Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért léteznek nemek?

Miért léteznek nemek?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy férfi és női nem. Szerintem sokkal jobb volna, ha ilyen "önmegtermékenyítős" emberek és állatok lennének.


*Nem kérek hülye válaszokat!



2018. febr. 21. 19:58
1 2 3
 11/23 2*Sü ***** válasza:
100%

@EagleHUN#6:


A matematikáján kezdtem el gondolkodni. Nyilván három nemnek akkor lenne bármiféle előnye a két nemmel szemben, ha tripla kromoszómák lennének. Ha ugyanúgy X és Y kromoszómákban gondolkodunk, akkor még ki is jöhetne a három nem: XXX, XXy, Xyy. A probléma ezzel az, hogy ha mindhárom nem aránya 1/3, akkor a következő generációban 6:15:6 arányban lesznek az XXX, XXy, Xyy kromoszómájú egyedek, azaz aránytalanul sok XXy nemű egyed lesz. Akármilyen is a szaporodási módszer, ez egy folyamatos arányfelborulást fog jelenteni, az egyik nem egyedei túlreprezentáltak lesznek, ami szaporodási szempontból felesleges, az XXy nemű egyedek jó része nem tud részt venni a szaporodási folyamatban.


Két nem esetén egyetlen kapcsolat van két egyed között, ennek kell kölcsönösnek lennie, A-nak szaporodási igénye kell, hogy legyen B egyeddel, és B-nek is A-val. Három egyed esetén már három kapcsolat van, az hat különböző viszonyulás. Ez erősen megnehezítené a „pártalálást”.


A rendszer sokkal több sérülékenységet, bonyolultságot hozna magával, mint amennyi előnye van.


Négy nem még mindig egyszerűbb rendszert alkotna, mint három.

2018. febr. 22. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes feltevés, már előttem megválaszolták az evolúciós előnyét az ivaros szaporodásnak.

Ugyanakkor ha mindenki hermafrodita lenne (ergo nem lenne két különböző nem), ez az előny ugyanúgy fennállna, sőt, el lehetne dönteni, hogy "ki hordja ki a gyereket".

2018. febr. 22. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
100%

Létre is jöhetett volna ilyen, de elbukott a versenyben.


Két ivarszervet fenntartani sokkal nehezebb. Gerinceseknél már sokkal korlátozottabbak az utólagos "átvedlésék" lehetőségei... míg egy rovar, vagy féreg megoldhatja, hogy átalakítja az ivarszervét utólag.


Mellesleg a természetben az újrarelhasználás a lényeg. Két bonyolult kompetitív ivarszerv helyett, egy közös genetikai alaprendszerből kiépülő jött létre, ami a fejlődés korai szakaszában kettéválik.

2018. febr. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 Bubuka508 ***** válasza:
Nemek nélkül hogy akarnál szexelni? A szaporodás során a gének átadása és egyebekről nem is beszélve, ahogy előttem már leírták. A szűznemzés nem old meg mindent.
2018. febr. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 sadam87 ***** válasza:

EagleHUN (#6)

Már voltak korábban hasonló kérdések. A saját válaszaimat belinkelem (természetesen más válaszok között is voltak jók, de éljen az önreklám.)

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__6..

(15. válasz)

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

(3. válasz)

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

(8. válasz)

Röviden összefoglalva: vannak olyan primitív élőlények (egyes csillósok gombák), ahol kettőnél jóval több (akár több száz) szaporodási típus (nem) van. Ugyanakkor a legtöbb csoportban mégis két nem van (vagy hermafroditák az egyedek). Ennek az a valószínű oka, hogy a örökítőanyaggal rendelkező sejtszervecskék (mitokondrium, színtest) egyszülős öröklődést mutatnak, hogy minimalizálják az egymás közötti versengést. Legegyszerűbb úgy eldönteni, hogy kinek a mitokondriuma/színteste maradjon meg, ha két nem van (különben sokkal bonyolultabb a rendszer).

Emellett persze segítette a két nem kialakulását az ivarsejtek specializációja (kicsi, mozgékony + nagy, tápanyag raktározó).


2*Sü (#11)

Nem csak X-Y kromoszómás nem meghatározás működik, nagyon változatosak a nem meghatározási mechanizmusok, így ez nem hiszem, hogy akadály volna.

