Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen kíérlet bizonyítja,...

Milyen kíérlet bizonyítja, hogy fénysebesség fix?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, ha vennék egy tükrös téglalapot és elindítanék benne egy fényt y tengelyen. Ez fel-le pattog folyamatosan.

Beteszem egy x irányba mozgó autóba.

Kívülről nézem a fény sebességét, akkor van egy y irányú fény komponense meg x irányú autó, ami klasszikusan összeadódik.

És belénkvésték hogy "nem nő a sebesség, az csak a klasszikus fizikában van". De úgy erről egyetlen mérési kísérletet sem láttam.

Értem a relativitás magyarázatát, hogy idő változik.

De hogyan voltunk képesek megmérni hogy a fény sebessége nem változott? Lehet e erről egyáltalán pontos kisíréletet megvalósítani?

Lehetséges hogy a sebesség változott csak nem voltunk képesek megmérni pontosan?

Vagy melyik híres kísérlet bizonyítja hogy fix? Azt hogy valósították meg?


2017. dec. 30. 01:21
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
77%

Csak rá kéne keresni.

Az, hogy Te nem vagy képes önállóan utánanézni nem tudom miért a fizika hitelességét rontaná.

2017. dec. 30. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
100%
Michelson–Morley-kísérlet
2017. dec. 30. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 A kérdező kommentje:

De a michel-morley kísérlet is kérdőjeles sok helyen.

Bármint videot amit néztem azt taglalja, hogy az "éter" nem befolyásolja a fény sebességét, ezért az nem változik.

Ebből viszont 2 konklúzió lehet:

1. fénysebesség állandó (éter nem képes befolyásolni)

2. (vagy) nem létezik éter

Mi garantálja hogy létezik éter és az első konklúzió igaz?


https://www.youtube.com/watch?v=uMaFB3jM2qs

2017. dec. 30. 14:06
 4/34 TappancsMancs ***** válasza:
75%
Nem értek hozzá, de ha korrekt a kísérlet definiálja is az étert vagy hivatkozik a tudományos ismertségére. Én sem hallottam éterről így valószínűleg csak a kísérlet matematikai körülményeire vezették be mint fiktív étert és nem megvalósítható a kísérlet a gyakorlatban.
2017. dec. 30. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
2017. dec. 30. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:

Igen, ott a baj, hogy az éterre vezetjük le az egész kísérletet, de arról semmit nem tudunk.:)

Vagyis én nem.

Szóval aki tud valamit róla az nyugodtan leírhat/linkelhet, amit tud.

Köszönöm a válaszokat!

2017. dec. 30. 16:49
 7/34 dellfil ***** válasza:

Nézd meg ezt. Ide linkelem az egészet:

[link]


dellfil

2017. dec. 30. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 A kérdező kommentje:

Itt a linkeden bejött a lézergiroszkóp google keresője, pár találat szépen taglalja az interferencia és szögsebesség közötti kapcsolatot 4 tükrös pörgő alapon.

Jó kis dolog.

De nem látok benne semmi utalást az "éterre".

2017. dec. 30. 17:16
 9/34 anonim ***** válasza:

Az éter itt egy absztrakció, ami az univerzális vonatkoztatási rendszert jelképezi, szinonimának is tekintheted. Mindegy, hogy a konkrét szót, vagy a hosszabb definíciót használják-e.


Amúgy tudja valaki, mi történt 2xSü-vel, miért zuhant 14%-ra? Most láttam a belinkelt válaszában.

2017. dec. 31. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 Angelo84 ***** válasza:

Bocsi az offért, csak #9-nek reagálnék.


akire te gondolsz, az 2*Sü, s nem pedig 2xSü, bár lehet ugyanaz a személy.

2017. dec. 31. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!