Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az élettani, biológiai...

Mi az élettani, biológiai háttere a depressziónak és az életerőnek?

Figyelt kérdés
Mi a fizikális különbség aközött, hogy valaki majd' kicsattan az élettől (mert mondjuk a társadalmi hierarchia csúcsán van), vagy hogy valakinek állni sincs ereje, mert mondjuk elhagyja a párja, vagy meghal a kedvese? Mi zajlódik ilyenkor le a testben, aminek következtében ugyanolyan környezeti feltételek mellett lehetünk nagyon kitartóak és erősek vagy olyan gyengék, mint aki ténylegesen beteg?
2018. ápr. 23. 16:19
 1/6 anonim ***** válasza:
AMiket írsz, annak semmi köze a depresszióhoz, az egész más téma. Az, hogy valaki szomorú, természetes, de nem depresszió!
2018. ápr. 23. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Igen, sokan keverik a depressziót (ami egy mentális, idegrendszeri rendellenes működés következtében kialakult állapot), az indokolt rossz hangulattal.


Az általad említett életerő pedig pont ellenkezik az elméleteddel. Kimutatható, hogy az egyszerűbb népek átlagban boldogabbak és elégedettebbek mint a gazdaságilag fejlettek.


Ez így van a gazdag emberek körében is. Gyakori lehet a mentális probléma a gazdag embereknél, mivel mindent elértek már, az apró örömök már sokszor nem kielégítőek számukra. A luxus gyakran megfertőzi az elmét, és elviselhetetlen személyiségjegyeket okoz. A pénz megrészegít, a hatalom megbabonáz.

Az ember állandóan álmodozik és törekszik valami számára jobb(nak) tűnő felé. Majd ha elérte, akkor az tűnik természetesnek.

Így már nem is okoz boldogságot több esetben.

Fel lehet tenni a kérdést, vajon Mészáros Lőrinc aki másodpercenként 3500 Ft-ot keres, vajon általánosan boldogabb, és nem küzd erős mentális problémákkal?

Sokszor látni, hogy pont a gazdagok, celebek azok akik hajlamosak a depresszióra, alkoholizmusra, öngyilkosságra mert elvesztik a realitásérzéküket.

Itt pedig a depresszió már nem csak indokolatlan rosszkedv, hanem kialaluló mentális betegség. Mert a külső helyzet növelheti a hajlamot.

2018. ápr. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Tehát életerő szempontjából egy kiegyensúlyozott élet lenne a fontos. Legfőbb az egészség, a szeretteink, a barátok, egy kielégítő de nem kizsákmányoló karrier, ami mellett van lehetőség és pénz pihenni is, ezt kellene csak kövesse az anyagi javak felhalmozása.
2018. ápr. 23. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem úgy hívják, de értem, mire gondolsz. Az "életerő" lehet egy egyszerű egészséges ember, de még inkább egy elégedett, boldog ember. A depresszió egy ma még nem gyógyítható (csak valamennyire szinten tartható, javítható) lelki betegség, az általad felvetett inkább a bánat. A bánat egy nem várt szomorú esemény, ez esetben egy társas kapcsolat megszakadása.


A boldogság, elégedettség lényegében az igények és a lehetőségek egyensúlya, a bánat pedig valamiféle hiány megélése.

2018. ápr. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

"Igen, sokan keverik a depressziót (ami egy mentális, idegrendszeri rendellenes működés következtében kialakult állapot), az indokolt rossz hangulattal. "


Valóban összemostam a kérdésben, de egyébként tudom, mi a depresszió, magam is szenvedtem tőle.



"Az általad említett életerő pedig pont ellenkezik az elméleteddel."


Milyen elméletemmel? Nekem nincs elméletem. Ja, hogy arra gondolsz, hogy azt írtam, hogy "valaki a hierarchia csúcsára került"? Ezalatt azt értem, hogy pl. férfiaknál a hatalom érzete belső elégedettséget okoz. Régen ez lehetett pl. egy jó harcos, manapság meg egy befolyásos ember, akinek nagy a tettvágya. Persze a gazdagság mellett is lehet valaki boldogtalan, ezt is ismerjük, de akkor most mondjuk inkább azt, hogy olyan, aki imádja a munkáját. Ezzel szemben mondjuk ugyanaz a személy teljesen megváltozhat, ha mondjuk meghal a felesége. Ilyenkor van az, hogy felléphet egy depresszió, elhagyja az életereje, felkelni se akar, stb. Arra vagyok kíváncsi, hogy ilyenkor milyen változás történik belül, hiszen a környezeti feltételek (pl. a tápanyaghoz való hozzáférés) nem változtak. Hová tűnik az az energia, ami egyébként kihasználódik?

2018. ápr. 23. 19:03
 6/6 anonim ***** válasza:

Az agyban biokémiai egyensúly megváltozhat, illetve idegösszeomlásnak bonyolult folyamatai vannak.


Egy krízishelyzet, pl munkahely elvesztése, szeretteink halála, saját betegség fokozza az stresszhormonok jelenlétét. A szorongásért felelős idegpályák megerősödnek, és önállósodnak.


Valaki képtelen feldolgozni egy-egy krízis eseményt, súlyos traumaként beleég az ember tudatába.

Az agy úgy működik, hogy az emlékek előhívása asszociációk formájában történik. Egy-egy pattern aktiválásához elég pár bemenő inger is. Pl egy haláleset állandóan ott lebeg, és nagyon könnyen előhívódik. Az emlék megerősödik és önmagát hívja elő szorongást okozva.

A szorongás, melankólia állandósul és folyamatossá válik, az egyén képtelen feldolgozni a krizist.


Ilyenkor pl egy új kezelés segíthet, pl egy autóbaleset emlékét elő kell hívni, leírni, miközben egy gyenge amnéziát okozó szert kap az illető. Így segít elhalványítani az adott emléket az agyban a szer.


Tehát összetett biokémiai és neurális hálózati hatások érvényesülnek ilyenkor. Az agyban nagyon szoros összeköttetésben vannak az emlékek, érzelmek a hippokampuszon és thalamuszon keresztül limbikus rendszerig. Akár egy illat, egy tárgy is nagyon erős érzelmi reakciót válthat ki, szorongás formájában.

Ennek ismertek a tünetei: dekoncentráltság, motiválatlanság, halálvágy, rettegés, pánik, aluszékonyság, fizikai tünetek, stb...

2018. ápr. 23. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!