Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a tudományos álláspont ma...

Mi a tudományos álláspont ma azzal kapcsolatban, hogy az emberi agy miért lett ilyen fölöslegesen nagy, és ez mire jó?

Figyelt kérdés
Számos tény mutatja, hogy az emberi agy minden más szervhez képest az egész állatvilágban túlfejlődött, ráadásul igen nagy árat fizetünk érte. Egyrészt a nagy agyunk alig fér ki a szülőcsatornán, ami miatt sokáig vagyunk magatehetetlenek és a szülőkre vagyunk utalva, másrészt az testünk energiafelhasználásának nagyon nagy része fordítódik az agyra. Ezzel szemben az a jellemző, sőt szinte mindenhol azt látjuk, hogy a szervek olyan méretre és teljesítményre készülnek fel, amilyen a tényleges használathoz szükséges, és aztán egyedileg korrigálódik, tovább nő egy kicsit, vagy visszasatnyul, ha nincs rá szükség. Az emberi agyról viszont úgy tűnik, hogy nagyobbra nőtt, mint amennyire szükség lett volna evolúciósan. Egyrészt ismertek azok a klinikai esetek, hogy szinte teljesen neormális életet él és mozgásában is alig észrevehető, ha például a kisagya hiányzik valakinek. Vagy ott van például Kiki esete, a pápuai fió, aki kőkorszaki körülmények közül kikerülve rövid idő alatt elvégezte az orvosi egyetemet.

2018. szept. 8. 21:26
1 2 3
 21/25 Pombe ***** válasza:

"De most komolyan. Néhány majom fogott egy botot és két lábon járkált a szavannán, ehhez mire kellett neki ekkora fej?"


Nem tudom, de te ezt komolyan írod?


Láttál te már egy pattintott kőszerszámot? A kísérleti régészeknek egy csomót kell gyakorolni ahhoz, hogy létre tudjanak hozni egy eredetire hajazó profi őskori lándzsát!


És nagyon kell érteni a kőhöz, hogy hol és mivel és mivel kell megütni, hogy ott repedjen, ahol kell.


És milyen hatalmas fejről beszélsz???


Az Australopithecusnak alig volt nagyobb agya, mint ma a csimpánzoknak, de ennek megfelelően már egy kicsit fejlettebb szerszámot is készítettek, mint ők, de azért rohadtul messze voltak attól, hogy létrehozzanak egy olyan bonyolult lándzsahegyet, mint amiről beszéltem az előbb, és arra is rá kellett jönni, hogy azt miképpen erősítsék a más anyaghoz, a farúdhoz.


Neked menne elsőre??? Tuti biztos lehetsz benne, hogy csak kontár munkát adnál ki a kezedből, márpedig ha az olyan egyszerű, akkor kellene mennie elsőre (mellesleg kiderült, hogy a Nenadervölgyiek még egyfajta ragasztót is belekentek a hegy rögzítéséhez a dárdavégbe, tehát még vegyészkedni is tudtak - annak hogyanjára is kapásból rájöttél volna?).

2018. szept. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 Pombe ***** válasza:

"De most komolyan. Néhány majom fogott egy botot és két lábon járkált a szavannán, ehhez mire kellett neki ekkora fej? "


Állítom, hogy ha ma egy halom ember olyan körülmények között születne, mint régen ezek az ősemberek, nem tudnának sokkal többre jutni, mint ezek. Mert az ekkora agyba ilyen körülmények között ennyi fér kreativitásként.


Úgy látszik nem érthető, hogy iszonyatosan nagyot lendít az agyműködés hatékonyságán-, és szó szerint az agyszerkezet kialakításán az, hogy iszonyatosan sokat tanulunk gyerekként.


Ha nyilvánvaló példáink vannak arra, hogy az állatok között nevelkedett gyerekek tényleg nagyon buták maradnak, és még egy dárdát is alig képesek összerakni akár, akkor beláthatnád, hogy alapvetően az ekkora emberi agy csak ennyire elég. Hogy ennél sokkal többet tud produkálni, az csak azért van, mert a környezetünk gazdag inger-háztartása és az állandó szellemi kihívások hatványozottan növelik meg a gyermekéveink során az agyban a teljesítőképességet abszolváló biomechanizmusok számosságát.

2018. szept. 10. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:
Az egy dolog, hogy eltérőek a vélemények, de nem kéne ennyire lehülyézni magát a kérdésfeltevést is, mert amit mondok még egyetemi könyvekben is szerepel.
2018. szept. 11. 01:47
 24/25 Pombe ***** válasza:

@Kérdező!


Írod: "de nem kéne ennyire lehülyézni magát a kérdésfeltevést is..."


Még a hülye szó is eddig csak a te megjegyzésedben szerepelt.


@Kérdező: "... mert amit mondok még egyetemi könyvekben is szerepel."


Hát ha te az ujjacskádat az egyetemes tudás forrásaként kezeled, akkor biztosan, de ha jól számolom, akkor ezzel együtt már két tartozásod gyűlt fel.


1. Kiki ügy


2. Felesleges humán-agyrészekről szóló egyetemi tananyag bemutatása. Gondolom lesz olyan is, ami ezzel együtt a csimpánz-, és a mára nem kis halomba kihalt emberszerű lények felesleges agyrészeiről összeállított érdekes analízist keretezi majd néhány oldallal. Továbbá különösen nagy érdeklődéssel várom azt az egyetemi tananyagot, amely nyilván arra fog jutni, hogy a delfinnek alig van hasznosítható agyterülete, hiszen ezzel az amúgy roppant derék tengeri emlőssel szemben az emberi agy-test tömegarány alig kedvezőbb az agyra nézve (ember:1/40 versus delfin:1/50), és hát tudvalevő, hogy a delfin sokkal de sokkal butább teremtmény, mint az ember. És ugye nyilván szó lesz majd az egérkéről is, akinek aztán szinte totál feleslegesen van agya, mert neki az agy-test tömegaránya tök ugyanannyi, mint az emberé, és ugye az egérke még a delfinnél is sokkal butább állat, nemhogy az embernél.


Szóval két nagyon figyelemreméltó állításod van, amit immáron csak alá kellene támasztanod hiteles forrásokból, és rá kellene mutatnod az ügyben szükségszerűen felszínre bukó érdekesebbnél érdekesebb tényekre. Nosza!

2018. szept. 11. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 Pombe ***** válasza:

Ja...


Kérdező: "Az egy dolog, hogy eltérőek a vélemények"


Igen. Akárcsak a Bosnyák téri piacon.


De ez a természettudomány rovat, ahol illik alátámasztani a véleményt, mert anélkül azok csak handabandák, és itt minden bizonyítékokkal rendelkező vélemény, csak cáfolata volt az állításaidnak.

2018. szept. 11. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!