim ***** válasza:
83%

1. Az atomnál is kisebb energiacsomóból.

2. Semmi, de még a semmi se. (Igen, ezt nehéz elképzelni.) Minden, ami most van, az egész univerzum az ősrobbanás után keletkezett.

3. Az atomnál is kisebb elképzelhetetlenül sűrű energia robbant fel. Pontosabban ki, bele a semmibe. Abból lett minden.

4. Volt valami, fentebb leírtam.

5. Nem volt semmilyen istenség, mivel előtte SEMMI nem volt, az ősrobbanás spontán történt meg.

6. Az eseményhorizont a fekete lyukak azon külső "széle" ahonnan már semmi sem tud visszafordulni, még a fény sem. Odamehetsz egy űrhajóval, meg is nézheted (jó messziről), de ha átléped, akkor onnan már nem jössz ki sem te, sem az űrhajó, sem annak fényei, sem semmi.

7. Nem tudom.

8. Nem tudom. Valószínűleg visszafordul önmagába. Mintha a Földön sétálnál körbe-körbe. Nem tudod elhagyni, és egy idő után visszatérsz a kiindulási pontra.

9. 1.

10. Pontosan nem tudom, csekély ismeretem van róla, de majd a csillagászok megválaszolják.

2018. febr. 11. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Egy kicsit jobban értem már. Köszönöm. :)
2018. febr. 11. 21:50
 3/8 anonim ***** válasza:
88%

1: Nem tudjuk, csak elképzelések vannak.

2: Nem tudjuk, csak elképzelések vannak.

3: A "robbanás" nem helyes szó, inkább gondolj kitágulásra. Anyag valószínűleg volt, csak más formában.

4: Kvantumfluktuáció.

5: Tudományon nem teszünk fel hülyeségeket - ezzel menj a vallásra.

6: Egy olyan hely, ahol a tér már fénysebességgel esik befelé, ezért kifelé semmi sem jöhet rajta.

7: Határtalan.

8: Mivel nincsen határa...

9: Az energiamegmaradás az időn alapul: vagyis azon, hogy amit ma elvégzel, az ugyanolyan, mint tegnap. Ez NEM érvényes az idő kezdetére!

10: Egyelőre nem sokat.

2018. febr. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

10. Elég keveset lehet róla tudni, és pont ezért érdekes. Onnét tudjuk, hogy van, hogy meg lehetett becsülni, mennyi energia van az univerzumban az alapján, hogy mennyi mindent látunk, és ezek hogyan mozognak. Az is ki lehetett mérni, hogy az univerzum tágul, és ez a tágulás gyorsul. Azonban annak a sok mindennek, ami benne van, vonzania kéne egymást annyira, hogy ne tágulhasson, pláne ne gyorsulva az univerzum. Hogy ezt az ellentmondást feloldják, azt mondták, hogy van valami, aminek az energiája a gyorsulásért felel, és elnevezték sötét energiának.

Tulajdonságai: ez egy olyan valami, aminek nem változik az átlagos energiasűrűsége, ha nagyobb (képzeletbeli) dobozba tesszük, mindig ugyanakkora. Ellentétben például az anyaggal, ha 1000 kg vizet egy 1 m^3-es tartályba raksz, akkor az átlagos sűrűsége 1000 kg/m^3, viszont ha egy 1000 m^3-esbe, akkor az átlagos sűrűsége 1 kg/m^3 lesz. A sötét energia sűrűsége viszont mindkettőben ugyanannyi, a tehát a nagyobban egyszerűen 1000-szer annyi lesz belőle.

[link]


(((Nem akarok nagyon komoly teológiai és/vagy filozófiai vitákba folyni, de az első válaszban a 4. és 5. pontban a 'Volt valami, fentebb írtam.' és 'Nem volt semmi, mivel előtte SEMMI nem volt.' logikailag – legalábbis a hozzám hasonló beavatatlan laikus számára – vicces.)))

2018. febr. 11. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
1. válaszoló vagyok. Nem vagyok matematikus-elméleti fizikus, mint ahogy a kérdező sem. Nyilván konyhanyelven fogalmaztam, ami okozhatott némi logikai ellentmondást a válaszomban. Arra akartam utalni a "semmi"-vel, hogy olyan dolog nem volt, amit el tudnánk képzelni. Az "atomnál is kisebb energia csomó" kifejezést, pedig Hawkingtól kölcsönöztem. Hadoválhattam volna, hogy egy másik multiverzumból robbant be ami univerzumunk, de ezt már én sem érteném.:) Mellesleg sem Hawking, sem a kérdező, sem te, sem én, sem senki nem tudja, hogy PONTOSAN hogyan, vagy miből lett az ősrobbanás, ezek csak elméletek, ebben biztos egyetértünk. Amúgy nem sértődtem meg, vagy ilyesmi, csak megvédtem magamat, és a meglehetősen szerény tudásomat. Ha te pontosan tudod az összes kérdésre a választ, akkor itt a nagy lehetőség, hogy kifejtsd.:) A kérdezőt és engem is érdekelne.
2018. febr. 11. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az elsőnek többnyire igaza van, csak annyit szeretnék hozzá tenni, hogy több mint valószínűleg véges az univerzum és mivel egy bizonyos pontból indult ki és onnét terjeszkedik kifelé nagyjából egyenletesen többnyire ismert sebességgel, még a méretét is megtudjuk saccolni. Emellett valódi végtelenek nem valószínű, hogy léteznek. Illetve még azt is hozzátenném, hogy a mi fizikánk nem létezett az univerzum "előtt", még az idő sem. Úgyhogy nincs rá sok esély, hogy valaha is megtudjuk mi volt "előtte", és gondolom éppen ezért írta, hogy "semmi", ami igaz nem igazán helyes így.
2018. febr. 12. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Farkas999 ***** válasza:
Ha érdeklődsz a téma iránt itt, a csillagászat témakörben elég sok választ megtalálsz. A wikin a keresőbe beírva néhány szót általában meg lehet találni az aktuális hipotéziseket, elméleteket. De itt is van 3-4 szakavatott felhasználó, aki szakszerűen, de közérthető módon meg szokta válaszolni ezeket a kérdéseket. Keresgélj!
2018. febr. 12. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
A vilàg legjobb elméleti fizikusai,filozófusai is ezeken a kérdéseken töprengenek vàlaszokat keresnek.Jól van ez így.Az ember eredendő tudàsvàgya talàn segit,hogy megtalàljuk a vàlaszokat a vilàgegyetem végső titkaira.
2018. febr. 14. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!