Egyébként nem teljesen értem a gondolatmeneted a tripla nemi kromoszómákkal. Ezeknél hogy menne végbe a meiózis? Mi biztosítaná, hogy az utódokba is három nemi kromoszóma kerüljön? Mi biztosítaná, hogy biztosan legyen Y kromoszóma?


Egyébként egy kb. 15 éves cikk szerint egy hangyafajnál kettőből négy nem kezd kialakulni.

[link]

2018. febr. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 2*Sü ***** válasza:
100%

@sadam87:


> Nem csak X-Y kromoszómás nem meghatározás működik


Sokféle megoldást el lehet képzelni. De amit úgy hirtelen végiggondoltam, ott a három nem nem maradna három. Még az általam felvázolt esetből következik szigorúan matematikai alapon, hogy ha a három nem mindegyike részt vesz a szaporodásban, akkor garantált, hogy az utód a három nem valamelyikébe fog tartozni.


El tudok képzelni olyan rendszert is, ahol három nem van, de csak kettő kell egy új egyed létrehozásához. Nehezen, de el tudom képzelni. Viszont annak nem sok előnye lenne a két nemhez képest, nem keverednének jobban a gének, mint így két nemmel, így nulla előny mellett egy felesleges komplexitás jön létre, több lehetséges hibával, ami evolúciós hátrányhoz vezetne. Ergo a három nemnek akkor lenne bármiféle előnye, ha mind a három nem képviselője kell a szaporodáshoz, azaz mindhárom nem hozzáadja a maga genetikai állományát az utódhoz.


> Egyébként nem teljesen értem a gondolatmeneted a tripla nemi kromoszómákkal.


Pusztán matematikai megfontolásból. De még úgy is problémás. Az általad felvetettek miatt lehet, hogy még kevésbé elképzelhető egy ilyen rendszer. Nem konyítok sokat a biológiához, ezért is próbáltam pusztán matematikai alapon megközelíteni a kérdéskört.

2018. febr. 22. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 sadam87 ***** válasza:

@2*Sü

"ha a három nem mindegyike részt vesz a szaporodásban..."

Ja, a modelled szerint mindhárom egyed kell az utód létrehozásához! Ez nem volt világos. Így értem, hogy számoltál. Mondjuk a meiózis így is problémás. Meg ha ennyire elvonatkoztatunk a biológiai rendszerektől, akkor pláne nem feltétlenül csak X-Y kromoszómás (sőt akár általában kromoszómális) nem meghatározásban lehet gondolkodni.

2018. febr. 22. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 EagleHUN ***** válasza:

#10 köszi ez is "újdonság" érdekes.

Ahogy #15 hangyása is még ha a link nem is akart megnyílni.

2018. febr. 23. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 EagleHUN ***** válasza:

Így átgondolva a 3 egyedes tényleg problémásabb mint akár a 4 egyedes. Matematikailag és logikailag is nehéz lenne összehozni hogy mindháromtól a megfelelő mértékben örököljön géneket és még a nemnek is el kell dőlnie. Ez jó meglátása és érvelése volt többőtöknek is.


Viszont van amire felhívnám a figyelmeteket.

Embereknél is léteznek a következő kromoszóma összeállítások:

XXX, XXXX, XXY, XXXY

És ezek jó része még szaporodni is képes!

Igaz társadalmilag "degeneráltnak" számítanak és nagy arányban ülnek börtönben!


Viszont ebből levonhatjuk a következtetést is nem a kialakulása van a dolognak akadályoztatva! Hanem az elterjedése. Vagyis evolúciós szempontból ez nem előnyösebb mint a 2 egyed közti szaporodás. Ahol egy XX vagy XY adódik tovább!

Ha valami oknál fogva mégis előnyösebbé válna (és a modern orvos tudomány sem állítaná meg a változást) akkor akár pár ezer év alatt is több nemre szakadhatna az emberi faj.

2018. febr. 23. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

"XXX, XXXX, XXY, XXXY "


ezek nem külön nemek, inkább a két nem változatai és átmenetei, és egészségügyi problémákkal járnak

2018. febr. 23. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!