Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Hogy álltok a karácsonyi...

Hogy álltok a karácsonyi készülődéssel? Mi lesz a terv az advent utolsó napján, karácsonykor, illetve karácsony nyolcadában?

Figyelt kérdés

A karácsonyfát mikor állítjátok és díszítitek fel? A böjtöt meddig tartjátok? Az ajándékozás mikor lesz? Mentek éjféli misére? A házat mikor dekoráljátok ki? A fénysorok már kint vannak? Kikkel töltitek a karácsonyt?


Mi még egészen pontosan sehol. :-) Tegnap megfaragtuk a karácsonyfa alját és bele helyeztük a talpába. Nem szeretjük elsietni a dolgokat. A karácsony nálunk szenteste késő délután kezdődik, ahogy az eredetileg is van. Addig advent és böjt van, ilyenkor még a szerény, visszafogott, lila és rózsaszínű díszek, illetve az adventi koszorú dominál. A karácsony egyszeri, Jézus is csak egyszer született. Egyedül a kültéri fénysor képez kivételt, mivel azt advent utolsó vasárnapján szoktuk kitenni. Borzalmas látni, hogy valahol már szeptember-október környékén a karácsonyon törik a fejüket, mert karácsonyi díszeket pakolnak ki, szinte az egész varázsát elveszti karácsonyra. Általában gyertyaszentelő boldogasszony utánig, kb. február közepéid maradnak kint a díszek és a karácsonyfa is addig áll. A sütést és főzést már szerda este és csütörtökön elkezdtük, a tortát már megcsináltuk. A többi jobb frissen. A karácsonyfát holnap díszítjük fel. Megyünk éjféli misére, mint minden évben és természetesen a családdal töltjük, de a barátokat is felköszöntjük. A közvetlen ünneplés, ahogy hagyományosan is minden nagyobb keresztény ünnepnél, 8 napos nálunk. Az ajándékozás a vacsora után lesz.


Nálatok hogy, s mint lesz?



2021. dec. 24. 00:48
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

A betlehemi lángot cserkészek hozzák el minden évben templomainkba egyenesen Betlehemből, és arról a lángról meggyújtva egy-egy gyertyát vagy mécsest haza is lehet vinni, hogy szenteste a betlehemi láng fényénél ülhessük körbe az asztalt. :)

[link]

2021. dec. 25. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim válasza:
7%
Ez egy hülyeség ennyit készülni😂🥴 atyaég. Én egész évben eszem és főzök nemcsak most. Amúgy ez egy pogány szokás, még anno a rómaiak hozták be.
2021. dec. 25. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

#12.

"Ez egy hülyeség ennyit készülni😂🥴 atyaég."


Ahogy látom káromolni tudsz, de nem indokoltad meg, hogy miért hülyeség a karácsonyra alaposan készülni, ami a keresztény vallásban és a kereszténység által befolyásolt kultúrkörben eredetileg a második, de mindenképp a legnagyobb ünnepek valamelyike.


"Én egész évben eszem és főzök nemcsak most."


Képzeld, előbbit minden ember csinálja, mivel alapvető létszükséglet, ami nélkül nem lenne emberiség! Utóbbit legalább a hétvégén a legtöbb ember csinálja. Szerinted, aki ünnepi ételeket készít, az amúgy nem szokott főzni? Esetleg te minden nap több fajta levest, előételeket, főételeket, desszerteket készítesz?


"Amúgy ez egy pogány szokás, még anno a rómaiak hozták be."


A családi étkezés római pogány szokás? XD Az ősember is a hordájával lakomát készített, ünneplésül, ha elejtettek egy nagyobb állatot.


