Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha elektrolízissel szeretnék...

Ha elektrolízissel szeretnék rozsdátlanítani, keletkezhet mérgező krómvegyület? Részletek lent.

Figyelt kérdés
A rozsdátlanítandó tárgy öntöttvas, ami mosószódával(Na2CO3) kevert vízbe lóg és erre csatlakozik a katód. Az anód vasból van. Keletkezhet-e króm-trioxid vagy egyéb méreg, ha rézdróttal van belógatva a tárgy, vagyis beleér a vízbe, tehát réz az anód?

#egészség #elektrolízis #réz #méreg #öntöttvas #krómozás #króm-trioxid #hexavalens króm #Cr(VI)
2018. máj. 24. 19:56
 1/7 anonim ***** válasza:
77%

hol jön a képbe a króm?

Mi krómozott?

2018. máj. 25. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

A válaszhoz tisztázni kell a következőket:

A kérdésben egyszer vas az anód, másszor egy rézkampó.

Mekkora feszültséggel végzi a múveletet, és hol hogyan kerül a rendszerbe króm? (az anódból oldódik? melyikből? a rézből? a vasból?)

És a legfontosabb: a szokásos rozsdátlanítások esetében az anód általában egy negatívabb fém (pl cink, redukálószer, ami oxidálódik, a vasoxid pedig redukálódik, ha a pH enyhén lúgos, mondjuk erre a szóda pont jó puffernek- akkor a vas még passziváló bevonaattal is erősödik.) Nem vagyok megyózódve hogy ez így ahogy leírtad múködni fog, mert az anód nem negatívabb (alkalmatlan).

Ami az anódon lévő réz oldódásából keletkező réz hidroxid, réz oxid, és ennek keverékének oldatát illeti, az mérgező. ha az oldat kilöttyen, majd beszárad és kiporzik, beléglegezheted. Ha megiszod az elektrolitot, akkor is mérgezést kapsz. de ez nem atomreaktor, hogy króm keletkezne. Az anódban lévő króm - ha egyáltalán van benne, az oldatban a króm ionként jelenik meg.


A kérdésben szereplő króm trioxid egyébként is jól oldódik majd reagál a vízzel és krómsavat alkot. Ezt krómozásnál használják, nem rozsdátlanításkor és nem tudom hogy hogyan keverted ide.

2018. máj. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Onnan gondoltam, hogy azt tudom, hogy az anód nem szabad, hogy krómozott legyen és a rézkampót közelebbről megnézve úgy látszik, hogy csak egy réz bevonat van rajta, ami alatt valamilyen más bevonat van, tehát nem tisztán rézből van, de az is érdekelt, hogy ha tisztán rézdrótból lenne a kampó, akkor abból milyen veszélyes anyag(ok) szabadulhat(nak) fel a folyamat során. Egyébként 7V, 2A-es táppal gondoltam megcsinálni.
2018. máj. 26. 20:07
 4/7 A kérdező kommentje:

Igaz, hogy hülyeséget írtam.

Úgy gondoltam, hogy a rozsdátlanítandó tárgy öntöttvas és az anód valamilyen acél (a pontos összetételt nem tudom megállapítani, de nem rozsdamentes, nem bevonatos, tehát se cinkezve, krómozva stb. nincsen), de mivel nincsen vasdrótom és a tárgy ráadásul több darabból áll, csak ilyen furcsa bevonatos drótból készített kampóval tudom összefogatni és belógatni a tárgyat.

2018. máj. 26. 20:25
 5/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

a rozsdátlanításról és a galvanikus vasazásról erre keresve sok könyv és jó leírás van a neten.

pl:

[link]


a króm itt ebben a rendszerben nincs számottevően jelen, így annak mérgezésétől sem kell tartani. van egykét rézvegyület (jellemzően 1. oxidációs fokú) ami keletkezhet és mérgező ha megiszod.

a táp nagyon karcsú, azzal érdemben semmire nem mégy. legyen szabályozható feszültségű és a galvanizálandó felületen legalább 15-25 A /dm2 re is képes legyen, ez azt jelenti, hogy egy egy dm2 felület galvanizálásához az aalkalmas felületre ilyen áramerősség kell. (egyszerűen írva: ahány dm2 felület, annyiszor ennyi amper kell)


De mielőtt ilyesmire adnád a fejed, sok tanulás kell kémiából.

2018. máj. 27. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Baráti tanácsként szeretnék offolni egyet.

A kérdésben szereplő elektrolítikus kezelés helyett alkalmazz rozsdamarót: [link]

Ezzel nemcsak a rozsdát oldod le, de zsírtalanítasz és tisztítasz is egyben.

2018. máj. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Először kipróbálom a rozsdamarót, majd ha már kitanultam az elektrolízist, akkor majd azt.
2018. máj. 28. 21:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!