Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lehet az oka annak, hogy...

Mi lehet az oka annak, hogy az univerzum folyamatosan tágul?

Figyelt kérdés

Mi indíthatta el ezt a folyamatot? És hogyhogy még mindig tart? Köze lehet az ősrobbanáshoz? Minek lehet akkora gravitációs tere, hogy ezt okozza?

Másik kérdéskör:

Eddig olyan egzobolygókat kutattak, amin szén alapú evolúció jöhetett létre. Pont mint a Földön. A szén pedig rengeteg jó tulajdonsággal bír, ezért alakulhatott belőle élet. De vannak hasonlóan jó tulajdonságokkal rendelkező elemek is. Lehetséges-e az, hogy eddig rossz helyeken keresgéltünk, hogy minden bolygónak van egy saját evolúciója élettel, csak mi, a szén alapúak ezt nem vesszük észre?

És miből alakulhat ki az élet? Mi lehetett a legelső mutálódás? Hisz minden bioszkönyv tanítja az evolúció folyamatát. Minden kémiakönyv tartalmazza a dns és rns összetételét, írnak az életjelenségekről.....de egyik sem említi, hogy mi lehetett az az egy mutálódás, ami életet teremtett. Egyáltalán mi ez az egész?

16/l


2018. máj. 10. 07:57
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
Nem értem a problémádat. Bárhol utána olvasol, ezt találod. Többet kellene tájékozódni...
2018. máj. 12. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:

Nézd: egyszer összeszedem, hogy miket írtál. Szerintem gondolkozz el rajta.

De ezt nem fogom minden írásodnál eljátszani, mert nem veszekedni járok ide, vagy téged etetni.


"Az univerzum tágul, ez tény. Kenjük az ősrobbanásra"

Vagy pedig milyen másféle okot lehet itt még elképzelni?


"De a probléma az, hogy egyre gyorsulva tágul. Mintha a löveg még az ágyúcsőben lenne"

Pontosan mi köze az univerzumnak egy ágyúcsőhöz? Ugye semmi.

Tehát akkor miért is írtad ezt?


"Bár a sötét energiának tulajdonítják, nemrég volt egy dok.film, melyben egy tudós kifejtette, hogy azért sötét, mert sötétben tapogatóznak, hogy mi ez"

Ez a két félmondatod hogyan kapcsolódik egymáshoz? Sehogy.

Tehát akkor miért is írtad ezt így le?


"Az élet kialakulása se egy egyszerű dolog."

Na, az első korrekt megállapítás.


"A DNS molekula eléggé instabil"

Mivel az élet kialakulásánál NEM volt DNS, ezért ezt minek is írtad le?


"De ha van is egy ilyen molekula, akkor is mi van? Önálló anyagcserére nem képes"

Az RNS magától is összeáll. Az igaz, hogy bomlik is, tehát dinamikus egyensúly lesz. Az RNS bizonyos fajtái képesek fenntartani az anyagcserét is. Ne feledd azt sem, hogy az őslevesben még nem kellett teljes anyagcsere: elég volt a felépítés is. Sok növény a mai napig nem képes megszabadulni a salakanyagoktól, hanem beépíti magába.


"Fehérje viszont nincs szintézis nélkül, ehhez pedig DNS, RNS, stb. kell."

Mint mondtam: bizonyos RNS fajták még képesek erre. Persze nagyon rossz hatékonysággal, a fehérjéket meg sem közelítik - de az ELSŐ élet egyáltalán nem volt még hatékony! Jóformán alig éltek még azok a lények, csak pár dologra voltak képesek.


"Senki nem tudja, hogy alakult ki az élet"

Mármint 100%-ban reprodukálhatóan még nem.


"minden kísérlet állandóan falakba ütközik."

Persze: a hozzád hasonló ostoba kőfejűekbe, akik el se bírják képzelni, hogy régen MÁSKÉPP működtek a dolgok. Mindjárt a mai, modern sejteket várják, mintha azok alakultak volna ki egyszerre a levesből.

