Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan fizikai jelenség...

Létezik olyan fizikai jelenség ami objektíven tekintve valóban véletlen folyamat?

Figyelt kérdés

Elnézést a pongyola fogalmazásért! Több jól elkülöníthető jelentéssel bír ez a kifejezés. Sajnos nem tudom, hogy amire én gondolok annak mi a helyes megnevezése. Az foglalkoztat, hogy a fizikai valóságban létezik-e

megjósolhatatlan kimenetelű folyamat. Méghozzá olyan folyamat, ami nem azért megjósolhatatlan, mert nem ismertek teljes egészében a kezdeti feltételei illetve a folyamatot leíró törvények vagy mert nem lehetséges elegendő számítást végezni.


Hálás lennék ha konkrét példával alá tudná támasztani a válaszoló állítását! Fizikusok és matematikusok válaszát várom elsősorban. Vagy annak aki bizonyítani tudja állítását!



2019. ápr. 10. 22:07
1 2 3 4 5 6
 51/54 anonim ***** válasza:
81%
Tegnap néztem egy Orosz László fele kvantummechanikai előadás a neten, melyben azt mondta, 1965 óta tudjuk, hogy nem, nincsenek “rejtett lokális paraméterek”, melyek mégiscsak determinisztikussá tennek a kvantumjelenségeket. Én, aki a magasabb matematikából semmit nem értek, csak a kontextusból tudtam arra következtetni, hogy ez pontosan arra a kerdésre válaszol igennel, amit a kérdező eredetileg feltett.
2019. ápr. 16. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/54 Wadmalac ***** válasza:
64%
Próbáltam korábban a arra utalni, hogy a kétrés-kísérlet viselkedése önmagában cáfolja a determináltságot, de komplett matematikai hátteret én sem tudok mögé állítani.
2019. ápr. 16. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/54 anonim ***** válasza:

@Wadmalac a kétrés kísérlet pont ugyanolyan szinten cáfolja a determináltságot, mint az összes többi hullámfügvényes kvantumos dolog.

Vagy igen, vagy nem.


A másik 59%os válaszoló szerint ez nem bizonyíték rá, értem a gondolatmenetét, nem tudom hogy igaz-e, csak jövőre tanuljuk.

2019. ápr. 16. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/54 anonim ***** válasza:
Igen, vannak, úgy hívják őket, hogy nem determinisztikus, avagy sztochasztikus jelek. Ebbe nem csak a kvantumfizika tartozik bele, rengeteg rendszer van, ami sztochasztikus...
2021. ápr. 8. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!