Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kombinatorikából vagyok...

Kombinatorikából vagyok kicsit bajban, nem megy az eset szétválasztás?

Figyelt kérdés
Lányom feladata a következő: hány db. 5-el osztható 6 jegyű számot lehet kirakni a 012345 számjegyekből úgy, hogy egy számjegy csak egyszer szerepelhet. Előre is köszi.
2018. szept. 16. 17:16
 1/4 2*Sü ***** válasza:

Legközelebb érdemes a kérdést a házi feladat kategóriában feltenni.


Minimális matematika tudással, józan paraszti ésszel is ki lehet következtetni.


Ahhoz, hogy öttel osztható legyen, az utolsó számjegynek 0-nak, vagy 5-nek kell lennie.


Akkor itt különböztessük meg a kettőt.


Ha nullára végződik a szám, akkor az első számjegyet a maradék 5 számjegy – 1,2,3,4,5 – bármelyikéből kiválaszthatjuk, a következő számjegyet a maradék 4 bármelyikéből stb. Így összesen 5*4*3*2*1=120 olyan hatjegyű szám van, ami nullára végződik.


Ha viszont 5-re végződik a szám, akkor a megmaradt számjegyekben – 0,1,2,3,4 – ott van a nulla. Csakhogy a nulla nem lehet az első számjegy, mert akkor nem hatjegyű számról lenne szó. Az első számjegyet tehát csak az 1,2,3,4 közül választhatjuk. A második számjegyet már a megmaradt négy számjegy bármelyikéből, a harmadikat a megmaradt három számjegyből stb. Így összesen 4*4*3*2*1=96 olyan hatjegyű szám van, ami 5-re végződik.


Tehát összesen 120+96=198 olyan kétjegyű szám van, ami hatjegyű, osztható 5-el, és a 0-tól az 5-ig minden számjegy pontosan egyszer szerepel benne.

2018. szept. 16. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ. A paraszt eszem nekem is meg VÓT hozzá, csak azt nem írtam le a kérdésben, hogy matematikailag, a kombinatorikán belül hogyan oldod meg a feladatot, mert egy kocka matek tanároknak ez a kérése.

Ok! máskor figyelek és a házihoz írom a kérdést.

2018. szept. 16. 21:30
 3/4 anonim ***** válasza:

Kombinatorikán belül is meg lehet oldani. Ismétlés nélküli variáció mind a kettő. Az első esetben 5 elemből választhatsz 5 helyre. n=5 k=5


n!/(n-k)! = 120


A második esetben az első számjegyet 4 lehetőség közül választhatod. A maradék 4 számjegy pedig 4 elem 4-edosztályú ismétlés nélküli variációja. n=4, k=4


4 * n!/(n-k)! = 96

2018. szept. 19. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm,köszönöm!
2018. szept. 23. 09:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!