Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fénysebesség állandósága az...

A fénysebesség állandósága az micsoda? Az egy axióma jelenleg, amit elfogadunk?

Figyelt kérdés
Mi a különbség axióma, törvény, posztulátum között, matematikai és fizikai értelemben? Sokszor felmerül, hogy a fény sebessége határsebesség-e tényleg, ez mennyire biztos, mit mondhatunk? Egy hétköznapi ember hogyan értheti meg ezt?

2018. febr. 15. 17:30
1 2
 1/18 anonim válasza:
41%
Axiómák matematikában vannak.
2018. febr. 15. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
63%
A vákuumban mért fénysebesség egy fizikai állandó.
2018. febr. 15. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
52%

Nézd meg az első 20 percet és nagyjából minden kérdésedre választ kapsz:


https://www.youtube.com/watch?v=tvZOb3629y8

2018. febr. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
0%
A fénysebesség állandósága azt jelenti, hogy bármely rendszerből mérve ugyanazt az állandó értéket fogjuk kapni. Ez levezethető a spec.rel. elmélet alapján.
2018. febr. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:

úgy látom senki nem érti a kérdést

én ismerem a specrelt, nem levezethető belőle, hanem éppen ebből vezethető le a specrel

2018. febr. 16. 11:11
 6/18 Mojjo ***** válasza:
66%

Nem axióma, a fizikában nincsenek axiómák. Egy megfigyelt tény, mérési eredmény. Mivel ahogy írtad is, a specrel erre épül, és elég jól működik, mint ahogy működnek a specrelre épülő egyéb fizikai modellek is, mint az áltrel, a különböző kvantérelméletek, mint kvantumelektrodinamika, kvantumszíndinamika, vagy akár a teljes részecskefizikai standard modell, eléggé jogos a feltételezés, hogy igaz. Szóval igencsak biztos.


Hogyan értheti meg ezt egy ember? Persze, szokatlan jelenség és nem ehhez vagyunk szokva. Elképzelni úgy tényleg igazán talán nem is nagyon lehet. De megérteni nem nehéz szerintem.


@6: Igaza van a kérdezőnek az #5-ben... Csak szólok...

2018. febr. 16. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
70%

Axiómák a formális logikában vannak. Matematika, filozófia. Egy axióma attól axióma, hogy el kell fogadnunk ahhoz, hogy utána a logikai rendszert tárgyalni tudjuk. Elvileg akármi lehet axióma, tiszta hülyeségek is. Maximum a logikai rendszer amit építünk rá, nem lesz túl hasznos a valóságban.


Törvény pedig egy nagyon alapos megfigyelés. Olyan egyszerű mérési eredmény, amiben elég biztosak vagyunk. Pl. F=m*a. Egy törvény sem feltétlenül igaz persze, lásd az előző példámat, F=m*a csak kis sebességek esetén igaz.


A spec. rel abból indul ki, hogy a fénysebesség minden viszonyítási rendszerben megegyezik. Ez egy törvény, mivel alaposan kimérték, lásd Michelson–Morley-kísérlet. Ebből következik, hogy a fénysebesség határsebesség. A spec. rel.-ban a fénysebesség viszonyítási rendszer függetlensége axióma, mivel ez egy matematikai rendszer. De pontosan azért engedjük, hogy axióma legyen, mert előzetesen kimértük. A fénysebesség határsebesség voltát azóta szintén alaposan kimértük, ezt is nevezhetjük ma már törvénynek.

2018. febr. 16. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
52%

Attól függ, honnan nézed. A fénysebesség állandósága egy axióma a speciális relativitáselméletben - adottnak veszi, hogy igaz, és abból vezet le dolgokat. Ez persze semmit nem jelent arra nézve, hogy valóban igaz-e vagy sem, hiszen simán lehet modelleket alkotni hamis axiómákból is, legfeljebb használhatatlan lesz a végeredmény.


A spec.rel azonban egy remek, gyakorlatban sokszor bizonyított modell, így elfogadtuk, hogy a hozzá felhasznált axiómák nem csak a modellen belül, hanem a valóságban is igazak. És ha majd jön egy jobb, pontosabb modell, ami más axiómákból indul ki és ellentmond a fénysebesség állandóságának, akkor legfeljebb meggondoljuk magunkat. A fizika mindig is így működött.


A legkézenfekvőbb példa, hogy Newton maga is axiómaként kezelte a három híres törvényét, és ezt elég nagy betűkkel és világosan közölte: [link]


Ma már tudjuk, hogy az F=m*a nem egészen úgy van, ahogy Newton hitte (konkrétan hamis), de ettől még a newtoni fizikában az F=ma-t igaznak vesszük, és fejben tartjuk, hogy a számításaink nem a tűpontos valóságot tükrözik majd, és csak egy bizonyos szintig lesznek pontosak.

2018. febr. 16. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

"Egy megfigyelt tény, mérési eredmény."

ekkora baromságot mondani, nem is kell fizikusnak lenni, hogy észrevedd mekkora hülyeséget mondtál

a fénysebesség állandósága nem lehet mérési eredmény, mert nem tudsz minden esetet, minden vonatkoztatási rendszert, minden közeget, stb. megmérni

2018. febr. 16. 22:25
 10/18 A kérdező kommentje:

"Hogyan értheti meg ezt egy ember? Persze, szokatlan jelenség és nem ehhez vagyunk szokva."


Nem azt kérdeztem, hogy az állítást hogyan értheti meg egy ember, hanem azt, hogy hogyan lehetne az állítás mibenlétét, az axióma-nem axióma mivoltát ontológiai státuszát stb. megértetni egy átlag emberrel, akik állandóan kérdezik, hoyg akkor most állandó vagy nem állandó stb. Elég nehéz, hiszen már itt is sok hülyeség elhangzott olyanoktól, akik azt hiszik magukról értenek hozzá

2018. febr. 16. 22:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!