Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan képzeljem el a negyedik...

Hogyan képzeljem el a negyedik dimenziót?

Figyelt kérdés

Elég sok videót megnéztem róla,de még mindig nem értem.Legfőképpen azt nem értem,hogy hol van az a negyedik tengely.A videóban azt láttam a hiperkockáról,hogy 8 darab kocka alkotja,utána meg valahogyan egymásbafordulnak,és így lesz belőle a hiperkocka.Ez az egész dolog nem világos nekem.De persze olyan videó is van ahol még a hat dimenziós kockát is láthattam :D

El nem tudom képzelni,hogy a hat dimenziós térben hol van az a hat tengely.

Valaki el tudná magyarázni?



2015. máj. 14. 17:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
34%
Nehezen, mivel te magad 3 dimenziós vagy -.-
2015. máj. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nem erre voltam kíváncsi.
2015. máj. 14. 17:29
 3/12 anonim ***** válasza:
33%
Sehogy, mivel mi nem tudjuk elképzelni a 4. dimenziót.
2015. máj. 14. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
93%

Nyilván értelmesen soha nem fogod tudni elképzelni, hogy "hol" van, mivel csakis a 3d térben keresed, máshol nem is keresheted.


Ahhoz, hogy ebből valamit is megérts, ahhoz matematika kell. Leginkább is analitikus geometria, meg lineáris algebra. Meg kell érteni teljes általánosságban a bázis, generátorrendszer, lineáris függetlenség fogalmakat és ezek után már teljes általánosságban lehet a kérdéshez közelíteni formálisan.


Ezekre épülhet valami komolyabb geometria ismeret, pl a 4 dimenziós izometriák feltérképezése, szimmetriák, ilyesmik, de ez egyetemi matek igazából.

2015. máj. 14. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Gy.Csanád válasza:
43%
elképzelni a magasabb dimenziókat tényleg megerőltető ugyanúgy ahogy:tegyük fel hogy vannak olyan lények akik egy síkon élnek.ők sem fogják tudni elképzelni a 3. dimenziót https://www.youtube.com/watch?v=BWyTxCsIXE4
2015. máj. 14. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
68%

Továbbá az is igaz, hogy annak ellenére, hogy nem, vagy nem igazán tudjuk elképzelni konkréten a "negyedik irányt", ennek ellenére matematika apparátust használva nagyon sok teljesen valid állítást fogalmazhatunk meg. Hogy mást ne mondjak kapásból ismert pl az összes 4 dimenziós szabályos test, már réges-régen, de gondolom magasabb dimenzióban is ismertek lehetnek egy csomó esetben. :D


Itt van néhány állítás a 4d térről, amik már közvetlenül az alapvető lineáris algebrából következnek:

-4D térben metszheti egymást két sík egy pontban!

-4D térben sík körül forgatunk!

-4D térben 3D térre tükrözünk! :D


-Tetszőleges D dimenziós térben a tükrözés mindig D-1 dimenziós "altérre" történik.

2015. máj. 14. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Az egyetemtől még elég messze vagyok :D
2015. máj. 14. 19:21
 8/12 A kérdező kommentje:
Azt nem tudjátok,hogyha egy 2 dimenziós képernyőre ki tudunk vetíteni egy 3 dimenziós testet,akkor egy 3 dimenziós képeryőre ki tudunk vetíteni egy 4 dimenziós testet?
2015. máj. 14. 19:49
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ki lehet vetíteni.

De sok újat nem fogsz látni rajta: a hiperkockát ugyanúgy 8 kocka alkotja, csak ilyenkor körbejárhatod az egészet, és minden olyan oldalról megnézheted, amit te is látsz.


Inkább analógiákat javasolnék: tehát pl. fogd meg a normál kocka kiterített vázát, és azt hajtogasd össze először. Nézd meg, közben mi történik.

Utána fogd meg a hiperkocka kiterített vázát (ez még belefér a mi terünkbe), és képzeld el, hogyan hajtanád össze. Csak arra figyelj, hogy ilyenkor nem tépünk szét semmit, és ugye 4 dimenzióban a kocka OLDALA mentén hajlítunk!

2015. máj. 14. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Igen, ki lehet vetíteni.

De sok újat nem fogsz látni rajta: a hiperkockát ugyanúgy 8 kocka alkotja, csak ilyenkor körbejárhatod az egészet, és minden olyan oldalról megnézheted, amit te is látsz." - ahogy egy 2D képernyőre tudjuk a 3D kockát változó szögekből kivetíteni (lásd k.régi scene demók), ugyanígy a tesseractot is tudjuk forgatni a hologramban, miközben folyamatosan/fázisonként körbejárja a néző. Ki tudja, lehet, hogy az emberi agyban végül kifejleszthető lenne így a 4D gondolkodás, főleg ha kisgyerekekkel csinálnánk ezt rendszeresen.....

(őrült tudós csapzott hajjal, szakadozott köpennyel ideképzelendő)

2015. máj. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!