Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vallásnak, a hitnek van...

A vallásnak, a hitnek van valamilyen evolúciós értelemben vett haszna vagy szerepe?

Figyelt kérdés

2018. szept. 12. 14:21
1 2 3 4
 21/34 Pombe ***** válasza:

@Kérdező


Úgy gondolom, hogy van... egyetértve az ezt a véleményt alátámasztókkal.

2018. szept. 14. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 Pombe ***** válasza:
59%

#3: "Nem evulocio altal jöttunklétre annyi biztos mert az élet hirtelen jelent meg"


Hogy mi által jött létre az élet, azt nem tudom, de hogy nem hirtelen, az tuti (felejtsd el a kambriumi robbanás köré pacsmagolt kreacionista maszatolást), de az is tény, hogy nem evolúcióval, mivel a biológiai evolúció (amire te gondolsz) onnan veszi kezdetét, és akkor képes csak működni, ha már léteznek evolválásra képes lények. Szerinted az első kalapácsot is kalapáccsal csinálták?


De annak se lenne jelentősége az evolúció létezése szempontjából, hogy ha hirtelen Isten megteremtette volna a kezdetleges életet, mert egyszerűen akkor onnan vette kezdetét az evolúció, ami viszont bizonyított tény, és amely a mi megjelenésünkhöz is vezetett.

2018. szept. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 Pombe ***** válasza:
59%

#13: "Az oktatás és az empátia nevében is lehet gyilkolni."


Egyetértek, annyiban, hogy ez is hordozza magában az ilyen lehetőséget.


#13: "Szóval nem kell azért a vallásra annyira rászállni és utálni, mert az ember bármit felhasználhat eszközként a rosszra."


Főleg az egyistenhitek ez ügyben nem egyszerűen a lehetőséget hordozzák magukban, hanem a kanócot is. A tüzet hozzá a más vallások-, a hitetlenség elítélése biztosítja és az elvakultság mértékétől függően a kötelező jelleggel felvállalt hittérítő munka.


#13: "de hogy teljesen maguktól fejlődjenek a fajok természetes szelekció által olyan irányba, ami nekik kedvező... ezt senki nem gondolhatja komolyan"


Öööö... hogy képes a szelekció nem a kedvező irányba menni??? Azért hívjuk szelekciónak, mert a kedvezőtlen változatok kiszűrődnek. Hogy gondolhatod komolyan, hogy akkor nem az egyre kedvezőbbek maradnak fenn? Te ugye matekból nem az osztály büszkesége voltál?


Amúgy tényleg nagyon bonyolult. Egy faj pl. elszeparálódik egy másiktól, mert pl. az őserdő fele eltűnik lassan egy fokozódó szárazság nyomán, és az egyre növekvő szavannásodó területen ragadt lények alkalmazkodva végül úgy megváltoznak, hogy már az őserdei változatokhoz nem is fognak hasonlítani, és az állandóan változó örökítőanyaguk végül már az őserdei változatokkal se fog klappolni. Hú de iszonyat nehéz lehet ezt elképzelni...:D


Vagy ha tanulmányozod a mai halakat, akkor sokat találsz közöttük olyat, amelyik fajtól függően ilyen olyan hatékonysággal képesek kimászni a partra (az uszony egyre lábszerűvé válik), és ilyen olyan hatékonysággal jelennek meg bennük szervkezdemények, amik a légzést a szárazföldön is lehetővé teszik. Ha megnézed a mai fajok esetében a kopoltyú kialakulását, akkor a diffúz légzéstől, a legegyszerűbb és legbonyolultabb bőrlégzéstől kezdve a legegyszerűbb-, és a legbonyolultabb kopoltyúig tök részletgazdagon lépésről lépésre nyomon követheted a kialakulás menetét, és nyilvánvaló, hogy a legegyszerűbb bőrlégzős a legbonyibb kopoltyússal már nem fog tudni közös utódot nemzeni. Kész is az új faj, sőt, fajok sokasága.