2018. máj. 12. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

Na, közben én is visszatértem, elolvastam a hozzászólásodat. Tehát a kenjük az ősrobbanásra. Talán kissé szabatosan fogalmaztam, de akkor fogalmazzunk másképpen. Tehát való igaz, volt valami, nevezhetjük ősrobbanásnak is, de igazából senki nem tudja, hogy mi váltotta ki, hogyan keletkezett. Mert ugye anyag és energia a semmiből nem keletkezik. De ha mégis, akkor ez bizony egy sor újabb kérdést vet fel.

Nézzük az ágyúcsövet. Tehát az ágyúban betöltöd a lőszert, elsütöd, a következő történik. Berobban a lőpor, a lőszer egyre jobban felgyorsul, növekszik a sebessége. a gyorsulás addig tart, ameddig el nem hagyja az ágyú csövét, majd a gyorsulás megszűnik, mert a lőporgázok hatása abbamarad. Innentől kezdve a légellenállás, gravitáció miatt a lőszer folyamatosan lassulni kezd. Tehát a világegyetem tágulását Edwin Hubble írta le. Azonban csak később, derült ki, hogy egyre gyorsuló ütemben tágul a Világegyetem, ezt jelentette be 1998-ban két - egymástól független - nemzetközi kutatócsoport. Ők se hitték el, mikor ez kiderült, nem erre számítottak. Senki nem érti, mitől gyorsulnak, honnan van a többlet energia, meddig tart majd a folyamatos gyorsulás, mi lesz, ha eléri a fénysebességet. Normális esetben az állandó sebességet meg lehet magyarázni, hisz az Univerzumban nincs légellenállás, de a folyamatos gyorsulást nem. Ezt a többlet energiát mondják, sötét energiának. Néhány hónapja mondta egy csillagász a Spektrum egyik ilyen dokumentum filmjében, hogy senki nem tudja, mi ez, honnan van, és igazából azért hívják sötét anyagnak, mert sötétben tapogatóznak. Tehát a galaxisok úgy gyorsulnak, mint az ágyúcsőben a lövedék, nem úgy, mintha már kint lenne. Mintha padlóig nyomnád a gázt egy Ferrariban, ami egyre csak gyorsul. Csak a galaxisok sokkal jobban gyorsulnak, mint egy Ferrari.

A DNS-ről nem hiszem, hogy kellene vitázni. Meg az RNS-ről se. A DNS dupla spirál, az RNS szimpla, bár találtak már dupla RNS-t is. Adenin, guanin, timin és citozin építi fel a DNS-t, az RNS-ben timin helyett uracil van. Önmagában se egy stabil vegyület, laboratóriumi körülmények között egy dolog, másik dolog a szabad természetben. A tudósok szoktak hivatkozni arra, hogy aminosavakat találtak itt, ott amott. Azonban itt is ugyanaz a probléma. Egy dolog a laboratóriumi körülmény, megint más a szabad természet. Bizonyos szerves vegyületek ugyan létre jöttek, de csak alapszinten. A szabad természetben azonban minden a rendezettől a rendezetlen felé halad, lebomlik, nem szintetizálódik. Az, hogy még nem sikerült bizonyítani, az lehet azért is, mert lehet, hogy a hipotézis nem áll meg. Tehát nem tudjuk bizonyítani az élet keletkezését, és bizony sok tudós állítja, hogy a hipotézis nem áll meg. Nem emlékszek már a nevére annak a csillagásznak, aki azt mondta, hogy sok tudós esik bele abba, hogy egy dolog amit szeretnénk hinni, más dolog azonban a valóság, ne keverjük a kettőt, csak maradjunk a tényeknél. Idáig például azt mondták, hogy a galaxisokat a sötét anyag tömegvonzása tartja össze. Nemrégiben találtak egy galaxist, melyben alig van sötét anyag. Bár hozzátették azt is, hogy lassabban forog, mint a többi galaxis. Tény, hogy minél többet tudunk, annál inkább látjuk, mennyi mindent nem tudunk.


[link]

2018. máj. 12. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:

Érdekes, hogy ezt így írtad:

" Minek lehet akkora gravitációs tere, hogy ezt okozza?"

