Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most akkor van különbség az...

Most akkor van különbség az emberi rasszok intelligenciája között, vagy pedig nincs?

Figyelt kérdés
Mi a tudományos álláspont?

2018. szept. 5. 07:14
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
82%

Átlagban véve ugyanolyan tanulékony agyú mindenki a továbbiak már az oktatáson és a háttéren múlnak.

Sokan mondják pl:hogy a feketék genetikailag butábbak de kérdem én mégis ki okosodna meg egy városszéli nyomortelepen vagy egy középkort idéző afrikai törzsi falucskában.

2018. szept. 5. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
53%

A XIX. században a fehér ember nagyra volt az intelligenciájával és lenézte a többi emberfajtát. Most pedig a sárga ember megelőzte. Az emberi evolúció nem lehet ilyen gyors az ember hosszú élete miatt, úgyhogy ennek nincs genetikai háttere, csak környezeti tényezők.

Összehasonlítani nem lehet, mert nincsenek kultúrafüggetlen genetikai tesztek.

2018. szept. 5. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 2*Sü ***** válasza:
64%
Közvetett módon valószínű van különbség. Az intelligencia kb. 50-50%-ban öröklött illetve megszerzett tulajdonság. Hogy csak egyet említsek, nagyon sokat számít a megfelelő tápláltság az intelligencia fejlődésében. A rasszok között meg van történelmi okokra visszavezethető gazdasági eltérés. Egy negrid rasszba tartozó ember jellemzően Afrikában él, számos nem vagy nem csak rajtuk múló okokból alacsonyabb életszínvonalon. Sokkal jellemzőbb a nem megfelelő tápláltság, ami okozhat alacsonyabb átlag intelligenciát.
2018. szept. 5. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 dq ***** válasza:
63%

A kérdés kétféleképpen is értelmezhető.


Az egyik az, hogy a jelenleg élő eltérő rasszú emberek hogyan teljesítenek az IQ teszteken.

Ez gondolom rassz függő. (Most nem keresek tanulmányokat.) De nem feltétlen a rassz az oka. Általában az eltérő rasszú emberek máshol élnek, mást esznek, más a kultúrájuk, az oktatásuk stb.


A másik értelmezés az, hogy ki lehet-e mutatni rassz által okozott eltérést. Azaz, azonos körülmények esetén is eltérően teljesítenek-e a különböző rasszú emberek.

Erre, az igazat megvallva nem tudom a választ. (Én azt sejtem, hogy kimutatható mértékben van korreláció, de ez semmikép sem a tudományos álláspont.)


-- --


A saját, liberális álláspontom a kérdésben az, hogy testvérek között is bőven nagyobb a szórása az intelligenciának mint rasszok között az átlag eltérése. Szóval az, hogy fekete vagy, nem mentség arra, hogy rosszul szerepelsz IQ teszten. (Az IQ teszt egyébként sem igazán az egyén felelőssége. De mondjuk az egyénen múló dolgokról is így ugyanígy gondolkozom, szerintem ez összeegyeztethető a tudományos állásponttal.)

2018. szept. 5. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
31%
Átlag IQ-ban van egy kevés (ilyen 10 alatt ha jól emlékszem), de nem PC beszélni róla.
2018. szept. 5. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
38%

1-es vagyok: Akkor lenne egy rassz okosabb a többinél ha erősebben kiszelektálódtak volna belőlük a kevésbé eszes egyedek mint más populációkban. Az ősi időkben hasonlóan találékonynak kellett lenned az életbenmaradáshoz akár mérsékelt övben/szavannán/esőerdőben/sarkvidéken/stb. éghajlaton élsz. Csak éppen más jellegű találékonyságra van szükséged Szibéria tundráin mint mondjuk a Kalahári sivatagban. De az életben maradási praktikákat jórészt akkor is az idősebbektől tanulod el. Szóval az emberi agynak ugyanolyan tanulékonynak kellett lennie mindenhol.


