Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhet olyan konstelláció,...

Létezhet olyan konstelláció, hogy a nap és a telehold még éppen egyszerre látható az égen?

Figyelt kérdés
Nyilván nem odafent a zeniten, hanem valahol a látóhatár pereme fölött.

2018. szept. 25. 19:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
41%
én már láttam fényes nappal holdat az égen szóval biztos létezik
2018. szept. 25. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
de most kimondottan teleholdról van szó
2018. szept. 25. 21:11
 3/11 anonim ***** válasza:
25%
és az mit befolyásol?
2018. szept. 25. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
A Hold a Nap fényét veri vissza. Ez úgy lehet, hogy szemben a Nap és a Hold. Nem tudom, hogy lehetséges-e.
2018. szept. 25. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
igaz . de valami léglöri reflexió hatására talán lehet
2018. szept. 25. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem épp akkor van a telihold félig felkelve, mikor a Nap félig lemenve, illetve épp fordítva. Gondoltam arra, hogy nyáron északabbra kel/nyugszik a Nap, akkor onnan jobban rávilágíthatna a Holdra, ami már feljebb van, de az az igazság, hogy a nyári telihold viszont jóval lejjebb van, és később kel, előbb nyugszik, mivel az is az Ekliptikán halad, az Ekliptika nyár estén pedig lenn halad közel a déli horizonthoz, a mérleg, skorpió, teáskanna magasságában. Aztán gondoltam arra is, hogy a Hold az Ekliptika vonalától pár fokra kileng, tehát szerencsés esetben összejönne a dolog, de logikai megfontolás: ha meg nem pont szemben van a Nappal, akkor nincs tökéletes telihold.


Szerintem ha beérjük nem tökéletes teliholddal, hanem ilyen mondjuk, 98%-ossal - úgyse látszik a különbség - akkor ilyen eset gyakran előfordul, feltéve, ha a horizontot nem valamelyik hegység vagy sokemeletes házsor takarja. Gyakorlatban inkább ezek a problémák.

2018. szept. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Jaja, valami ilyesmi, az egymással szemközti két horizonton egyszerre jelenlévő nap és hold esetén MAJDNEM tökéletes telihold elvileg látható. Olyan mértékben majdnem tökéletes, hogy szemre teljes teliholdnak látszhat.

Szóval napkeltekor a hold pont nyugaton vagy napnyugtakor a hold keleten.

A tökéletes 100%-os telihold geometriailag csak akkor látható a földről, mikor a föld pont a hold-nap vonalon van.

Akkor meg ugyebár a nap pont a föld túloldalán van.

2018. szept. 26. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A teljes Holdfogyatkozások alkalmával tökéletes telehold van éppen.

Látni azért lehet ilyenkor a Holdat, mert a légkör megtöri a fényt és a Holdra vetíti, így kissé vörös árnyalata lesz.

Mindemellett a Hold pályája nem az ekliptikán van, hanem kb. 5 fokkal eltér tőle, ez is számít a láthatósághoz.

2018. szept. 26. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Elnézést, a 8. válaszhoz, ekkor természetesen nem lehet együtt a Nap és a Hold az égen.
2018. szept. 26. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Wadmalac ***** válasza:
Ma reggel éppen egy minimum 90%-os telihold volt egyszerre az égen a kelő nappal.
2018. szept. 27. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!