Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudom, hogy mikor mi...

Honnan tudom, hogy mikor mi lesz a katódon és mi az anódon az elektrolízis folyamán?

Figyelt kérdés
Nem tudom, hogy mikor mi lesz. Példál a NaCl-nél a Na helyett H2O van az anód folyamatban, a Na2So4-nél vízbontás van, míg a HCl-nél és az ZnCI2-nél rendesen vannak. Mikor, hogyan és miért változik ez?

2018. ápr. 22. 17:16
 1/4 Timofiev ***** válasza:

Katódon:

Vizes oldatban víznél sokkal negatívabb elektródpotenciálú fémek nem válnak le a katódon pl. alkálifémek (ez függ a atód anyagától is, higanykatód esetén a nátrium amalgámot képez a higannyal és leválik, viszont indifferens elektród használata esetén pl. grafit nem.).

Viszont, ha közel van a potenciálja a vízéhez akkor elég nagy koncentráció esetén leválhat a katódon pl cink esetén, híg oldatban nem. Ebbe nem ástam bele magam, hogy milyen töménység esetén válik le mikor nem.

Anódon:

Komplex ionok alacsony feszültség mellett nem válnak le például SO4^2-, NO3-, PO4^3-, stb. nagyfeszültség esetén nem kizárt, de ha tenyésztett feladatról van szó akkor azt oda szokták írni, hogy milyen reakcióval keletkezik és hogy milyen hatékonysággal, amúgy veheted úgy hogy komplex ion nem válik le.

2018. ápr. 22. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
50%
Tudomásul kell venni, hogy az alapvető kémiai anyagismeretre szükség van, tehát tudni kell, hogy milyen ionok lesznek jelen az elektódoknál és azok a vizes környezettel hogyan reagálnak, a lehetséges kémiai reakcióknál milyen anyagok keletkeznek és azok bennmaradnak-e a rendszerben vagy különválnak tőle.
2018. ápr. 22. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
0%

Honnan tudod?

Onnan, hogy előtte megtanulod...

2018. ápr. 23. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Walter_Dornberger ***** válasza:

A különféle lehetséges redox rendszerek standardpotenciáljából és a körülményekből (koncentráció, aktivitás, elektród anyag) számított redoxpotenciálok tényleges sorbarendezéséből kapod az első körben a tényleges reakciókat. Ez azonban csak elméleti lehetőség, mert lehetnek még egyéb közbeszóló dolgok, úgymint az elektrolit bomlása, vagy a levált fém reakciója az elektrolittal, esetleg az elektródok passziválódása.


Röviden a reakciókról a különböző redox rendszerek számított redoxpotenciáljából ki lehet zárni azokat a reakciókat, amik biztosan nem történnek meg (nincs meg a szükséges potenciál), majd a többi redoxrendszer (amik megtörténhetnek) azok közül sok tapasztalat és tanulmány útján lehet tudni hogy mi is fog történni. Ez nagyrészt tapasztalati tudás, és be kell tanulni.


Megjegyzem, hogy lehet irányítani is a folyamatokat, az elektrolitokban lévő ionok aktivitásának változtatásával, az elektródok felületének változtatásával stb. Erre jó példa a galvanizálás ipari folyamata. (ha csak úgy egyszerűen a krómsó oldatból választanánk le a krómot, soha nem lenne olyan a felületünk amilyet szeretnénk egy vaslemezen)

2018. ápr. 24. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!