Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Senkinek nem furcsa, hogy a...

Senkinek nem furcsa, hogy a hold egy kicsit sem forog, hanem folyamatosan a föld felé fordul?

Figyelt kérdés
2019. jún. 9. 02:55
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és egyébként a Holdnál (nagy betű) még nem állt be teljesen a kötött forgás, ezért kb. 5 fokot billeg.
2019. jún. 9. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"Nincs semmiféle rejtély. :) Egészen egyszerűen a Hold és a Nap átmérőinek aránya megegyezik a - Földtől való - távolságaik arányával."


De hát épp ez a kérdés. Miért? Mekkora ennek az esélye vagy van valamilyen természeti törvény ami ezt hozza ki (mint a kötött forgás esetében)?

2019. jún. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
58%

Az idő.

Régen nem így volt, és a jövőben sem így lesz.

2019. jún. 9. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
75%

Én voltam aki kérdezte hol a videó, de köszönöm, megtaláltam és akkor már rá is kerestem néhány érdekes dokumentumfilmre a youtube-on a témával kapcsolatban.

Úgy van, ahogy #3-as írja. Kezdetben a Hold nagyon közel volt a Földhöz, de akkor még a forgási sebességük is más volt. A Hold egyre jobban távolodott és a mai napig is fokozatosan távolodik, persze olyan kis léptekkel, hogy még pár millió évig nem kell aggódnunk.

De ez a jelenlegi távolság és forgási sebesség kellett ahhoz, hogy kitudjon alakulni az élet a Földön valamint az a "véletlen" hogy a Hold mindig ugyanazzal az arccal vigyorogjon felénk. Ha jól értelmeztem, a Földet a Hold tartja lendületben. :-)

2019. jún. 9. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Ha jól értelmeztem, a Földet a Hold tartja lendületben."


Ezt a részét nem jól értelmezed. Lassul a Föld forgása, gyorsul a Hold keringése!


Mindkettő hat a másikra de a Föld 81x nagyobb, így 81x jobban hat mint ahogy a Hold visszahat.


Ha arra gondoltál hogy részben a Hold tartja olvadtan ilyen sokáig a földköpenyt ez igaz. A Hold árapályerőket ébreszt és nem csak a tengerekben hanem a szárazföldet is rángatja.

Ez surlódási energiaként jelentkezik. Mint amikor gyors egymásutánban hajlítgatsz ugyanott egy fémdarabot az felmelegszik erősen.

De mivel energiamegmaradás törvénye erre a rendszerre is érvényes és így valahonnan származnia kell. Mégpedig a Föld forgásából.

Tehát a Föld forgását lassítják az árapályerők, míg a Hold gyorsul a pályáján és így lassan araszolva ugyan de egyre távolabb és távolabb is kerül. Emiatt az árapályerő mértéke is csökken az időben.


Mivel a hold kisebb jóval így sokkal előbb beállt a forgása a Földhöz szinkronizálva. A kialakulása utáni időkben ugyanis még a Földhöz képest is elfordult.

És emiatt akkora árapályerők hatottak rá hogy gyakorlatilag részlegesen újraolvadt az így nyert energiától miközben fékeződött a forgása.

Azok a szép nagy sötét mezők rajta ilyen újraolvadt lávamezők, szép simák is valóban. (Kivéve azokat a becsapódásokat amelyek azóta következtek be.)


Egy példa a dinoszauruszok korában a Föld még 23 óra alatt fordult meg a saját tengelye körül! Miközben az óceáni árapály még sokkal nagyobb volt. A Hold közelebb volt és emiatt nagyobbnak is látszott. Ha a nap bekerült mögé akkor a napfogyatkozás ideje sokkal tovább tartott.


A jövőben is egyre lassítani fogja a föld forgását miközben energiát nyerve egyre távolabb kerül.

Emiatt csökkennek az árapályok mértékei. Csökken a teljes napfogyatkozások időtartama. Idővel meg is szűnnek majd a teljes napfogyatkozások. Már csak gyűrűs napfogyatkozás lesz lehetséges.

Arról nem is beszélve hogy közben a Nap is növekszik már.

Születése óta növekszik de ez egyre jelentősebb lesz az idő múlásával.

Szóval nagyon mákosak vagyunk hogy még megfigyelhetünk teljes napfogyatkozásokat, ez már nem fog sokáig tartani!


Halottam olyan elméletet hogy 1 milliárd év múlva akár le is szakadhat rólunk a Hold a pályán való gyorsulása és távolodása miatt!

Hogyha ez nem is következik be a Földköpeny mind jobb kihűlése (Az árapály jelenség csökkenése) miatt a vulkáni tevékenység és a kontinens vándorlás megszűnhet a Földön 1 milliárd éven belül. Ami a légkörre és a földi életre nézve katasztrofális hatású lesz. A nap növekedése is addigra már nagyon is érezhető lesz.

Szóval nincs 4 milliárd éve az életnek ezen a bolygón!

Fentiek miatt mindenképpen véget ér a "jó" korszak "igen hamar"!


(Vannak elméletek amelyek a következő, 200 millió év múlva esedékes új "pangea" összeállására is datálnak már élet végét, tudományosan megmagyarázható okok miatt!)


//

Persze mindez a ma élőket ugyan miért is izgatná?

Csinálunk itt magunknak "game overt" CO2 -vel, metánnal, uránnal, műanyagokkal stb hamarabb mint gondolnátok!)

//

2019. jún. 10. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
100%
#15. Ez rendkívül hasznos amit megfogalmaztál. Köszönet, így már értem. Igen, biztos erről hallottam, de te közérthetőbben megfogalmaztad. Az a helyzet, hogy mindenféle szedett-vedett amatőr videókat nem nézek meg, ami meg szemlélteti a valóságot, valódi, tudományos alapokra épülő dokumentumfilm, azt meg nem értem :-D De elismerni a hiányosságainkat is erény. Nagyon érdekes és izgalmas téma a bolygók mozgása.
2019. jún. 10. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 TappancsMancs ***** válasza:
100%
A válasz lényegében meg is volt. Egyszerűen fogalmazva, a Hold pont annyit forog ahogy kering. Mintha a Föld lenne Kati és Andi lenne a Hold, akkor Andi úgy járja körbe Katit, hogy közben mindig pont annyit fordul saját maga körül, amitől pont Kati felé néz. :)
2019. jún. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
74%
#17. Tehát pont annyi idő alatt fordul meg a tengelye körül, mint amennyi idő alatt körbe kerüli a földet. Nem kell ezt túlbonyolítani Marcsival, meg Borcsival. Könnyen le lehet modellezni akár kép pingpong labdával és amelyik a Holdat jelképezi, tégy egy pontot egyik oldalára és az nézzen a másik labda felé. Vagy akár két pohárral is eljátszhatod ezt a keringőt. Forgasd őket úgy, hogy a jelölés mindvégig a Földnek elnevezett pohár, vagy labda felé nézzen. Észre veszed, hogy a megjelölt labda valóban forog a tengelye körül is miközben a pont mindvégig a másik tárgy felé néz.
2019. jún. 10. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ez nem annyira túlbonyolítás, hanem csak egy másik megfogalmazása egyszerű hétköznapi példa keretei között.
2019. jún. 10. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
85%
#9: Animáció átvéve a magyar cikkbe, ezen ne múljon.
2019. jún. 10. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!