Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen alapvető kölcsönhatások...

Milyen alapvető kölcsönhatások zajlanak le egy csillagban (például a mi napunkban)?

Figyelt kérdés
Azt értem, hogy a gravitációs kölcsönhatás érvényesül. Azt is értem, hogy a hidrogén fúzió során energia szabadul fel, ami fény formájában érkezik hozzánk. De mi az a kölcsönhatás, ami azért felelős, hogy ne húzza be azonnal az egész hidrogénkupacot (azt hiszem plazmát) a gravitáció? Úgy tudom, hogy ezért a négy alapvető kölcsönhatásból az egyik (minusz a gravitáció kilóve) okolható, csak nem értem, hogy melyik, miért és hogyan. Köszönöm a választ.

2018. júl. 25. 16:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Hogy miért nem használja el a Nap 10 perc alatt az összes hidrogénjét? Egyszerű, a hidrogén fúzió első lépése nagyon lassú folyamat. Első lépésben két H1-nek kell ütköznie, ugyanakkor ebből az ütközésből nem keletkezik jellemzően új részecske, a kér proton lepattan egymásról, nagyon-nagyon pici eséllyel viszont deutérium és pozitron keletkezik az ütközésből ez átlag 5 milliárd év alatt történik meg a Napban egy H atommal, a fúzió többi lépése amik a He4-hez vezetnek sokkal gyorsabban játszódnak le, ezért a leglassabb lépés sebessége dominál. A hidrogénbombában sokkal gyorsabb atommag reakció zajlódik le, ezért robban.
2018. júl. 25. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Mojjo ***** válasza:
100%

"De mi az a kölcsönhatás, ami azért felelős, hogy ne húzza be azonnal az egész hidrogénkupacot (azt hiszem plazmát) a gravitáció?"


Nyomás.

2018. júl. 25. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 dellfil ***** válasza:
100%

Akarod részletesebben is? :) Nézd meg ezt:


https://www.youtube.com/watch?v=MSrMn118nF4&list=PL50C9C5AB0..


dellfil

2018. júl. 25. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. A kérdésem valójában a négy alapvető kölcsönhatásra vonatkozott (gravitációs, gyenge, erős, elektromágneses).
2018. júl. 25. 18:37
 5/13 dellfil ***** válasza:
100%

Mind szerepel. A regulátor a gyenge kölcsönhatás.


dellfil

2018. júl. 25. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem kölcsönhatás, hanem ahogy írták, a nyomás. A forró gáz kitágulni igyekszik, és ellenáll annak, ha össze akarják nyomni. A gravitáció össze akarja nyomni, de a magas hőmérséklet miatti nyomás nem engedi, illetve ezzel egyensúlyt tart.
2018. júl. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Tulajdonkeppen egy onszabalyzo mechanizmus tartja fenn a mukodest. A gravitacio huzza ossze a hidrogent, amitol az fuzionalni kezd a mag korul. Ettol energia szabadul fel, ami szet akarja nyomni a reszecskeket. De miutan egy kicsit eltavolodtak egymastol, a fuzio merteke lecsokken, igy a felszabadulo energia mennyisege is, tehat csokken a csillagot szetnyomni akaro hatas, igy megint a gravitacio ervenyesul, osszebb huzza a csillagot. Ettol viszont a protonok megint kozelebb kerulnek egymashoz, igy megszaporodik a fuzionalo reszecskek szama, amitol megint tobb energiat termel a csillag... Es ez a huzavona megy evmilliokon, evmilliardokon keresztul.
2018. júl. 25. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Akkor a kérdésem az, hogy mi készteti a hidrogén atomokat, hogy hő hatására fúzionáljanak? Miért van az, hogy a proton, ami olyan szépen megvolt az atommag belsejében, hirtelen vonzódni kezd egy másik atom protonjához (már ha a vonzódás itt helyes kifejezés)? Kell lennie egy erőnek, amely a kvantumok szintjén azért felel, hogy ezek a jelenségek úgy zajlódjanak le ahogy (mint például az elektron atommag körüli pályán tartása, vagy a proton atommagban belül tartása anélkül, hogy kiszökne onnan). Az elektront nem a gravitáció vonzza az atommaghoz. Csak azért írom ezt le, mert a nyomás (bár nagyon hasznos válasz volt, nem tudtam hogy így működik, köszönöm szépen) mégsem elég kielégítő válasz nekem. A nyomás már csak egy következménye a kémiai hatásoknak, de nem a dolog legmélye. Kicsit olyan nekem, mint a gravitációs jelenséget leírni a "húzás"-al. Szeretném hinni, hogy érthetőn írtam :)
2018. júl. 25. 22:26
 9/13 A kérdező kommentje:

"A regulátor a gyenge kölcsönhatás". Hiszem hogy erre a válaszra vártam, csak nem teljesen értem. A regulátor szó jelentése az internet szerint szabályozó, de nem tudom kontextusba rakni. Ha megtennéd, hogy elmagyarázod, azt nagyon megköszönném.


Köszi mégegyszer mindenkinek

2018. júl. 25. 22:29
 10/13 anonim ***** válasza:

"Miért van az, hogy a proton, ami olyan szépen megvolt az atommag belsejében, hirtelen vonzódni kezd egy másik atom protonjához (már ha a vonzódás itt helyes kifejezés)?"


Nem hirtelen kezd vonzódni, sőt, még csak nem is vonzódik, hanem épp ellenkezőleg, sokkal inkább "taszítódik", hiszen minden atommag, minden proton pozitív töltésű, az azonos töltések pedig taszajtják egymást. Így nem is vonzódik, hanem sokkal inkább préselődik ("akarata" ellenére), hiszen más protonok trilliárdjai vannak "fölötte", amelyek együttes tömege borzalmas erővel nyomja a mag környékén lévő protonokat.


"Csak azért írom ezt le, mert a nyomás (bár nagyon hasznos válasz volt, nem tudtam hogy így működik, köszönöm szépen) mégsem elég kielégítő válasz nekem. A nyomás már csak egy következménye a kémiai hatásoknak, de nem a dolog legmélye."


Nem tudom, mit értesz a "dolgok legmélye" alatt, de, alapvetően a gravitáció húzza össze a hidrogénfelhőket csillaggá, és ennek következtében nő meg a nyomás annyira a mag környékén, hogy a hidrogénatomok fúzionálgatni tudjanak egymással. Ez nem kémiai folyamatok, hatások következménye, hanem annál mélyebb, fizikai síkon fellépő hatások (gravitáció, nyomás, hőmérséklet, magreakciók) következménye. Tulajdonképpen semmiféle kémiai aspektusa sincs a dolognak, ahhoz ott benn, a csillag belsejében túl nagy a nyomás és a hőmérséklet. Egyébként valóban iszonyatos nyomás kell hozzá, és ez valóban csak következmény, a gravitáció következménye. Ennyire egyszerű a dolog, ahogy leírtam a #7 válaszban is.


(Persze, lehetne ennél sokkal mélyebben is belemerülni a témába, kvantumszintű folyamatokkal bemutatva, de abból meg úgysem értenél semmit. Hisz a csillagok alapvető működéséről sincs fogalmad, akkor mélyebben kár is belemenni a témába. Kábé mintha el akarnád magyarázni a motorok hengerei esetében a rövid és hosszú löketút közti különbségek hatásait a teljesítményre egy olyannak, aki azt sem tudja, hogy működik a belső égésű motor).

2018. júl. 26. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!