Ugyanis Stephen Hawking egyik előadásában kitért egy elméletre, amit végülis nem "vitt tovább". Mégpedig a multiverzum elméletre. Ez esetleg magyarázatul szolgálhatott volna a sötét (ismeretlen) energia helyett a gravitációs vonzó hatásra, ami okozhatná a növekvő gyorsulást. Illetve az ősrobbanás utáni kezdeti inflációra, majd lassuló és újra gyorsuló tágulásra. A mainstream ma ezt elveti. Valószínű ezért nem beszélt többet róla Hawking sem.

2018. máj. 12. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:

Nézd: tudom, hogy nem nekem írsz. Azoknak a buta embereknek írsz, akik nem értik ezt a témát, és megpróbálnak a szerint dönteni, hogy melyik író rokonszenvesebb nekik.

De miért teszed ezt? Fizet neked valaki ezért?

Vagy valamilyen elmebetegséged van? Szeretethiány vagy feltűnési mánia? Nem foglalkozik veled senki, és így szeretnéd elérni, hogy valaki válaszoljon neked?

Melyik ezek közül?


"való igaz, volt valami, nevezhetjük ősrobbanásnak is, de igazából senki nem tudja, hogy mi váltotta ki, hogyan keletkezett."

Na, EZ a CSÚSZTATÁS. Az ősrobbanást ismerjük, ezt már te is belátod. Az ősrobbanás OKAIT egyelőre nem ismerjük. Feltevések vannak - ellenőrizni jelenleg még nem lehet.


"Nézzük az ágyúcsövet."

NEM, NE NÉZZÜK. Mint mondtam, a gravitáció NEM HASONLÍTHATÓ a robbanóanyagok viselkedéséhez. SEMMI KÖZÜK! Légy szíves, ne tegyél úgy, mintha elmebeteg lennél.


"Senki nem érti, mitől gyorsulnak, honnan van a többlet energia"

Nem biztos, hogy többlet energia kell hozzá. Az ágyúban sincs pl. többlet energia a robbanás pillanata után, mégis végig gyorsul a lövedék a teljes csőben, és még utána is egy kicsit. Azért, mert olyanok a körülmények (az ágyúnál pl. nagyobb a benti nyomás, mint a kinti).


"meddig tart majd a folyamatos gyorsulás, mi lesz, ha eléri a fénysebességet."

Kapaszkodj meg: már RÉGEN ELÉRTE. Jelenleg tőlünk olyan 48 milliárd fényév távolságban már fénysebességgel távolodik a tér. Ez a határ egyre közelebb van, tehát a LÁTHATÓ világunk egyre kisebb lesz. Miközben az egész világ ugye egyre nagyobb, ahogy tágul.


"A DNS-ről nem hiszem, hogy kellene vitázni. Meg az RNS-ről se."

Ja. Mert akkor talán válaszolni kellene arra, amit írtam.


"Önmagában se egy stabil vegyület"

Mint mondtam: az őslevesben MAGÁTÓL LÉTREJÖTT. Igen, a szabad természetben.


"A tudósok szoktak hivatkozni arra, hogy aminosavakat találtak itt, ott amott."

Például a csillagközi térben. És NÖVEKSZIK a mennyiségük, mivel ma is jönnek létre ott új anyagok. Maguktól (általában a napsugárzás hatására).


"A szabad természetben azonban minden a rendezettől a rendezetlen felé halad, lebomlik"

Na, ez a szöveg TÉNYLEG a hülyéknek szól! A kreacionisták tipikus szövege.


"és bizony sok tudós állítja, hogy a"

Ahogy te azt szeretnéd! Idéznél csak EGY ilyen tudóst?


"Idáig például azt mondták, hogy a galaxisokat a sötét anyag tömegvonzása tartja össze. Nemrégiben találtak egy galaxist, melyben alig van sötét anyag. Bár hozzátették azt is, hogy lassabban forog, mint a többi galaxis."

Ezt ugye megint a hülyéknek írtad?

Olyan a kicsengése, mintha azt mondanád, hogy BÁRMILYEN galaxis azonnal szétesne sötét anyag nélkül.

Holott pont az van, amit írtak is: szépen egyen marad, HA lassabban kering.

