Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Föld ellipszis pályán...

A Föld ellipszis pályán kering, de milyen ellipszisen?

Figyelt kérdés

[link]

Aphélium távolsága 152 097 701 km (1,0167103335 CsE)

Perihélium távolsága 147 098 074 km (0,9832898912 CsE)

ami azért jelentős, több mint 3% különbség!

Fél nagytengely 149 597 887,5 km (1,0000001124 CsE)

Fél kistengely 149 576 999,8 km (0,9998604869 CsE)

ami 1,4 %% (tízezrelék!!!) különbség, GYAKORLATILAG KÖR, észrevehetetlenül kis különbség, 1/200-ad része az előbbinek.

Akkor most ... ?

(A Föld kör pályán mozog, aminek mégis nagy "lötyögése" van a Nap körül?)



2018. máj. 1. 12:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem, mi a baj. Az ellipszis egy ilyen állat.


Esetleg annyi a tanulság, hogy ha a Föld–Nap-rendszert csak nagyjából, de azért szemléletesen akarod lerajzolni, akkor a pályát húzhatod körzővel, viszont a Napot ne a kör középpontjába, hanem kicsit arrébb jelöld.


Tehát a Föld jó közelítéssel körpályán mozog, viszont ennek nem a Nap a középpontja.


Egy kicsit talán szemléletesebb ábra a Föld–Hol-rendszerrel. Ugye a Hold pályája még nyújtottabb ellipszis, mégis körnek látszik messziről:

[technikaiokokbólsajnoscsakakövetkezőhozzászólásbakerülalinkBOCSÁNAT]

(A Föld és a Hold mérete is arányos, a sárga kör a háttérben akkora, mint a Nap.)

2018. máj. 1. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
50%
Elégedj meg azzal, ami a wikiben áll. A gyikon valószínüleg nem kapsz jobb választ.
2018. máj. 1. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

[link]

(Az volt a baj, hogy 1 km-t kicsinyítettem 0,001 mm-re, aztán első körben 300 dpi-ben konvertáltam png-be, és egy 16000×16000 pixeles png fájl már aránylag nehezen kezelhető. Még egyszer bocsánat!)

2018. máj. 1. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

"Nem értem, mi a baj."

Dehogynem. Én (és gondolom sokan mások is,) eddig úgy gondoltam, hogy a napközel/távol 5 mill. km-rel nagyobb az ellipszis nagytengelye, mint a kicsi.

Most meg kiderült, hogy csak 21000 km ez a különbség, tehát a pálya leginkább kör, csak a Nap nem áll középen!

2018. máj. 1. 14:00
 5/11 anonim ***** válasza:
82%
Szóval egyszerűen annyi, hogy összekeverted a fókuszpontok távolságát a nagytengely végpontjaitól az ellipszis féltengelyeivel. Igazad van abban is, hogy mással is biztos előfordult már, elég gyatra a geometriaoktatás.
2018. máj. 1. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A Föld excentricitása nem nulla, tehát nem körpályán mozgunk. Az meg teljesen egyértelmű, hogy a csillagászatban kis különbség is jelentős számítási hibát eredményez, tehát nem szabad semmit se kerekíteni, különösen nem olyan esszenciális dolgot, mint a Föld pályája.
2018. máj. 1. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
51%

"csak 21000 km ez a különbség, tehát a pálya leginkább kör"


Ami szerinted elhanyagolható, az kb. +- negyed órás eltérést is adhat a valódi és a középidő között.


[link]

2018. máj. 1. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Sőt, még folyamatosan imbolyog is ide-oda a pályáján egy kicsit, ahogy a Hold ráncigálja, miközben kering körülötte
2018. máj. 2. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
51%

> „Ami szerinted elhanyagolható,…”

Az időegyenlet szempontjából nyilván nem elhanyagolható, viszont ha egy rajzot készítesz a Föld pályájáról (mondjuk amin 10 cm-re kicsinyíted a félnagytengelyt, így pont kitölt egy A4-es lapot), akkor a kistengely 0,014 mm-rel lesz rövidebb, ami a körző által hagyott nyom vastagságához (0,1 mm, ha nagyon hegyes a körző) képest igenis elhanyagolható. (Tehát például felesleges elővenni a cérnát, és két rajzszög között kifeszítve próbálni ellipszist rajzolni, mert azzal nagyobb lesz a hibád, mintha körzővel csinálnád, legalábbis kisebb biztos nem.)


Szóval az „elhanyagolható” kifejezés relatív, és itt most szerintem nincs baj azzal, ahogy a kérdező használta.


A másik megjegyzés, hogy ezért jó kifejezés, és hasznos fogalom az excentricitás, ami ugye (akár szó szerint fordítva) azt mondja meg, hogy mennyivel van a fókusz „kijjebb (ex) a középponttól (center)”, mert ugyan a bolygópályák ránézésre köralakúak, de a középpontjuk odébb van (amit például az időegyenleten keresztül érzékelünk).

2018. máj. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Szívesen megnézném egy ilyen teszt eredményét:

100 érettségizett embertől megkérdeznék, hogy ha naptávolban ill. napközelben 152,1 ill. 147,1 millió km-re van a Nap, akkor az ellipszis pálya nagytengelye mennyivel nagyobb a kistengelynél?

a) 5 mill. km

b) 2,5 mill. km

c) 21 ezer km

Vajon hányan választanák a c) választ?

2018. máj. 7. 16:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!