Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik jelenleg olyan vírus,...

Létezik jelenleg olyan vírus, baktérium vagy gomba a Földön, amelyik nem pusztul el forralás hatására?

Figyelt kérdés

2018. márc. 25. 22:03
1 2
 1/13 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Sok spóra kibírja a szimpla forralást, azért kell autoklávozni ha tuti sterilitást akarsz. És vannak a hőforrásokban élő bacik, azok direkte lubickolnak a felforró vízben.
2018. márc. 25. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Van olyan, amelyik 70 fokon azért pusztul el, mert nem bírja azt a hideget.
2018. márc. 25. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Vannak olyan vírusok,amik még 3-400°C-on se pusztulnak el.
2018. márc. 26. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
De például a frissen fejt tej esetében elég a forralás?
2018. márc. 26. 11:57
 5/13 anonim ***** válasza:
67%
#3 Ne terjessz baromságokat, 3-400 fokon már az egyszálú DNS-ből se marad semmi. 200 fokon már egy perc alatt is teljesen szétesnek a DNS kovalens kötései is.
2018. márc. 26. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A baktériumok rengeteg extrém környezetet kibírnak és leginkább beszáradt állapotban vészelik át. Az űrből visszatért űrjárművek (Servayor-3) felszínén is találni még életrekelthető egyedeket, melyek természetesen a Földről származnak, csupán kisebb utazást tettek a világűrben. Így az sem meglepő, hogy képesek túlélni az extrém hideg és extrém meleg körülményeket is. Az azonban, hogy nem betokosodva, hanem normál életet, azaz anyagcserét és szaporodást is végezve legyenek jelen magas hőmérsékleten, igazi kuriózumnak számít, legalábbis az élővilág többi tagjához képest. Említést érdemel, hogy bizonyos fajok az extrém sós környezetet is túlélik, sőt szaporodnak is!


A hipertermofil, vagyis magas hőt kedvelő baktériumok hőmérsékletoptimuma 60 és 110 Celsius-fok között van, azaz akár 110 fok felett is megélhetnek, de szaporodni már nem fognak. Megdöbbentő, de tudományos bizonyíték igazolja, hogy egyes hipertermofil fajok a 800 Celsius-fokos hőmérsékletet is túlélik, igaz, betokozódva. Hipertermofil fajok előfordulhatnak a tenger fenekén feltörő hőforrásokban, élhetnek aktív vulkanikus területeken, de szárazföldi hőforrások környékén is fellelhetők. Legismertebb lelőhelyeik: Új-Zéland, Izland, Kamcsatka, Olaszország, Yellowstone Nemzeti Park. Talán meglepő, de hazánkban az egerszalóki hőforrásban is találkozhatunk hőtűrő baktériumfajokkal.

2018. márc. 26. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

"Megdöbbentő, de tudományos bizonyíték igazolja, hogy egyes hipertermofil fajok a 800 Celsius-fokos hőmérsékletet is túlélik, igaz, betokozódva"


Ez nagyon félrevezető, mert ilyesmi csak nem földi körülmények között, nulla közeli nyomáson tud megtörténni, és nincs sok köze a termofíliához. Pl. az ionoszférában bóklászó nagy sebességű részecskék miatt 800°C körüli a hőmérséklet, de a részecskék annyira ritkásan oszlanak el a térben, hogy a hősűrűsége alacsonyabb, mint egy fagyos szibériai szellőé.

2018. márc. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"#3 Ne terjessz baromságokat, 3-400 fokon már az egyszálú DNS-ből se marad semmi. 200 fokon már egy perc alatt is teljesen szétesnek a DNS kovalens kötései is."


Forrás?

2018. márc. 26. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
De mindez még semmi, a prionok is bírják a forralást. Amitől kergemarha kórt kaphatsz.
2018. márc. 26. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 TappancsMancs ***** válasza:

#6 oshoz akkor hozzátehető pár érdekesség.


Van egész sokféle extrém körülményeket kedvelő, ott megélő baktréium (extremofil). Van amelyik bírja az extrém savas, lúgos, sós, magas vagy alacsony hőmérsékletű környezetet, de még a radioaktív sugárzást is vagy a világűr vákuumját is, vagy magas nyomást hát kb bármit.


Találtak nukleáris hulladékban élő baktériumokat (Deinococcus radiodurans) ami túléli az 5000 Gray sugárdózist, összehasonlításképp 5 Gray az emberre már halálos.


Extrém nyomást kibírók a piezofil (vagy barofil) mikroorganizmusok, kibírják a tengerszinti légköri nyomás több mint 1000 szeresét. A legmélyebb óceáni árokban is találhatók a hadális zónában (6000 méteres mélysétől lefelé) mindenféle élőlények. A Mariana-árok teljesen sötét mélységében rengeteg mikrobát találtak, "puhavázas" foraminifera egysejtűeket, mélytengeri angolnákat, csigágak, halat, akármiket. James Cameron 2012-ben a Deepsea Challenger tengeralattjáróval ereszkedett a Mariana-árokba és rákszerű élőlényeket látott és sivatagszerű tájat.

(1000 méter alatt afotikus öv van, itt már semmilyen fény sem látható a földfelszíniből) Fény sem kell nekik és simán kajálják a nehézfémeket és mindenféle embernek mérget.


https://www.youtube.com/watch?v=RNcql7pqzNY

https://www.youtube.com/watch?v=6N4xmNGeCVU


A kőzetek belsejében is vannak élőlények a földkéregben 2–3 km mélyen, baktériumok de már találtak többselytűt is egy fonálféreg félét.


Aztán az Apollo-12 visszahozta a Surveyor-3 kameráját amit nem sterilizáltak és streptococcus mitis baktérium élt a kamerán. A meglepő hogy 2,5 évet vákuumban volt a baktérium ráadásul kitéve erős sugárzásnak is és ha ez sem elég a hőmérséklet -180 és +140 fok volt. És kibírta! Más mikroorganizmus ennél is több ideig keringett a Föld körül egy szondán és az is kibírta.


Aztán van olyan mikroorganizmus amit nagyon hosszú inaktív állapot után "felébresztettek" és életképes, érdekessége, hogy a permafrosztban 2-3 millió évet pihent. Van régebbi is 21 millió éves csak azt vitatják.

2018. márc. 26. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!