Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Hogy álltok a karácsonyi...

Hogy álltok a karácsonyi készülődéssel? Mi lesz a terv az advent utolsó napján, karácsonykor, illetve karácsony nyolcadában?

Figyelt kérdés

A karácsonyfát mikor állítjátok és díszítitek fel? A böjtöt meddig tartjátok? Az ajándékozás mikor lesz? Mentek éjféli misére? A házat mikor dekoráljátok ki? A fénysorok már kint vannak? Kikkel töltitek a karácsonyt?


Mi még egészen pontosan sehol. :-) Tegnap megfaragtuk a karácsonyfa alját és bele helyeztük a talpába. Nem szeretjük elsietni a dolgokat. A karácsony nálunk szenteste késő délután kezdődik, ahogy az eredetileg is van. Addig advent és böjt van, ilyenkor még a szerény, visszafogott, lila és rózsaszínű díszek, illetve az adventi koszorú dominál. A karácsony egyszeri, Jézus is csak egyszer született. Egyedül a kültéri fénysor képez kivételt, mivel azt advent utolsó vasárnapján szoktuk kitenni. Borzalmas látni, hogy valahol már szeptember-október környékén a karácsonyon törik a fejüket, mert karácsonyi díszeket pakolnak ki, szinte az egész varázsát elveszti karácsonyra. Általában gyertyaszentelő boldogasszony utánig, kb. február közepéid maradnak kint a díszek és a karácsonyfa is addig áll. A sütést és főzést már szerda este és csütörtökön elkezdtük, a tortát már megcsináltuk. A többi jobb frissen. A karácsonyfát holnap díszítjük fel. Megyünk éjféli misére, mint minden évben és természetesen a családdal töltjük, de a barátokat is felköszöntjük. A közvetlen ünneplés, ahogy hagyományosan is minden nagyobb keresztény ünnepnél, 8 napos nálunk. Az ajándékozás a vacsora után lesz.


Nálatok hogy, s mint lesz?



2021. dec. 24. 00:48
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
Szóval nálunk a szenteste mozgalmas nap.
2021. dec. 24. 00:50
 2/20 molnarmarcell21 ***** válasza:
70%

1) nincs karácsonyfánk

2) nem böjtölünk

3) csak a gyerekek kapnak ajándékot - akkor, amikor találkozunk

4) nem megyünk misére, nem vagyunk keresztények

5) a lakást (nem saját, az dísztelen marad) a vendégek érkezése előtt díszítjük fel

6) nincsenek fénysoraink

7) a családdal töltjük

2021. dec. 24. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

A fát mindig dec 24-én díszítjük fel, és jan 6-án szedjük le, ez nálunk a hagyomány. Tudom, hogy vannak akik már december elején feldíszítik, és februárig hagyják, de én azt furának tartom.

Karácsonyeste a fán rendes (viasz) gyertyákat gyújtunk, a többi napon villanyégőket.

Az ablakban van egy gyertyaív, de nem teszünk égőfüzéreket, mikulásfejeket stb. Nem böjtölünk; úgy tudom, azt csak az ortodox oláhok szoktak. Mindig van adventi koszorúnk, többször elmegyünk a rorátéra, de nem minden nap. Az éjféli misére elmegyünk.

2021. dec. 24. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
69%
Februárig megtartani a karácsonyfát kb. olyan, mint novemberben feldíszíteni.
2021. dec. 24. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
23-án este feldíszitettük fát és már reggel szét osztottuk az ajándékokat. Ma főzés a program, tegnap megsütőttünk és kidíszitettük a házat. Január 6-án pedig befejeződik nálunk a karácsonyi szezon.:)
2021. dec. 24. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
Kérdező, nálatok a délutáni pásztorjáték, a betlehemi láng hazavitele is belefér? Nálunk ritkán, pedig olyan jó, amikor mégis. :)
2021. dec. 25. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

"Nem böjtölünk; úgy tudom, azt csak az ortodox oláhok szoktak."

Rosszul tudod. Még a 24-i hagyományos ételek is böjtösek: hal, mákosguba, stb. - mert az az utolsó böjti nap, csak utána lesz karácsony, amikor előkerülnek a húsok: töltött káposzta, sült pulyka, stb.

2021. dec. 25. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

#4.

Ok, de ez mégiscsak hagyomány, az meg inkább a fogyasztói társadalom által rátelepített szokás. A templomokban is gyertyaszentelő boldogasszonykor vagy azt azt követő napokban bontják el a fát, ha meg szeretnék tovább megtartani vízkeresztnél. Ez az "Állítsd fel a fát és vegyél meg már augusztusban minden ajándékot!" először értelem szerűen a bevásárlóközpontokban jelent meg, később hétköznapi házakban is megjelent.

2021. dec. 25. 11:51
 9/20 A kérdező kommentje:
Áldott, boldog, békés, szent, szeretetben gazdag karácsonyt kívánok mindenkinek! :-)
2021. dec. 25. 11:53
 10/20 A kérdező kommentje:

#6.

Kisgyerekként mindig vállaltam szerepet Betlehemben, most is sokszor (csak most már nem gyerek előadásban :-D). A Betlehemi lángról még nem hallottam. Kifejtenéd?

2021. dec. 25. 12:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!