Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Hogyhogy ennyire jelentéktelen...

Hogyhogy ennyire jelentéktelen ünneppé vált a vízkereszt?

Figyelt kérdés

Magyarországon nem is munkaszüneti nap, pedig ha a nagypéntek az, akkor a vízkeresztet is azzá tehették volna, tekintve, hogy a húsvét után a második legősibb keresztény ünnep.


A kereszténységben ez egy eléggé fontos összetett ünnep: a legősibb hagyomány szerint ekkor ünnepelték Jézus születését is, de a mai napig ekkor ünneplik a bölcsek látogatását, Jézus megkeresztelkedését és a kánai mennyegzőn tett csodáját (ha jól tudom a gallikán rítus még a kenyérszaporításra is ekkor emlékezik), csak később vetődött fel az ötlet, hogy azért csak megérne egy külön ünnepet Jézus születése is.


Hogyhogy mégis ennyire háttérbe szorult mondjuk a húsvét, vagy a karácsony mellett? A pünkösdöt is jobban ünneplik a világ különböző tájain, mint a vízkeresztet. Néhány kivételt tudnék csak kiemelni, néhány latin ajkú országot, ahol ilyenkor (is) kapnak a gyerekek ajándékot, csak ilyenkor a nem a Mikulás/Jézuska/Angyalka/stb. hozza az ajándékot, hanem a három király (bár Olaszországban pont nem, mert ott egy néphagyományt kapcsoltak a dologhoz).


Miért nincs nálunk például ekkor is ajándékozás, mondjuk Mexikóhoz, Dél-Amerikához, Dél-Európához, Etiópiához hasonlóan? Miért nem ünneplik ezt is szélesebb körben (még a keresztények között is kevesen vannak, akik bővebben tartanák)?



2023. jan. 6. 23:56
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A szocializmus alatt kikopott a jelentősége a köztudatból.
2023. jan. 7. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
87%
Hagyjuk már az ajándékozást.Mást sem csinál az ember mint ajándékozik egész évben,egy életen át.
2023. jan. 7. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 NTBS ***** válasza:
Az emberek tudáshiánya miatt.
2023. jan. 12. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Én Ausztriában vagyok. Itt ünnep annyit vettem észre, hogy be van minden zárva ilyenkor és harangoznak sokat.
2023. jan. 16. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!