Tudod, már találtak egy galaxispárost is, ahol szintén nincs sötét anyag - csak ott az a helyzet, hogy ütköztek, lefékezték egymást, a sötét anyag meg szépen kirepült mindkettőből, mivel az nem ütközik, átmegy mindenen (látod: már ezt is tudjuk róla), tehát ez nem meglepő, hogy így néz ki.

Az előző galaxisnál is hasonló lehet a helyzet: valaha ütközött, pályát módosított, a sötét anyaga meg szépen ment tovább az eredeti pályán. Idővel jó messze kerültek, ma pedig már nem találjuk meg (mivel sötét, ugye, és nem tudjuk, hol keressük. Ha tudnánk, még az is lehet, hogy megtalálnánk a gravitációja alapján).


"Tény, hogy minél többet tudunk, annál inkább látjuk, mennyi mindent nem tudunk."

Pontosabban: annál jobban látjuk, hogy mi minden van még, amit EGYELŐRE MÉG nem tudunk! De ez is egy tudás, hogy ezt fel tudjuk mérni! Aki nem hülye, az érti, hogy pontosan mit jelent ez a mondat.


Mint mondtam: az egész szövegedből látszik, hogy egy okos ember írta, butáknak - azért, hogy még butábbak legyenek.

De miért csinálod ezt? Mire jó ez neked, hogy a tudomány hitelét rongálod egy olyan készülékkel, amit a tudomány hozott létre? Egy olyan helyen, ahol a tudománynak köszönheted az életed is?

MIRE JÓ EZ NEKED?

2018. máj. 12. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:

Elolvastam a válaszod, szóval figyelj, a tudatlanságot ne agresszióval üsd el, hidd el, nem vezet eredményre. Csak röviden:

Tehát igen, valami volt és nyugodtan nevezhetjük ősrobbanásnak, de vannak szkeptikusok is, sok minden nem áll össze a tudósoknak se ezzel kapcsolatban. Az ágyúcső csak egy hasonlat volt, a lövedék az ágyúcső végéig gyorsul mert a berobbanó lőpor gázok folyamatosan tágulnak - minden ágyúcső így van tervezve - onnan kiérve lassul. Tehát ezt te rosszul tudod. Mivel a világűrben nincs légellenállás, ezért legalább állandó sebességgel kellene haladnia. Amikor a két tudós csapat neki állt a kutatásnak, arra számítottak, hogy lassulást fognak mérni, ezt akarták bebizonyítani. De kiderült, hogy nem lassul, hanem gyorsul. Mindenkit meglepett. A gyorsuláshoz energia kell, ez nem kérdés, magától semmi nem gyorsul, mert fizikailag lehetetlen, lásd. energia megmaradás törvénye. Persze lehet, hogy kívülről vonzza valami. Ez csak elmélet. A fénysebességet még egyetlen galaxis sem érte el, olvass egy kicsit jobban utána.

A DNS és RNS problémáról meg teljesen felesleges vitázni, képbe sem vagy a problémával. A kreacionisták tipikus szövege, miszerint minden a rendezettől a rendezetlen felé halad, nem más, mint a termodinamika II. törvénye - jártál volna be a fizika órákra, többet tudnál róla. A sötét anyag nélküli galaxisról itt találsz információt:


[link]

2018. máj. 14. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

70%-os és 42%-os:

Szeretném ha nem itt vitatkoznátok élet-halálra. Sajnos én ettől nem nagyon leszek okosabb.

Köszönöm amúgy mindenkinek a válaszokat. Legközelebb, ha valamivel ellenvetésetek lenne a másik ember válaszából, talán higgadtan is megbeszélhetnénk. :)

Szóval arra akartok kilyukadni, hogy egyszer egy vegyület, csak úgy simán el kezdett valami anyagcsere szerűt végezni? Ez így szép és jó..... De miért tette?

Az ágyúcsöveset túltárgyaltátok, már nem tudom, kire hallgassak.

