Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy van egy elemnek több...

Hogy van egy elemnek több izotópja?

Figyelt kérdés

2018. szept. 13. 19:46
 1/4 anonim ***** válasza:
2018. szept. 13. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm,bár már olvastam és még mindig nem értem. Sőt már az izotóp fogalmába sem vagyok biztos.. Valaki eltudná magyarázni "magyarul"? Előre is köszönöm!
2018. szept. 13. 20:32
 3/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Ennél magyarabbul nehezen lehet szerintem, de azért megpróbálom.

Arra biztos emlékszel, hogy az atommagot protonok és neutronok építik fel. Egy adott atomban bizonyos számú proton és neutron van.

Ha egy anyagot csak olyan atomok építenek fel, amelyekben ugyanannyi proton van, azt nevezzük elemnek. (Például ha az anyagot csak 6 protont tartalmazó atomok építik fel, az tiszta szén. Ha az anyagban csak olyan atomok vannak, amikben 26 proton van, az az elem a vas.)

Azonban az atommagban a protonok és a neutronok száma egymástól többé kevésbé függetlenül változhat. A szén példájánál maradva azok között az atomok között, amelyek 6 protont tartalmaznak vannak olyanok, amelyek emellett 6 neutront tartalmaznak, és vannak olyanok is, amelyek 7 neutront. (Sőt vannak olyanok is, amelyek 8 neutront, csak ezek már nem stabilak.) Ezek az atomok ahogy már fentebb is láthattuk mind a szén elem atomjai, hiszen ugyanannyi proton van bennük. Viszont eltérő izotópok lesznek, hiszen az azonos protonszám mellett bennük a neutronok száma eltér. (És ezáltal a tömegszám is, hiszen az a protonok és neutronok számának összege.)

Tehát összegezve (ahogy a linkben is szerepelt): az izotópok olyan atomok, amelyek protonszáma megegyezik (azaz egy elemhez tartoznak), de a neutronszámok eltér.

2018. szept. 13. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Tom Benko ***** válasza:
A koleszban négyen voltunk fiúk egy szobában. Volt, hogy két lány jött be hozzánk, volt, hogy hat. Így van egy elemnek több izotópja.
2018. szept. 14. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!