Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Szerintetek az ortodoxok...

Szerintetek az ortodoxok keresztény húsvéti éjféli vigília vagy a katolikus húsvéti vigília a szebb?

Figyelt kérdés

Az ortodox keresztényeknél éjfélkor kezdődik a húsvéti vigília, ahogy a karácsonyi éjféli mise is. Náluk nincs húsvéti gyertya, meg hasonlók, ellenben náluk is vannak húsvét alkalmából meggyújtott gyertyák, amelyek a sötétben kezdődő misét beragyogják, valamint ott is van láng, amit egymásnak adnak az emberek. A hossza szintén ugyanúgy nagyon hosszú, szintén sok ószövetségi és újszövetségi olvasmányt felolvasnak, valamint szintén elmondják hogy mit ünnepeltek a zsidók pészahkor és mit a keresztények húsvétkor.


A római katolikus húsvéti vigília is hasonló, de ott van tűzszentelés, Exsultet, illetve az egész korábban van több esetben, bár már az is éjszaka, sötétedés után van (általában 20 vagy 22 órakor).


Szerintetek melyik a szebb? Nyilván, akiknek volt valamilyen tapasztalata...



ápr. 3. 17:21
 1/5 A kérdező kommentje:
A protestánsok a katolikus gyakorlatot örökölték.
ápr. 3. 17:21
 2/5 anonim ***** válasza:
37%

"Náluk nincs húsvéti gyertya, meg hasonlók, ellenben náluk is vannak húsvét alkalmából meggyújtott gyertyák,"

Akkor most van vagy nincs'...?

ápr. 4. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#2.

Ugyanazt tudom leírni, amit írtam. XD Nincs húsvéti gyertya, de húsvét alkalmából meggyújtott gyertyák vannak.


A húsvéti gyertya nem pusztán egy húsvét alkalmából meggyújtott díszgyertya, hanem római katolikus liturgia egy eszköze, ami pünkösdig az oltár mellett, utána pedig a keresztelőkút mellett áll. Ennek a rituális tárgynak ez a neve.


Náluk ilyen nincs, csak húsvét alkalmából meggyújtott gyertyák vannak, amelyek ünnepélyesebbé teszik a misét.

ápr. 4. 10:50
 4/5 anonim ***** válasza:

A katolikus szép, talán a legszebb liturgia egész évben. Ortodoxon még nem voltam, nem ismerem egyáltalán.

Bár a katolikus nagyszombati liturgiák között is sok különbség lehet. Nálunk este 6-kor kezdődött és fél 8-kor volt vége. A körmenetet leszámítva itt elég puritán, nem szokott nagyon ünnepélyes lenni és ezért nem is túl hosszú. A városban a másik két templomban este 8-kor kezdődött és majdnem fél 12-ig tartott.

Én valahol a kettő között szeretem: ne legyen túlnyújtva, de azért legyen ünnepélyes. Néhány éve volt itt nálunk egy plébános, akinél nagyon szép volt, csak őt sajnos áthelyezték. Nem nyújtotta el, nem kezdte nagyon későn, de azért megadta a módját.

ápr. 4. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Orthodox.
ápr. 4. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!