Esetleg a karácsony? Szeretném figyelmedbe ajánlani, hogy a Mithrasz kultusz Perzsiából származik, ennek a hitnek, tannak annak volt az ünnepe a dec. 24-25., a sol invictus. Szóval a római jelző maximum annyira állja meg a helyét, mint a keresztény karácsonyra azt mondani, hogy magyar, mert a magyarok közül sokan ünneplik. Egyébként a helyedben figyelembe venném azt is, hogy a bibliai próféták fogantatása és a haláluk napja egybe esett szinte mindig. Ebből arra lehet következtetni, hogy minden bizonnyal Mária szíve alatt ekkor kezdhette el hordani Jézust. Rá kell számolni 9 hónapot. December-január lesz az eredmény, pont az az időszak, amikor a karácsony is van. Egyébként pont emiatt már az ókeresztények közül is sokan ekkor tartották a karácsonyt (Jézus születésének ünnepét), később, a kereszténység széleskörűbb elterjedése után csak még egy ürügy volt a pogány ünnepek ellensúlyozása. Minden nap valamilyen közösségnek ünnepe van, sőt minden nap egyszerre több száz ünnep is van, mégsem ugyanaz a jelentésük vagy ugyanaz az ünnep.


Összességében egy eléggé összeszedetlen, gagyi trollkodást láthattunk. Sajnálom, hogy vannak olyan emberek, akiknek még karácsonykor is ennyi unalmas percük van... :-(

2021. dec. 26. 00:00
 14/20 anonim ***** válasza:

Szoval: mivel nalunk elotte mindenki dolgozott, dec 20ig nem is volt semmi karacsonyi hangulat.Tegnap reggel meg a tojasokat-mint husveti deko-szedtem le.Fenysorokat 20an tettuk fel.van amit csak 23-an. Mi 23-an mar behozzuk a fat es 24en díszítjük fel. Iden 2 fank is van,egy gyokeres a kertben es egy kivagott a lakasban. Mindkettot feldiszitjuk es fenyeket is rakunk rajuk.


Rengeteg egosorunk van,valamint egy kulon unnepi asztalkak gyergyakkal,adventi piramiddal (ilyet nemetben lehet kapni).


Fat sztem januar kozepen szedjuk le. Főzni vegig fozunk a 3 napban,szigoruan csak hus van,fokent pulyka. De holnap pisztrang lesz. Ajándékozás 24en lesz.Rokonjaras elmarad,mert mindenki meghalt mar,barataink nem nagyon vannak.


27/F

2021. dec. 26. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
#7 én katolikus vagyok, nálunk nincs kötelező adventi böjt. Természetesen aki akar az tarthat böjtöt, de a katolikus egyház nem írja elő.
2021. dec. 27. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy nem írja elő, de azért mégiscsak lilába öltözik minden, meg egyengessétek az Úr ösvényeit, vagyis bűnbánat, stb., meg a hagyományos ételekben is ott van a böjt, ha nem is katolikus valaki...
2021. dec. 27. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Az adventi időszakban minden kereszténynek kötelessége tartózkodni a mulatságoktól, nem ajánlott esküvőt tartani (régen nagyböjt és advent idején nem is eskettek a papok, lelkészek, pópák, ma csak erős ajánlás, hogy nem ekkor kellene), a házakat, templomokat inkább szerényebb díszekkel ajánlatos feldíszíteni (főként lila és rózsaszínű dekorációkkal), kerülni kell a fényűző pompákat, tilos lakomákat tartani, lemondást kell vállalni és böjtöt kell vállalni. Az ortodox keresztények nem románok. Kelet-Közép-Európában szinte egyedül a magyarok katolikusok, ortodoxok az oroszok, görögök és szinte fél Európa.
2021. dec. 27. 14:27
 18/20 anonim ***** válasza:

"Az ortodox keresztények nem románok."

A románok viszont nagyrészt ortodox keresztények, nem? Bár nem tudom, hogy jön ez ide. :)

2021. dec. 27. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

#18.

Rosszul fogalmaztam. Aki ortodox keresztény, az nem feltétlenül román. Úgy, hogy az egyik válaszoló azt írta, hogy: "Nem böjtölünk; úgy tudom, azt csak az ortodox oláhok szoktak".

2021. dec. 27. 15:13
 20/20 A kérdező kommentje:
Azt akartam írni, hogy aki ortodox, az nem feltétlenül román. Egész Kelet-Európa ortodox keresztény, magyarok között is vannak és nem is csak az ortodoxok böjtölnek ilyenkor.
2021. dec. 27. 15:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!