Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az ősrobbanás előtt nem...

Ha az ősrobbanás előtt nem volt semmi, akkor mi robbant fel?

Figyelt kérdés
És miért? Vagy a semmi hogy tudott berobbanni a semmibe? Én hiszek az ősrobbanásban, pontosabban abban hiszek, de ezeket nem sikerül megértenem.

2019. máj. 14. 22:51
1 2 3
 21/22 dellfil ***** válasza:

Bocsájtsd meg nekem kérdező, - már sokadjára - hogy most is a kérdés "szétboncolásával" kezdem a válaszom. :)

A kérdés "lényege" (szerintem): "Ha...nem volt semmi... akkor mi..." Nos, így nem adható más válasz, mint az, hogy: semmi. Azaz formális logika szerint a teljes kérdésre a "jó" válasz: Semmi nem robbant fel, mert a semmi az... nos a semmiről egy kompetens személy így nyilatkozik:

https://www.youtube.com/watch?v=uqh_kWyj_iM

A 0:30 és a 1:00 közötti szösszenetre gondolok. :DDD

Oké, spongyát rá. Azaz, most komolyan. (Mint a vakbélgyulladás:)

A kérdésed önmagát válaszolja meg.

Viszont attól (is!) függően, hogyan értelmezzük a "semmi" fogalmát, kikerülhetőnek tűnik e paradoxon.

(Egyébként könyvtárakat tölt meg a "semmi" fogalmának az irodalma. :)

Persze, ha a "semmi" alatt egy olyan entitást értünk (gyömöszölünk bele a "semmi" fogalmába) - amely annyira más az univerzum összes lehetséges, és meglévő entitásainál, hogy nincs, azaz nem létezik, (az univerzumban!) nem elgondolható, (de "rágondolható") akkor feloldható a paradoxon. Azaz látszólagos az ellentmondás.

Ugye megfigyelted? A fenti körmondatom is tartalmaz legalább egy ellentmondást? (No, ezért hagytam Besenyő urat nyilatkozni... :D)

De rendben van, ne ragaszkodjunk a semmihez. Noha a kérdésben központi szerepet játszik. és látszólag(!) az "ősrobbanás" elmélet egyik gyenge pontjára mutat rá. Látszólag, mert mint később írja a kérdező - "... Én hiszek az ősrobbanásban, pontosabban abban hiszek, de ezeket nem sikerül megértenem."

Kezdem azzal, hogy az "Ősrobbanás elmélet" egy modell. Hozzáteszem, a valóságban tapasztalt, és kimért értékkel igen jó egyezést mutató modell.

De. Elgondolhatóak, és konstruálhatóak más modellek is amelyek szintén jó egyezést mutathatnak a "valósággal". :)

No itt kicsit kitérnék az "Egy fizikus" aláírással posztolóra. NEM ír "eget rengető" marhaságot. Inkább csak elfogult. És van egy-két "komoly" tévedése. Egy fizikus ilyet nem mondana: " Az E megmaradása szerint nem keletkezhet energia vagy veszhet el, pedig ha igaz az ősrobbanás minden akkor keletkezett."

Egy a fizikához valamit konyító laikus persze igen.

Vagy:"Az Entrópia azaz II. főtétellel is ellentmondásos, hiszen minden olyan környezet ami magára van hagyva a rendezetlenség felé megy. Ha feldobsz egy összerakott kártyavárat az rendezetlenül ér földet. Minden amit magára hagysz szétesik, rendezetlenné válik. Az univerzum is ősrobbanás után nem lehet rendezett csillagokkal naprendszerekkel, galaxisokkal hisz az ellentmond a II.főtételnek!"

Nem eszik ezt ilyen "forrón". :)

Nézzen mindenki utána, de javaslom pl. Dávid Gyula előadásait a témában. Jó pár helyen kitér a fenti "problémára". Laikusoknak is érthető módon elmagyarázza. Tán legrészletesebben a "Feltámadás a hőhalálból" címűben. Na, ide linkelem:


https://www.youtube.com/watch?v=Gm9OE8fhPWo


Tehát, kérlek ne savazzátok az "Egy fizikust". Már csak azért se, mert valószínű, hogy a kisujjában is több tudás van a témáról, mint az őt cikizők fejében. De érthető a reakció, de csak az aláírása miatt. :)

Jó. Akkor még egy link, most már a kérdésre: "Ha az ősrobbanás előtt nem volt semmi, akkor mi robbant fel?"

(Én már megválaszoltam a magam módján. Igen, tudom makutyi, "nesze semmi, fogd meg jól" típusú válaszka volt. :)


https://www.youtube.com/watch?v=g5CPSBpSKIY


Ez az "alternatív" modelekkel foglalkozik.

Itt pedig a kérdésre:


https://www.youtube.com/watch?v=FXxCw6BwnOc


Bocsánat, hogy hosszú lett. Akinek van lelkiereje végignézni az előadásokat, nem fog csalódni. Hasznos szórakozást!

Persze tudom, némelyeknek meg kinyílik a bicska a zsebében. Nekik lelkük rajta... :)


dellfil

2019. máj. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim ***** válasza:
91%

"Van egyáltalán képzeted róla mennyi lehet egyetlen fényév ?"

Van, hogyne.

Szemlélet kérdése a dolog.

Te lehet, hogy csak azt tudod felfogni, amit meg tudsz tapintani, szagolni, harapni.

Másnak másféle szemlélete van, és azzal esetleg ez jobban megy.


Javasolom, hogy nézz meg egy 4 dimenziós vonalrajzot.

Ha látsz benne valami értelmeset, akkor ennek a felfogása is menni fog.

Ha semmi használhatót nem látsz benne, vagy pedig egyértelműen 3 dimenziósnak néz ki, akkor viszont inkább ne kísérletezz ezzel sem.

2019. máj. 16. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!