Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem reagál az oxidrétegé...

Miért nem reagál az oxidrétegétől megszabadított vas és a cink vízzel?

Figyelt kérdés
Kisebb a standardpotenciáljuk a hidrogénénél, szóval tudniuk kellene redukálni a vízről leszakadó protont.

2018. ápr. 1. 23:23
 1/4 anonim ***** válasza:
17%
Meg is történik a reakció, csak rendkívül lassan. A vas oxidrétege például elve is lyukacsos, nem védő oxidréteg típus. Átengedi a vizet, tovább tud oxidálódni, tehát igazából tök mindegy hogy eltávolítod-e vagy sem. De képzelj el bármilyen vas tárgyat. Nrm lesz rozsdás 1-2 óra alatt, több hét, hónap alatt lejátszódó a dolog. (Szemmel is láthatóan) Magasabb hőmérsékleten gyorsabb esetleg.
2018. ápr. 2. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszoló abban téved, hogy a vas rozsdásodásakor nem vízzel reagál, hanem a levegő oxigénjével. A valóság az, hogy a vízzel való reakció tényleg nem megy végbe egyik esetben sem (habár a rozsdásodáshoz kell a víz jelenléte, de mégsem az a reakciópartner hanem az oxigén). Most lássuk hogy vízzel miért nem reagálnak.


Középsuliban azt tanítják, hogy a hidrogén standardpotenciálja 0, vagyis a 2H(+)+2e(-)--->H2 elektródfolyamat potenciálja 0V, ami azt a félrevezető benyomást kelti, hogy ha egy fém nullánál kisebb standard potenciállal rendelkezik, akkor hidrogént fejleszt vízből. Sajnos nem ez a helyzet, nem nullánál kell negatívabbnak lennie. Ez az érték csak egy viszonyítási pont, egy alapérték, amit kiválasztottunk a potenciálskála referenciapontjának. Amikor azonban egy fém vízben oldódik, nem ez a reakció megy végbe, hanem a 2 H2O + 2 e(-) ---> H2 + 2 OH(-) egyenlet, ennek az egyenletnek pedig nem 0 az elektródpotenciálja, hanem -0,83V, tehát ez az az érték, amitől negatívabbnak kell lennie egy fémnek ahhoz, hogy hidrogént fejlesszen. A vas és cink minketten negatívak, de nem ennyire. Az első egyenlet, aminek 0 volt a standardpotenciálja, azt inkább a savban való oldódásra lehetne jobban használni, hiszen ott tényleg protonok redukálódnak hidrogéngázzá, tehát ha az lenne a kérdés, hogy sósavban melyik fém oldódik, arra valóban az a válasz, hogy amiknek negatív a std.potenciáljuk, és valóban, ha megnézzük a vasat és cinket, azok oldódnak is sósavban mint a kisangyal. Vízben való oldódáshoz jegyezd meg ezt a -0,83-as értéket, ha valami ettől negatívabb, akkor vízzel is reagál.

2018. ápr. 2. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogyan történik a rozsdátlanítás.

Különböző módszerek vannak, rákereshetsz.

Gyakran savaznak, vagy elektrolízissel tisztítják az acélt, ez fellazítja a rozsdát és le lehet dörzsölni.

Amíg meg nem szárad, elég hevesen oxidálódik a fém, de persze nem mindig, mert vagy meglúgozzák, hogy közömbösítse a savat, vagy foszfátozzák, meg amint írtam, eleve van olyan módszer is, ami egy filmszerű bevonatot képez és később akadályozza a rozsdásodást, ilyenek a gyári fémtisztítók.

2018. ápr. 2. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, mindent értek.
2018. ápr. 2. 14:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!