Amióta civilizáció van sok minden változott de ez nagyjából lényegtelen is mert evolúciós léptékkel nézve szinte alig mérhető a civilizációban töltött idő hossza.

2018. szept. 5. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
70%

"1-es vagyok: Akkor lenne egy rassz okosabb a többinél ha erősebben kiszelektálódtak volna belőlük a kevésbé eszes egyedek mint más populációkban"


Ez önmagában nem igaz, mivel az Afrikán kívüli emberek keveredtek a neander-völgyiekkel és Ázsiában jó eséllyel egy másik fajjal is (bár az utóbbi még nem bizonyított, csak feltételezés), továbbá különböző környezetben és különböző fizikai alkat mellett igenis eltérő lehet a szelekciós nyomás az intelligenciát illetően, nem beszélve arról, hogy még csak nem is kell a túlélésben szerepet játszania egy tulajdonságnak, amíg a szaporodásban előnyt jelent, tehát nagyon sok múlik az adott csoport nőinek a preferenciáin és a társadalom felépítésén is. Amúgy meg a kutatást ami alapján van különbség az átlag IQ-ban a féreglyukon át egyik részében is említik (asszem a mindannyian bigottak vagyunk?-ban).

2018. szept. 5. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 Bétó apó ***** válasza:
73%
2018. szept. 5. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
37%
Tudományos álláspont a konkrét kérdésben nincs, ugyanis a biológiában már rég nem használjuk a rassz fogalmát. Először a humán kontextusban merült fel, hogy lényegében ez nem egy adekvát fogalom. Az embereknek nincs olyan tulajdonsága, ami szerint be tudnánk őket sorolni egy és csak egy rasszba. Alapvető evolúciós irány, hogy a változatok elkülönülnek (ez több módon is történhet persze, az ember esetében adaptív radiáció történt). Azonban nálunk sokkal inkább a homogenizálódás figyelhető meg, amit lényegében csak a rasszizmus "vet vissza". Egyszerűen annyira sok ember tartozik az ármeneti típusokba, hogy teljesen értelmetlenné változik a rassz fogalma. Illetve ezeknek az átmeneti típusoknak egyáltalán nem kisebb a rátermettsége, mint a "tiszta" típusoknak, szóval nem is fognak eltűnni. Sőt, ez a tendencia a meghatározó.
2018. szept. 5. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 anonim ***** válasza:
60%

Nagyon jó lenne, ha több tanulmány foglalkozna a kérdéssel.

Két lehetséges eset van:

1- nincs különbség az emberi rasszok intelligenciája között.

2- van különbség

Az első esetben nincs semmi letárgyalni való.

A második esetre viszont már jó lenne odafigyelni. Ha tegyük fel van különbség, akkor a rasszok keveredése vissza is vetheti az emberiség tudományos fejlődését.

Tegyük fel, hogy a sárgák intelligensebbek a fehéreknél, a fehérek a barnáknál, a barnák a feketéknél.

Namármost, ha ezeket mind összekeverjük, akkor emberiség átlag IQ-a ugyanakkora lenne, mint most, viszont eltűnnének a magasabb IQ-jú csoportok. Mivel a nagy valószínűséggel ezek a csoportok sokkal jobban hozzájárultak a világ tudományos fejlődéséhez, ezért logikusan az következik, hogy az visszaesne.

Itt a csoportok mérete is nagyon fontos. Ha mondjuk a fehérek csak a feketékkel keverednének, akkor sokkal rosszabb a helyzet, mivel a fehérek nagyon kevesen vannak, míg a feketék nagyon sokan. Vagy pl. érdemes lenne megvizsgálni, hogy mi történne, ha sikeres lenne a cigányság teljes integrációja és teljesen összekeverednének a magyarokkal.

Tudom, hogy nem PC az írásom, de ez csak egy elmélet.

Meg az is lehet, hogy tévedek.

2018. szept. 6. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!