Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan fizikai jelenség...

Létezik olyan fizikai jelenség ami objektíven tekintve valóban véletlen folyamat?

Figyelt kérdés

Elnézést a pongyola fogalmazásért! Több jól elkülöníthető jelentéssel bír ez a kifejezés. Sajnos nem tudom, hogy amire én gondolok annak mi a helyes megnevezése. Az foglalkoztat, hogy a fizikai valóságban létezik-e

megjósolhatatlan kimenetelű folyamat. Méghozzá olyan folyamat, ami nem azért megjósolhatatlan, mert nem ismertek teljes egészében a kezdeti feltételei illetve a folyamatot leíró törvények vagy mert nem lehetséges elegendő számítást végezni.


Hálás lennék ha konkrét példával alá tudná támasztani a válaszoló állítását! Fizikusok és matematikusok válaszát várom elsősorban. Vagy annak aki bizonyítani tudja állítását!



2019. ápr. 10. 22:07
1 2 3 4 5 6
 11/54 anonim ***** válasza:

És mit jelent a "valós jelenség"? Ennek ellentéte az áljelenség?


A kérdező elég világosan értelmezi a problémáját. Nevezetesen jelenségeket előbb két részre bontja, megjósolható és nem megjósolható. Elsővel nem foglalkozik, a második is kétfelé bontható: olyan, ami azért "véletlen", mert adat híján nem tudjuk meghatározni, a másik pedig akkor se, ha elvileg minden adat rendelkezésre áll.

Na az utóbbiba mai ismeretünk szerint egy, a kvantumjelenség tartozik. Nem mindegyik, de amelyik igen, az elvileg nem megjósolható, nem pedig gyakorlatilag. A határozatlansági reláció és következményei pont erről szólnak. Hogy egyszerű-e megérteni ezt, arról szól a yutubon is megtalálható, erről szóló egyetemi előadás. Az előadó úgy kezdi, hogy na most a több órás bevezető után egy pokolian nehéz rész következik. De aki megérti, az azt is érteni fogja, mitől bonyolult a kvantumfizika.

A határozatlanságnak pontosan az a lényege, hogy ellentéte a határozottságnak: annak, hogy elvileg kiszámítható. Itt az atomi részek viselkedése statisztikusan (nagy tömegre érvényesen) írható le, egyedi esetre nem.

2019. ápr. 11. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/54 anonim ***** válasza:

Hogy minek kevered ide a határozatlansági relációt az rejtély.


Mindenesetre én kitartok amellett h a kvantumfizika nem determinisztikus.


Te a 9. válaszban azt írtad h kétszer ugyanazt méred ugyanazon paraméterekkel ugyanazt kapod


Well thats not how quantum works...

2019. ápr. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/54 anonim ***** válasza:

"Ha egy esemény kimenetelét meghatározza 3, azaz három dolog"

Ez igaz, de a három valójában sokkal több, és ezek között olyanok is lehetnek, amit vagy nem tudunk mérni, vagy tudjuk, de akkor a méréssel további tényezőket vittünk be, amiket megint mérhetünk ugyan, de akkor még ugyanannyi új tényező, stb... Vagyis nem ismerhetünk minden tényezőt, valószínűleg elvi szinten sem.

2019. ápr. 11. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/54 anonim ***** válasza:
#9, Világos, hogy a determinisztikus világkép híve vagy, ezzel nincs is semmi gond, csak ez nem azt jelenti, hogy az univerzum összes paramétere megismerhető. A paraméterek összességében (ami lehet véges számú) mi magunk is benne vagyunk, akik azt vizsgálják. Vagyis egy rendszert vizsgálunk, aminek mi is részei vagyunk, és akkor bele is futottunk egy visszacsatolásba, amit csak akkor kerülhetünk meg, ha kívülről vizsgáljuk a rendszert, de ez lehetetlen.
2019. ápr. 11. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 anonim ***** válasza:
69%

@13

[link]


Nem lehet a kvantumechanikát leírni determinisztikusan lokális változókkal/paraméterekkel, akármennyi is van belőle.


A kvantumfizika nem determinisztikus.

2019. ápr. 11. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 anonim ***** válasza:
#15, Az ellenkezőjét írtam volna?
2019. ápr. 11. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 anonim ***** válasza:

Dehogy, bocsi, nem neked akartam válaszolni. Fogalmam sincs miért 13at írtam, nem rád gondoltam.


Bocsi.

2019. ápr. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 A kérdező kommentje:

Köszönöm az egy nap alatt beérkező 12 választ!


Bár volt néhány gondolat ami felkeltette az érdeklődésemet, sajnos még nem érzem

azt, hogy kielégítő választ kaptam volna.



