Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan képzeljem el a 4....

Hogyan képzeljem el a 4. dimenziót?

Figyelt kérdés
Olyan rajzot láttam, amin van 2 kocka, az egyik fentebb, és a csúcsaik össze vannak kötve. De nem sikerül ezt "nem 3 dimenziósan" elképzelni. Régebben láttam egy előadást. Volt az előadó mellett egy növény, az 3 dimenziós. De az előadó azt mondta, hogy valamikor építették azt a termet, és a tervrajzon már rajta volt a növény. Így az már 4 dimenziós. Ebben az előadásban volt az is, hogy egy 3d űrhajó átment egy 2d világon, és csak növekvő kört és hasonlókat láttak az ott lakók.
2018. márc. 2. 13:53
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Itt találsz jó ábrákat és táblázatokat.

[link]

Magyar változat is van, bár az szegényesebb.

2018. márc. 2. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

Az elején említett link natív fassság, spirituális zagyvaság.


Semmi köze a tudományhoz... inkább olvasgass valódi oldalakat.

2018. márc. 2. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
69%

"a 2 kockás amit küldtem az csak az oldal, vagy az egész?"

Az egy egyszerű hiperkocka.

Van rajta 8 közönséges kocka: mindegyik a hiperkocka egy-egy oldala.


"Amit küldtél, azon én egy kockát látok, amiben van egy kocka."

A nagy kocka, amit látsz, az a hozzád legközelebbi oldal. Ez tényleg egy közönséges kocka - de ez CSAK EGY OLDALA a hiperkockának.


A kis kocka pedig a szemben levő (a tőled legtávolabbi) oldal. Ugyanakkora kocka, mint a közelebbi. Ezek nem egymásban vannak, hanem egymás mögött, és ezért látod az egyiket nagynak, a másikat kicsinek.


A többi pedig, amit látsz, egy-egy nagyon torz kocka mind.

Nézd meg ezt itt:

[link]

Szerinted ez egy kocka? Az oldalai négyzetek?

IGEN!

Pedig nem annak néz ki - de ugye azért, mert elfordították.


Itt a forgó hiperkockáról egy jobb kép, akol lehet látni, hogy tényleg nincsen egyik kocka sem a másikban:

[link]

Nézzél ki magadnak egy kockát rajta, és nézd, ahogy körbeforog. Ugye végig ugyanaz a kocka? Csak nem mindig látszik annak, de ez csak vetítési torzítás.


De megnézheted ezt is:

[link]

Ugye látod rajta, ahogy a kis kockából "kifordul" a nagy kocka, aztán vissza? De itt sem csavarják ki egyenként a kockákat, hanem egyszerűen megforgatják az egészet. Ha egy normál kockát forgatsz, akkor is hasonlókat láthatsz a rajta levő négyzetekkel. Azok is ugyanígy csavarodnak.


Végül nézzük meg azt a rajzot, amit te hoztál. A tetején remekül rajta van a lényeg:

- vonalat ugye úgy kapsz, ha veszel egy pontot és meghúzod egy irányban.

- négyzet ebből úgy lesz, ha az előző irányra MERŐLEGESEN (tehát egy másik dimenzióban) meghúzod az egész vonaladat egyszerre.

- kocka úgy lesz ebből, ha az egész négyzetedet meghúzod egy olyan irányban, ami mindkettő előzőre merőleges.

Na, elfogyott a 3 dimenzió.

De ha találsz egy irányt, ami MINDHÁROM előző irányra merőleges, és erre meghúzod egyszerre az egész kockát - ebből lesz a 4 dimenziós hiperkocka. Lesz neki egy oldala, ami az eredeti kocka volt, lesz egy olyan oldala, ahova elhúztad ezt a kockát, és lesz neki 6 másik kocka oldala, ami aközben keletkezett, miközben az eredeti egy kockádat húztad. Képzeld el ugyanezt, ahogy a négyzetet húzod, és kocka keletkezik belőle: így lehet a legjobban megérteni.


A 11 dimenziót felejtsd el: az egy egészen másik elmélet, és itt most nem használható semmire.

