Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges hogy van...

Hogyan lehetséges hogy van olyan fénysugár ami 13 milliárd éve úton volt mire ideért?

Figyelt kérdés

Az ősrobbanáskor (kb. 14 milliárd éve) egy pontban volt minden. Ezért azt gondolnám hogy 13 milliárd évvel ezelőtt (relatív) közel lehettek csak egymástól a dolgok (ha fénysebességgel tágult az univerzum akkor is).

Ha akkor elindult egy foton valamilyen objektumról mégis hogyan telhetett el 13 milliárd év hogy ideérjen?

Hol lehet a hiba gondolkodásomban? Mit nem vettem figyelembe? Biztos valami nehezen érthető relativitáselmélet lesz a dolog mögött:)


2018. dec. 28. 08:19
 1/8 anonim ***** válasza:
17%
Messziről jött.
2018. dec. 28. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én olyat olvastam, hogy eleinte gyorsabban tágult az univerzumunk, mint a fény. Szóval lehet úgy is gondolkodni, hogy a fény "lemaradt", és a folyamatos - bár lassuló - tágulás miatt 13 milliárd év kellett neki hogy behozza ezt a "lemaradást". Én hirtelen átgondolva így tudom elképzelni.


De egyébként, tulajdonképpen honnan vetted, hogy 13 milliárd éve úton van a fény? Hol olvastad?

2018. dec. 28. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem vagyok csillagász, szóval nem lesz oktató jellegű magyarázatom. Amikor az univerzum tágulni kezdett, akkor egyre messzebb lett minden a középponttól. A csilagoknak is létre kellett jönniük, ehhez is idő kellett. Ráadásul a tágulás minden oldalra érvényes ma is, így ahhoz, hogy a (kb 4,5 milliárd évvel ezelőtt kialakult) Földről érzékeljük a legtávolabbi csillagot (vagyis fényt), annak pont az ellentétes oldalon kell lennie. Kb úgy képzeld el, hogy te is hátrafelé csúszol és a barátod is, miközben átdobálnál neki almákat. Az első pár még menni fog, de aztán már gondokba ütköztök. Én valahogy így képzelem el ... egyszerűen, józan paraszti ésszel 😜 és csak 2 dimenzióban.
2018. dec. 28. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

2-es: Pl itt is olvasni:

[link]


Itt az egyik kommentelő azt írja hogy:

"A távolodási sebesség kozmológiai paraméterek függvénye (anyag-sötét anyag arány). A legstandardabb kozmológiai állandókkal számítva a z~10 vöröseltolódású égitest jelenleg mintegy 2-szeres fénysebességgel távolodik tőlünk. Az észlelt fény azonban 13,3 milliárd éve indult el, akkor még ennél is nagyobb távolodási sebességgel rendelkezett a galaxis (sebesség az emisszió korában). A lényeg, hogy mindig is a fénysebességet jóval meghaladó tempóban száguldott hozzánk képest!"


Hát ezt végképp nem értem:)

2018. dec. 28. 09:30
 5/8 anonim ***** válasza:

Úgy képzeld el, hogy van két pont a világ két végén, de nem túl messze egymástól, mert kicsi a világ.

Elindul a fény közöttük - de közben a világ hirtelen felfújódik.

A fénynek most már nagyon nagy távolságot kell megtennie köztük, és ez időbe kerül.

2018. dec. 28. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 2*Sü ***** válasza:
100%

Igen, a magyarázat az inflációs modellben keresendő. A világegyetem tágulása nem a különböző objektumok egymástól való távolodását jelenti a térben, hanem maga a tér esik át mértéktáguláson. Az inflációs modell alapján az univerzum korai szakaszában volt egy nagyon gyors, nagyon nagy mértékű tágulási korszak. Ami ma 13 milliárd fényévre van – bár ez a távolság is becsapós –, az a fény elindulásakor sokkal közelebb volt, hirtelen került nagyon messzire. Mivel az objektumok nem egymáshoz képest távolodtak a térben, hanem a tér esett át mértéktáguláson, a relativitáselmélet nem sérült, semmi nem lépte át fénysebességet, mégis a tágulás mértéke két pont között jóval nagyobb lehetett a fénysebességnél. Mint ha egy gumivonalzón valami elindulna a 10 cm-es rovátkától a 0 irányába, majd hirtelen valaki megnyújtja a vonalzót, ami így sok-sok nagyságrenddel lesz hosszabb, miközben mindeni marad azon a rovátkán, amin volt, csak éppen újabb rovátkák kerültek a többi közé, így ami 10 cm-nél volt, nagyon gyorsan sok milliárdszor milliárd rovátka távolságra került.


Persze ez eddig csak hipotézis. Az Einstein-egyenletek megoldásába belefér, tehát összhangban van a relativitáselmélettel. Viszont ha volt inflációs korszak, annak voltak hatásai a világegyetemre, amik mind a mai napig észlelhetőek. Ezek alapján azt gondoljuk, az inflációs modell helyesen írja le a világ ide vágó jelenségeit, ha nem is bizonyítottnak, de erősen megalapozottak tekinthető ez a modell.

2018. dec. 28. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Tekintettel arra, hogy az ősrobbanás módja egy hipotézis, és feltehetően nem is lesz mód megismerni soha (csak sok tulajdonságában), ezért erre a kérdésre nincs válasz. Elképzelések lehetnek, de hogy igazak-e...


A gondolatmenetedben egyébként a "hiba" az, hogy szó szerint képzeled, azaz úgy,a hogy hétköznapi dolgokat megtapasztalsz. Másképp nem is tudod elképzelni, mert amiről az embernek nincs tapasztalata, azt egyéb ismereteivel való összehasonlítás alapján képzeli el. Te például úgy, hogy van valami tőlünk jó messzire, onnan a fény 13 milliárd év után a földünkhöz ér (észlelhető). Azt tudod, hogy a kérdéses objektum és a föld is mozog, mióta létezik. Ezért egy képzeletbeli térben megpróbálod "letenni" valahová, ahonnan akkor a fény elindult és most itt van. És ebben számtalan ellentmondást találsz egyéb ismereteiddel összevetve. A probléma a képzeletbeli térrel van, ez a fizika egyszerűen más. 2*Sü próbálta megvilágítani. Itt pontosabban lehetetlen.

2018. dec. 28. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Azért köszi hogy leírtátok.
2018. dec. 28. 19:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!