A kettes válaszoló ha ezt olvassa ismertethetné velem, hogy pontosan mire is gondol.

A Norton's dome "gondolatkísérletet" úgy érzem nagy vonalakban értelmezni tudtam. Sajnos

az angol nyelvtudásom korlátoz a szakirodalom olvasásában és megértésében. Magyarul nem

találtam meg. Továbbá úgy látom ez nem egy valóságos jelenség ahogy azt a hármas válaszoló

írta is. A kontinuum sok rugó viselkedése alatt pedig nem tudom, hogy mire gondolsz ( csak

sejtem mint kutya az esőt ).


Az ötös válaszoló rátapintott arra, hogy honnan ered kíváncsiságom. Először azt szerettem volna

kérdezni, hogy az ismert fizikai világunk alapjaiban determinisztikus vagy sztohasztikus

jelleget mutat-e. Zavar, hogy többek között ezt az alapvető dolgot sem tudom magamnak megválaszolni

biztonsággal. Tehát engem nem az érdekel, hogy milyen statisztikai eszközöket használunk a számítások

megkönnyítése végett, vagy hogy milyen modellt tudtunk alkotni a valóság leírására. Szóval létezik-e

olyan folyamat ami laplace démona számára is megjósolhatatlan. Olvastam azt, hogy nukleáris jelenségek,

például radioaktív anyagokban végbemenő bomlási folyamat véletlenszerűen megy végbe az

atomokat tekintve. Ezt nehezen tudom elképzelni kedves Wadmalac. Nem lehet, hogy csak arról van szó, hogy nincs elég

információnk és számítási kapacitásunk, hogy megmondjuk melyik atom fog elhasadni tx időpontban?

A Brown mozgás egy úgynevezett álvéletlen mint egy dobókocka eldobása.


Kedves 9-es válaszoló! Nagyon érdekes és logikus felvetést írtál, amit köszönök! Csupán az bizonytalanít el, hogy

véleményem szerint nem létezik két egyforma dolog semmiből sem. Sem két egyforma erőhatás, sem elmozdulás, sem tömeg.

Meglátásom szerint csak idealizált rendszerben lehetséges ez, például a matematikában. Ott belátom, hogy 1=1.


Nem érne meglepetés ha a 10-es válaszoló egyben a 2-es is lenne. Megint megfogtál, megpróbáltam

értelmezni nem Lipschitz-folytonosság fogalmát. Ismét csak sejtem. Esetleg konyhanyelven ha az lehetséges nem tudnád

leírni, vagy rávezetni arra, hogy mire gondolsz?


A 11-es válaszolónak: így van, azokból a jelenségekből szeretnék példákat amelyek elvileg sem megjósolhatók annak dacára,

hogy minden információnk és kellő számítási kapacitásunk is rendelkezésre áll. Tudnál youtube linket küldeni erről az előadásról?

Csak nem Dávid Gyula vagy Orosz László előadásairól van szó? Mondjuk megint oda lyukadunk ki, hogy azért statisztikus mert csak így

tudjuk kezelni.


14-es válaszoló egy gyakorlatias nézőpontból közelítette meg a kérdést! Én magam nem hiszek semmiben sem. pártatlanul szeretném megismerni

és elfogadni világunk működését a magam szintjén. Így megkérlek arra, hogy tegyük fel kérdésemet úgy, hogy azt mégis lehetetlen módon kívülről

szemléljük.


Elnézést ha sok félreérthető és sok helyen pontatlan volt a fogalmazásom! Igyekezni fogok a továbbiakban. Köszönöm a válaszokat és a ráfordított

időt, energiát! További válaszokat is várok!

2019. ápr. 11. 23:29
 19/54 dq ***** válasza:
0%

> „Mindenesetre én kitartok amellett h a kvantumfizika nem determinisztikus.”


Miféle idiótaságokkal tömik a fejemet a tengeren túlon, megáll a maradék eszem is! Hát nem mondták el nekem, hogy a QM matematikájából és jelenségeiből nem következik hogy determinisztikus lenne: [link]


Az az én tudomány-felfogásom, hogy ha soha senki nem figyelt meg vagy vezetett le nem-determinisztikus viselkedést, akkor azt állítom, hogy nem-determinisztikus. Ahogy az is bizton állítható, hogy ha eddig minden alma leesett, akkor az almák felfelé esnek. Vagy ezt is ők mondták?

Ha már hülyeségekkel tömik a fejem, legalább a csajok/pasik szépek?

2019. ápr. 12. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/54 anonim ***** válasza:

"tegyük fel kérdésemet úgy, hogy azt mégis lehetetlen módon kívülről szemléljük."

Jó, de azt hogyan tudná bárki megválaszolni?


[link]

2019. ápr. 12. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!