Ja, és ha nincs REMEK térlátásod, akkor sose fogsz látni ebből semmit. Akkor csak a szabályokat tudod megtanulni.

2018. márc. 2. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm! Hát azt nem tudom hogy a térlátásom remek -e, de így hogy leírtad, már nagyjából sikerült "kilátni" az animációkból amit írtál. (Szerintem majd ha több időm lesz rá, megpróbálom ezeket lerajzolni, hogy teljesen világos legyen.)
2018. márc. 2. 19:54
 15/18 Estádio de Felchút ***** válasza:
30%
Hát én lófaxt nem látok, csak 3D animációkat. De aki eléggé "filozofikus" alkat, az tuti meglátja a dimenziókaput egy egyszerű rajzban...
2018. márc. 3. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:
Dimenziókaput? :D
2018. márc. 3. 12:41
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Hát megnéztem. Egy darabig. Katasztrofális. A tudománynak az ilyent (ha volna erre kapacitása) Szókratészhez hasonlóan kéne elintéznie. Szókratészt a hatalom ölte meg, mert zavarta köreit. Ezt az embert - hát hogy is fogalmazzak - ki kell vonni a forgalomból, enélkül is, egyéb hatásokra rengeteg a téveszmés, mindennel megetethető ember.


Egy idézet mindjárt az elejéről. "egy dimenziós a pont és a vonal". Dimenziókból elégtelen, a pont nulla dimenziós, nincs kiterjedése. "A világban 21 dimenzió van". Szerencsétlennek eddig tart a fantáziája. A világban végtelen dimenzió van. Vigyázat! Az a kockás dolog térdimenzióra akar vonatkozni. Természetesen hibásan. Emberünk azonban nem tér, hanem és egyéb (például érzelmi) dimenziókról papol. Igen, ez lehetséges, ha tudná mire használni. De nem, ő csak eteti a plebset. Pedig lehet tudni, sőt felhasználni. Sajnos azonban ebből a nézőpontból rendkívül gyér fantáziára vall a 21. Bármikor kapásból felsorolok még további 21-et. Vagy többet.


Térdimenzióból elegendő elképzelni ezt a mi 3 dimenziónkat. Más úgy se fog sikerülni. Lehet mindenféle mesterséges szófacsarásokkal élni, azonban 4 dimenziót elképzelni, pláne látni csak négy dimenziós ember tud. És mivel mi 3 dimenziósak vagyunk, semmi esélyünk észrevenni a negyediket. Ámde használni elvont foglomként, kiváló eredményeket elérni, a természetet megérteni segítségükkel, na azt annál inkább lehet. Ma a matematikában (és a fizikában is) nemhogy végtelen dimenziókat, de azokból is végtelen félét használnak. Igen eredményesen.


Dimenzió annyit tesz, hogy valamely dolgot több oldalról megvilágítani, leírni. Ez az "oldal" bármi lehet. Ha idő, akkor egy folyamat lefolyását vizsgálhatjuk, Ha például íz, szín, emberi érzelem vagy valami más, akkor ezek a szempontok is leírják a dolgot.


És valóban, az embernek, mivel tudata van, ezáltal mániája, például hatalmi, ezért a butítás, félrevezetés is egy dimenzió. Ahol mérhető a hatás, segítségével számolható, őt, kiszámolható az emberi természet, ebből következően egy adott ember későbbi cselekvésének sajátosságai. Amelyek okot adhatnak arra, hogy már annak megtörténte előtt kivonjuk a forgalomból. Az emberiség üdvére.


Sajnos most a kárára működik.

2018. márc. 3. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Azért nem ilyen szomorú a helyzet.

Közben gondolkodtam, hogyan tudnánk érzékelni a 4 dimenziót.

Pl. tudunk készíteni 4 dimenziós kamerát?

Nos: IGEN.

Semmi más nem kell hozzá, csak egy 3 dimenziós érzékelő.

Pl. ha összerakunk pár CCD érzékelőt egy kockába, első körben az is megteszi. Lesz egy jó nagy vakfoltja, ahol kijönnek a drótok, de az nem érdekes. Nem kell arra nézni. Ha egy mérnök feladatnak kapja, hogy csináljon ilyen érzékelőt, simán elkészíti egy darabban, és annak már a felbontása is jó lesz.

