Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szemétlerakókban elhelyezett...

A szemétlerakókban elhelyezett irdatlan mennyiségű hulladékkal mi lesz?

Figyelt kérdés

Ma voltam egy hulladéklerakóban üzemlátogatáson. Szerencsére a bejövő kommunális hulladék egy részét ki tudják válogatni újrahasznosít. Egy másik részét elégetik pl cementművekben és energiát termelnek vele. De egy igen nagy része megy a lerakókba. A lerakott szemét jó része nem vagy csak nagyon lassan bomlik el. Ebből is még termelnek biogázt. A lerakó alul felül szigetelt, hogy ne szivárogjon a talajvízbe semmi. Ebben az elszigetelt, lezárt rétegben mi lesz pl a sok műanyaggal, fémmel, üveggel, amik nagyon lassan bomlanak le. Mert az magától eltűnni nem fog még évszázadok múlva sem. Idővel ez is nyomtalanul el fog tűnni és teljesen eggyé válik a földdel? Nyomát se lehet majd megtalálni csak idő kérdése?

Ez nekem azért tűnik hihetetlennek, mert ha a szemét lebomlik, a benne lévő atomok attól még ott maradnak. Pl a nehézfém tartalommal nem fog semmi történni, az ott lesz. És gondolom az alatta lévő szigetelő fólia nem lesz ott az örökkévalóságig. Kicsit nekem ez a megoldás ideiglenesnek tűnik, csak időben eltoljuk a problémát mint a csernobili szarkofággal. Persze tudom, hogy jelenleg jobb megoldás nincs. Valahova kell tenni a szemetet.


2019. júl. 19. 17:52
 1/9 anonim ***** válasza:
68%
Jól látod, ott marad az. Nem lesz vele semmi. Mit gondolsz, a sok autógumi abronccsal mi lesz?!
2019. júl. 19. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Alul a szigetelő fóliára a legelső réteg amit ráhelyeznek, egy sor gumiabroncs. Szóval az is ott van a hulladéktestben. Nem igen bomlik le, vagy csak nagyon-nagyon lassan.

Viszont ha ez így megy és nem találnak ki valami mást, egy idő után a Föld teljes felületét ellepi a szemét.

Nagyon nagy mázli hogy ebben a korban élünk. Már viszonylag modern kor sok kényelmi találmánnyal. Viszonylag nagy globális háborúk sincsenek. A globális felmelegedés is még csak nagyon kezdeti és minimális gondokat okoz egyelőre. Kőolaj, nyersanyagok még vannak. Egyelőre a szemét sem gond, eltemetjük aztán ott van.

Ha ez így megy, már a következő évszázadra (ami nem is olyan űrtávlat, az unokáink simán megélik) nagyon nem lesz szép ez a világ.

2019. júl. 19. 19:34
 3/9 TappancsMancs ***** válasza:

A Föld teljes felületét azért nem fogja ellepni, az egész más lépték. :) Ez kb olyan mintha azt mondanánk, hogy mindenhol külszíni bányák lesznek, mert végül mindent kibányászunk. Közben meg, ha valaki találomra akarna keresni egy külszíni bányát, akkor bizony jó nagy kirándulást kellene tennie, mire találna egyet.


Különféle idők alatt bomlanak el - lényegében ennyi, de az égetőknek tippelek egyébként nagyobb jövőt.

2019. júl. 19. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Képletesen értettem, természetesen. Nyilván pl magánterületeken sem lesz lerakó. Egyébként azt egyik táblát, pár hektár, kb 5 év atatt rakták tele több méter vastagon szeméttel. És ezt nem 7,7 milliárd termelte, nem pár százezer. Ha arányosan felszorzod és veszed a Föld szárazföldi területeit elméletben(!!!) csak idő kérdése mikor fedjük le a teljes felületet. Nyilván ez a gyakorlatban nem így működik, csak nem gondoltam fentebb ennyire részletezni.

Az égetés egy fokkal jobb lenne, de akkor meg a levegőt szennyezzük.

Én úgy látom, hogy a létünk a jelenlegi formában csak ideig-óráig (ezt se szó szerint értsd!) fenntartható.

2019. júl. 19. 21:03
 5/9 anonim ***** válasza:

Ne aggódj... előre menekülünk! Még 100-200 év (maximum) és lesznek olyan újrhasznosító technológiáink, amik ezeket ag atomokat is képesek lesznek összeszedni. Na ennyi idő alatt azért még nem takarjuk be a teljes földet, szóval szerintem jó megoldás az időhúzás.

Legrosszabb esetben is a „kilőjjük a Holdra” megoldás lesz a befutó. Ezt tényleg úgy kell elképzelni, hogy idővel nem lesz különlegesség egy ilyen fuvar, csak annyira, mint most egy teherszállító repülőgép.


Szóval a mi életünkben már lesznek jelentős előrelépések az újrahasznosítés terén!! A valódi megoldást viszont mi már nem fogjuk látni

2019. júl. 20. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A szeméthalmok tetején fogunk építkezni és élni. Ez senkinek se fog feltűnni. Főleg mivel ez már évezredek óta így megy. Mit gondolsz a régészek miért mindig a föld alatt találnak leleteket? Sok méterrel a földszint alatt? Az akkori település szintje még ott lent volt.
2019. júl. 20. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"Főleg mivel ez már évezredek óta így megy."

Ilyen mértékű szeméttermelés, mint ami most folyik, csak az utóbbi 50 évben. Bármit veszel a boltban kapsz hozzá csomagolást, ami egyből megy a szeméttelepre. De szinte minden használati tárgy előbb-utóbb ott köt ki. Évezredek vagy csak évszázadokkal ezelőtt gyakorlatilag minden hulladék 100%-osan lebomló természetes anyag volt. Hol volt akkor műanyag, autógumi, növényvédő szerek, szintetikus gyógyszerek, stb?

2019. júl. 20. 08:14
 8/9 anonim ***** válasza:
A nehézfémek ott maradnak. Ezért is tiltós a higanymérő, lámpa, és tartóselem. Ennek ellenére mindig jut ki annyi a környezetbe elektronikai alkatrészekkel, akkumulátorokkal ami sajnos a telepen marad örökre.
2019. júl. 24. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Az még a szerencsésebb eset lenne. De sajnos nem marad ott, hanem kioldódik, pl a csurgalékvízzel.
2019. júl. 24. 08:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!