Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehet ilyen baromságot...

Hogyan lehet ilyen baromságot kitalálni, mint a Fermi paradoxon?

Figyelt kérdés

Nem adtak magukról jelet...

1.Bammeg, mi is csak a Holdig jutottunk.

2.Hiába nézegetjük a távolt, semmit nem jelent.

Az már rég elmúlt, év milliókkal ezelőtt.

Lehet azóta már egy komplett flotta van úton, csak a fénye még nem ért ide.

Szerintem szarásig van az univerzum lényekkel, csak a két fenti tényező elszabja a dolgokat.


2018. aug. 16. 09:28
1 2
 11/17 dellfil ***** válasza:
100%

Javaslom nézz utána, hogy pontosan mi is az a "Fermi paradoxon". Segítek:


[link]


Ha - figyelmesen(!) - elolvasgatod a fenti cikket, akkor látni fogod, hogy az ellenérveid nem igazán ellenérvek.

"1.Bammeg, mi is csak a Holdig jutottunk."

Ennek semmi köze a Fermi paradoxonhoz. Az, hogy a Földön kívül csak egy égitesten járt (Holdon) ember, nincs köze hozzá, hogy az "idegenek" nem jöhettek volna el hozzánk. De nem jöttek. Minden ellenkező híreszteléssel szemben. (UFO sztorikról nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a mitológia világába tartoznak. Egyébként meg, ha igaz lenne egy is közülük, az a Fermi paradoxon megszűnését jelentené. :D)

"2.Hiába nézegetjük a távolt, semmit nem jelent. Az már rég elmúlt, év milliókkal ezelőtt."

Először is: Mindig a "múltat" látjuk, de ennek a "múltnak" a mértéke attól függ, milyen messze van amit nézel. És igen, ez a fény (és minden elektromágneses hullám) véges terjedési sebessége miatt van. Itt a Földön a távolságok elenyészőek a fény sebesség számára, hogy az idő különbség észrevehetetlen a hétköznapi életben.

Másodszor: A Tejútrendszer százezer fényéves átmérőjű, ezért szó sincs arról, hogy évmilliós múltját látnád a benne lévő dolgoknak. A legnagyobb eltérés a "jelentől" így maximum százezer év. (Nem beszélve arról, hogy a szabad szemmel látható része ennek csak töredéke, pár ezer fényév, azaz csak pár ezer éves múlt.)

Harmadszor: Egy (fejlett) civilizáció - amelyik képes csillagközi utazásra - nem lehet 'csak" pár ezer éves. Sokkal több kell annál. :) Vagyis ha "mostanra" lettek olyan fejlettek, hogy utazzanak a csillagok között, akkor valószínű, hogy "ma" még nem találkozunk velük. :)

Ez mondjuk alátámasztaná a felvetésedet, hogy "Lehet azóta már egy komplett flotta van úton,..."

Igen ám, csak ne feledkezzünk meg az idő szerepéről sem.

Azaz negyedszer: Az írott történelmünk néhány ezer éve röpke pillanat a csillagok világában. Röpke pillanat egy - optimista forgatókönyv szerinti - szupercivilizáció "életében". Ha ezek kevesen vannak, úgy a Fermi paradoxon nem paradoxon. Ugyanis borzasztóan kicsi a valószínűsége, hogy ránk bukkannak ilyen rövid idő alatt, ilyen baromi nagy térben, a hatalmas számú hely között. De ha, mint írod "...szarásig van az univerzum lényekkel" akkor viszont megfordul a valószínűség, annak lesz nagyon kicsi az esélye, hogy NEM bukkannak ránk. Akkor meg... hol vannak? Na, ez a "Fermi paradoxon".


dellfil

2018. aug. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
0%
Nem az a barom, aki kitalálja, hanem aki komolyan veszi !
2018. aug. 16. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

A kérdező stílusába bele lehet kötni, de a Fermi-paradoxon önmagában szerintem is sántít.

Ez nem azt jelenti ,hogy Fermi hülye volt, de azt bizony jelenti, hogy sok pont nem lett figyelembe véve a probléma felvetésénél, ami egy egyszerű beszélgetés közben ötletként felvetett kérdésnek elnézhető, csak sajnos kőbe vésett törvényként kezelik sokan, ez meg nem jogos.


- Nem tudjuk, hány civilizáció van a galaxisunkban (más galaxisokról kár is beszélni, mert ottani civilizációk jelei röhögve elveszhetnek a háttérzajban).

- Nem tudjuk, ezek mennyire vannak szétszórva.

- Nem tudjuk, egy civilizáció mennyi ideig létezik egyáltalán.


Ez alapján simán lehetséges, hogy eme kb. száz éves periódusban, amióta mi az űr jeleit úgy-ahogy megfigyeljük, érkezhetett-e egyáltalán jel megfelelő korban és távolságban pont akkor létező és jeladás-képes civilizációtól.

Ha az a feltételezést veszem, hogy mondjuk a galaxisunk összes civilizációja kábé egyidős velünk, kábé akkor fedezték fel a rádiózást, mint mi, de mind messzebb van mondjuk 120 fényévnél, akkor cseszhetjük, egyik jele sem ért még ide. Ugyanígy kihalhattak annyi ideje, hogy utolsó jelük a neandervölgyieket szórta meg.

A Fermi-paradoxon nem veszi figyelembe, hogy a világegyetem, sőt, akár csak a galaxisunk "lakossága" térben és időben is lehet olyan szétszórt, hogy most, itt pont egynek a jele sem fogható.

Ez még nem lenne gond, ettől még a Fermi-paradoxon lehet a bizonyítéka annak, hogy nincsen körülöttük megfelelő időben és távolságról rádiózó civilizáció.

De semmiképpen sem bizonyítéka annak, hogy egyedül vagyunk.

És sajnos ennek a bizonyítására szokás használni.

2018. aug. 16. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Nekem így tanították: "Egy hipotézis akkor bukik meg, ha van rá cáfolat!" Ismerünk a Földön kívül más életformát? Nem... Kérdéséhez híven el is köszönök, okcs.
2018. aug. 21. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Wadmalac ***** válasza:
#14: Hát, ez éppenséggel sem a Fermi-paradoxont, sem a földönkívüli életet nem cáfolja.
2018. aug. 21. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Csak egy apró kiegészítés a #8 megjegyzésedhez kérdező. S már itt se vagyok.


Nem az "igazat", a TE igazadat mondod. És? Te vagy a világmindenség, hogy ez nyilvánvalóan mindenkié kellene, legyen? Tudod te, mi a különbség az "igaz" és a te igazad között? Csak emberi léptékben: egy a hétmilliárdhoz.

2018. aug. 21. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

A rádiójel és minden ami elektromágneses kommunikáción alapszik igen rosszul terjed az univerzumban. Ugyanis lassú.

Ebből kifolyólag pedig nem csoda hát hogy ekkora távolságokból még nem fogtunk konkrét jeleket hiszen a nálunk intelligensebb idegenek ezzel a haszontalan módszerrel meg sem próbálkoznának. Talán csak néhány tucat hozzánk hasonló rádiós figura létezhet a galaxisunkban és lehet hogy még nem rádióznak, vagy épp küldik az üzit de még nem ért ide. De az is lehet hogy korábban küldtek már egy néhány perces jelsorozatot és mi még csak morze-t ismertük, barlanglakók voltunk stb. akkor és lecsúsztunk róla hogy venni tudjuk az adást.

Az pedig hogy nem látogatták még meg a földet erre nincs bizonyíték. Inkább az ellenkezőjére létezhet ami egyáltalán nem nyilvános.

2018. szept. 16. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!