Mi kell még hozzá?

Kéne árnyékolás mögé. Az egy fekete kocka.

Kéne még egy dobozfal is, a kamerához. Az meg további 6 fekete kocka.

Valamint kéne neki egy olyan hely, ahol a fény bejut. Na, ez a legérdekesebb: lehetne lencse, de ki tud gyártani 4 dimenziós lencsét? Ez nem fog összejönni.

Úgyhogy elégedjünk meg egy sötétkamrával: ennek az eleje egy olyan kocka, aminek a közepén van egy lyuk.

Ez a lyuk a kockának az egyik oldalán sem látszik, hiszen a kockának teljesen a közepén van. De 4 dimenzióban mégis átereszti a fényt, méghozzá pont úgy, mint 3 dimenzióban ha egy lyukat vágsz egy négyzet közepére.

Kész is van a sötétkamrás kameránk.

Ja, kéne hozzá egy vetítő is.

Ez sem nehéz: a CCD kamerák képe alapján egy hologramot kell vetíteni.

Mit látnánk vele?

Nos: ha mi rakjuk össze, akkor pont kifelé látunk vele a mi 3 dimenziós világunkból, és mindent látunk, ami azon kívül, a közelben van. 3 dimenzióra kivetítve, szóval elég jó képet kapnánk.

És itt van a gond: NEM TUDJUK ÖSSZERAKNI!

Ugyanis 4 dimenzióban kellene összerakni, az pedig nem megy. Pl. ha a CCD kockát és a fekete kockákat egymás mellé rakod, az nem jó. Másik dimenzióba kellene rakni, és akkor 2 kockát egyáltalán nem látnánk, a többi 6-ból pedig csak 1-1 négyzet látszana, az érzékelő körül (teljesen betakarnák). Eleve kérdés, hogy ki tud olyan kockát gyártani, ami 1 atom vastagságban is fekete?


Szóval kész, vége?

Az az érdekes, hogy NEM.

Ha megelégszünk egy egyszerű fényérzékelővel, akkor mégiscsak tudunk készíteni 4 dimenziós érzékelőt. Semmi más nem kell hozzá, csak egyetlen fotodióda, egy teljesen zárt dobozban. Nem árt hűteni, és akkor hősugárzás sem lesz benne.

Ezek után, ha BÁRMIFÉLE fotont érzékelünk vele, akkor az vagy atombomlásból, kozmikus sugárzásból, stb. van - vagy pedig más dimenzióból jön.

Nos, természetesen már csináltak hasonló érzékelőket, és egyelőre nincs semmi jele annak, hogy máshonnan is jönne bármiféle sugárzás, mint a mi terükből.


Ilyen kamerából ha csinálunk jó párat, és összekötjük őket, akkor elég jó 4 dimenziós képeket is lehet készíteni az érkező sugárzások irányáról (az alapján, hogy melyik kamerát éri először, és mennyi idő múlva a másikat). Számítógéppel feldolgozva akár olyan kameraként is használható, amilyet fenn írtam.

Persze ilyen sugárzások nincsenek, így fölösleges elkészíteni.


Ja, azért olvassátok el ezt:

[link]


Erről pedig annyit, hogy ha létezik 4. (és több) dimenzió, az egyáltalán nem biztos, hogy olyan nagy, mint ez a 3, amit ismerünk.

Lehetséges, hogy annyira görbült, hogy csak az atomnál jóval kisebb részecskék férnek el benne. Ezt úgy kell érteni, hogy az atomok még 3 dimenziósak, de mondjuk a kvarkok már 11 dimenzióban képesek mozogni. Úgy, mint pl. egy cérnaszálnál, amit te egy vonalnak látsz, de egy bolha képes körbejárni. Neked 1 dimenziós, neki pedig 2: csak a második nagyon kicsi, mert föl van tekeredve.

Akkor viszont érthető, hogy onnan miért nem jön fény.

2018. márc. 3. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!