Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi játszódik le az agyban...

Mi játszódik le az agyban meditáció közben?

Figyelt kérdés

Olvastam olyan jelentéseket, melyek beszámolnak arról, hogy csupán meditációval vagy agykontrollal elő lehet

idézni pszichedelikus élményt, tapasztalatot.


Hogy tudja ezt az agy elérni? Van az agyunkban pszichedelikum természetesen?


Én úgy gondolom, hogy a triptofán aminosav lebontása során keletkeznek olyan triptamin derivátumok (pl dmt, nmt) , melyek pszichedelikus hatásúak és ezek okozzák ezt az élményt. Vagy esetleg a melatonin átalakulása is lehetne magyarázat, hiszen lehetne belőle prekurzor az 5-meo-dmt-hez. Lehet, hogy hülyeség, de lehet hogy valóban van ilyen biokémiai folyamat, csak még nem tudták bizonyítani.


Ti hogy gondoljátok, hogy hogyan képes az elme pszichedelikus élményt nyújtani úgy, hogy külsőleg nem visz be az illető pszichedelikus szereket?



2018. febr. 20. 23:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy rövid áttekintő a meditáció neuro hatásairól: [link]


Szerintem simán átélhető kábszi nélkül transz élmény... alváskor is ezt teszi az agyunk. A papírozáskor az agy is hasonló neurokémiát mutat.


Miért ne válthatná ki ugyan ezt a neurokémiak változádt a meditáció, ha pont az oszcillációkkal van összefüggésben?

2018. febr. 20. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%

Szerintem inkább az van hogy van a tudatnak az eredeti állapota.

Ez az állapot nem függ a gondolatoktól, és pl nincs megnevezésem sem.

Egy a {bármi által keletkezett} előtti tudatállapot ez.., amit rövid időre ugyan könnyű tapasztalni - de a megszokás miatt a szokványos tudat egyből "utánakap,, és megpróbálja definiálni -> persze ez miatt ugye egyből ki is esik abból az állapotból.


A hallucingén szerek valójában nem ez az üresség v "üres teljesség,, tudatállapotot adják be, hanem egy erővel átbillentik a tudatot egy másik valóságba {v illúzióba} aztán a használónak nem lesz sok választása vagy átadja magát neki, vagy nem.

Viszont ebből az új nézőpontból már következtetéseket lehet levonni (mert így két viszonyítási pont lesz), és ezzel megváltozhat a világ (v normál tudatállapot)-hoz kötődő viszonya is a használónak...

Esetleg ha átadja magát az élménynek, betekintést nyerhet ebbe az üresség v inkább üres teljességnek- nevezett tudatállapotba. DE ez is a szer következménye, és csak viszonylag rövid ideig marad meg..

Persze ezen a ponton már nem számít semmi.., sem a név vagy a forma - egyféle megszűnés élményhez hasonlítható.

Na de ez a közös pont szerintem a kettő között - mivel a meditációban is ugyanezt lehet megtapasztalni, csak ott nagyon sok gyakorlás kell hozzá hogy természetesen ki tudjuk kapcsolni ezt a "címkéző, ítéletalkotó,, -tudatmintázatot, és így lehet az hogy pl a tudatmódosító szereknél sokan pl. halálfélelmet éreznek mert ha akarnak sem tudnak sok információhoz hozzáférni (tehát úgy tűnik hogy eltűnnek v megszűnnek létezni..) - a meditációban pedig csak természetesen sok gyakorlás eredményeként, ellazulva megengedjük hogy a tudat ne kapcsolódjon semmi információhoz, emlékképhez.

Vagyis a végső eredeti tiszta tudatállapot nem függ semmitől, az ott van, ott volt mindig is - teljesen független a különböző szerektől vagy a gondolkodástól - csak hagyni kell a tudatot hogy tapasztalja, ennyi.

2018. febr. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
75%
Hát a "meditáció" elég sokféle jelentéssel bírhat, azonban nem sok köze van a tudat módosult állapotához. Főleg nem drogok hatására keletkező állapothoz.
2018. febr. 22. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
"A hegy csúcsa ugyanaz - de ha gyalog megy fel az ember, az teljesen más élmény; mint egy helikopterrel, rövid időre elrepülni a csúcs felett.,,
2018. febr. 22. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"A hegy csúcsa ugyanaz - de ha gyalog megy fel az ember, az teljesen más élmény;

mint egy helikopterrel, rövid időre elrepülni a csúcs felett.,"


Szerintem ez nem jó hasonlat. Kényszerítve olyan dolgok is előjöhetnek ami nem segíti a lelket az útjában. Csatornák véletlenszerű nyitogatása nem túl jó stratégia, ha valaki rövid utat keres valamihez.

2018. febr. 23. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

#5

Persze ebben egyetértek - a psychedelikus élmények nem nagyon segítenek (főleg nem tartósan..) az úton; viszont betekintést adhatnak a {tudat végső természetének} megismeréséhez (persze ez sem mindenkinél lehet így..!)


Vagyis útról nem érdemes ebben az esetben beszélni, mert így egy mesterséges eszközzel az út bejárása nélkül kaphat valaki tapasztalatokat, amikkel aztán vagy tud mit kezdeni - vagy nem...


Ezzel szemben a meditációban nem lehet csalni, mert csak akkor van eredmény ha tényleg alávetjük magunkat a tartós belső változásnak/átalakulásnak -> ez maga az "út,,


Viszont pl. saját példámmal élve a korábbi LSD/DMT élményem nagyon fontos volt ahhoz, hogy azóta napi szintű rendszeres meditációt végezzek.

Így ma [utólag] jó erős - 5 év meditációs gyakorlat után, a szerek fogyasztását teljesen abbahagyva, állíthatom, hogy "én,, hasonlóságokat tudtam megfigyelni a kettő között.


Most így ezek után a kérdező kérdésére pedig továbbra is azt tudnám mondani hogy nem a <bizonyos molekulák az érdekesek> amik különféle tudatállapotot tudnak létrehozni - hanem maga a tudat ami képest ezt véghezvinni...

2018. febr. 23. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!