Sajnálom, már csak kapkodom a fejemet a válaszok közt. Nem tudom ki írta azt, hogy mi lenne, ha az univerzum tágulása a fény sebességére gyorsulna. Szerintem nem lehet. A "fizika" próbálná megakadályozni. Minél közelebb érnénk a fénysebességhez, annál lassabban történne minden, hogy sose érhessük el. Szerintem ez lehet a "vége" a gyorsuló tágulásnak. Bár lehet, mi még mindig gyorsulásnak érzékelnénk, más nézőpontból már nem lenne gyorsulás.

Erről mit gondoltok?

Apropó Stephen Hawking... Ti mit gondoltok róla? Jó irányba járhatott? Én tisztelem őt. Az a helyzet, hogy szinte csak őt ismerem, mint elméleti fizikust, mert sok laikusok számára szánt tanulmánya volt.


Még mindig 16/l

Szóval nem lehurrogni, ha valami rosszat írtam, csak tudásra szomjazom :D

2018. máj. 14. 23:05
 18/26 anonim ***** válasza:
Keress rá Dávid Gyulára a Youtube-on. Sok érdekes eladást hallhatsz tőle.
2018. máj. 14. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:

"egyszer egy vegyület, csak úgy simán el kezdett valami anyagcsere szerűt végezni?"

Nem, itt több dolog van.

1: A különböző hatásokra MAGUKTÓL kialakulnak elég bonyolult vegyületek az őslevesben. Sokféle: aminosavak, lipidek, szerves anyagok. Pont azok, amelyek az élőlényekben is vannak.

2: Kialakul az RNS molekula is, csak elég rövid. Nagyon nagy szerencse kell hozzá, hogy olyan hosszú legyen, ami már alkalmas az életre. De nem a mostani életre! Csak egy nagyon primitív élőlénynek elég.

3: Léteznek természetes katalizátorok, amelyek segítek ezeket a folyamatokat (pl. azzal, hogy megtapadnak rajtuk a szerves anyagok, és össze tudnak kapcsolódni).


"Az ágyúcsöveset túltárgyaltátok, már nem tudom, kire hallgassak."

Na ez az... a 42%-os csak azért ír, hogy téged összezavarjon. Tényleg nem tudom, hogy ki fizeti.

Nézd meg: az utolsó írásában ismét csak leírta azt, amit az előzőben, és persze nem mond igazat.


"ha az univerzum tágulása a fény sebességére gyorsulna. Szerintem nem lehet. A "fizika" próbálná megakadályozni."

EMBER!

Gondolkozz már egy kicsit!

Eleve, ahol te vagy, ott NINCSEN sebessége a tágulásnak. Vagy te látod, hogy szétszalad körülötted a világ?

Tőled mondjuk 1 fényévnyire már tágul egy picikét, HOZZÁD KÉPEST. Ez azt jelenti, hogy ha kiteszel egy ilyen hosszú méterrudat magad és mondjuk egy ottani bolygó közé, és megnézed 1 év múlva, akkor az a bolygó már MESSZEBB LESZ. Úgy, hogy nem ment odébb, csak a tér tágult köztetek.

2 fényévnyire 2-szer ennyit tágul, HOZZÁD KÉPEST.

3 fényévnyire 3-szor ennyit tágul, HOZZÁD KÉPEST.


Tudod, hogy mekkora 48 MILLIÁRD fényév? Van róla fogalmad?

Na, ekkora távolságban tágul fénysebességgel, HOZZÁD KÉPEST.

De ha odamennél, semmit nem látnál ebből, mert ugye nem ott helyben tágul ennyit, hanem mindenhol egyformán.

Mintha egy lufit fújnál fel: senki sem megy odébb rajta, de mindenki távolabb lesz egymástól a felszínén.


Ha ennél nagyobb távolságot nézel, akkor már fénysebesség FÖLÖTT tágul. Ez azt jelenti, hogy az a fény, ami onnan indult, soha nem jut el hozzád, tehát azt a helyet már NEM LÁTOD meg SOHA.


Miért lehet ez?

Az egy dolog, hogy ITT, MELLETTED nem mehet semmi gyorsabban, mint a fény.

De itt nem megy semmi, hanem a tér maga tágul! Erre pedig nincsen korlát, ez akármilyen gyors is lehet.

2018. máj. 14. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Jártál volna be fizika és biológia órára, most nem lenne gondod.
2018. máj. 15. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!