Egyébként új fajok kialakulása megfigyelhetően és nyomonkövethetően történik mostanság is, így nem kell gondolnunk semmit, csak a létező folyamatot kell megérteni, és kész.


[link]

vagy:

[link]

És még lehetne...


#13: "...és boldogabb lesz, aki hisz valamiben, mint aki nem."


Igen. Biztos boldogabb leszel attól, hogy ezt elhiteted magaddal.

2018. szept. 14. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 Pombe ***** válasza:

Magamtól(#23): " Egy faj pl. elszeparálódik egy másiktól, mert pl. az őserdő fele eltűnik lassan egy fokozódó szárazság nyomán..."


Hoppá! Elkapkodtam ezt a magyarázatot.


Akarom mondani, hogy az őserdőt belakó egy faj életterét kettéosztja a szavannásodás, vagyis a fajt alkotó egyedek egy része az őserdőben marad, míg a másik részüknek meg az egyre jobban kiszáradó területeken kell megélhetés után nézni. Na...

2018. szept. 18. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 dq ***** válasza:
2018. szept. 18. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 dq ***** válasza:
#10-et árnyalnám. Oké, hogy a vallás kedvező lehetett egy csoportnak egy másik csoporttal szemben. Evolúciós értelemben vett haszon alatt mégis inkább azt szokás érteni, hogy a faj számára bármi haszonnal jár-e. Ez meg nem adódik abból, hogy a vallásos csoportok hatékonyabbak (már ha azok).
2018. szept. 18. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:
Az olyan vallás, ami közelebb hoz a más világnézetűekhez, az tényleg közösségépítő társadalmi szinten, és az egész emberiséget előbbre viszi. De amelyik szélsőséges elutasítást eredményez, az semmiképpen. Na persze itt fontos leszögezni, hogy a közösségellenes viselkedést nem szabad tolerálni. Az a hasznos vallás, amelyik a helytelen viselkedést utasítja el, és nem az azt cselekvő embert.
2018. szept. 18. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 Pombe ***** válasza:

"Evolúciós értelemben vett haszon alatt mégis inkább azt szokás érteni, hogy a faj számára bármi haszonnal jár-e."


Nem értünk alatta semmi ilyesmit. Bárhol, bármilyen kis csoportban, ha evolúciós mechanizmusok formálják az egyedeket, akkor ott evolúció történt.


Amikor egyes fajta kutyák lábujjai között kialakult az úszóhártya, az is biológiai evolúcióval történt, de nem mondanám azt, hogy ezzel kompletten az egész kutyavilág jól járt. :)

2018. szept. 18. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/34 dq ***** válasza:

Teljesen igazad van, rossz indoklást adtam. (Bár fenntartom a #10-zel szembeni kétségeim.)


Szerintem az "evolúciós értelemben vett haszon" megérne egy definíciót. Ha megnyerem a lottót (és emiatt több gyereket vállalok) az evolúciós értelemben vett haszonnak számít?

2018. szept. 18. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/34 Pombe ***** válasza:

"Evolúciós értelemben vett haszon alatt mégis inkább azt szokás érteni, hogy a faj számára bármi haszonnal jár-e."


Amúgy az egész emberi faj mindig is vallásos volt, vagy szűkebb értelemben véve, mindig hitt valami természetfelettiben. Személy szerint én azt gondolom, hogy hatalmas szerepe volt ennek az ember intelligenciájának fejlődésében, de azt is gondolom, hogy egy szint elérése után a szerepe ebben fokozatosan veszíthet a jelentőségéből, sőt, alkalmasint hátráltatóvá is válhat. A vallásosság-, a természetfelettibe vetett hit jelentőségvesztése valójában még manapság is alig számottevő (az összes embert nézve a Földön), de az is biztos, hogy globálisan soha ez a kevés ilyen nagy méretekben még nem volt jelen az ember történelmében, és ez utóbbi dolog is még nagyon de nagyon friss jelenség. Ám pont ez ösztönözheti a fundamentalista vallást olyan kétségbeesett lépésekre, mint amiket ma is sajna tapasztalhatunk pl. felrobbanó bombák képében.

2018. szept. 18. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!