Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Hogy telt a vízkereszt?

Hogy telt a vízkereszt?

Figyelt kérdés

Volt házszentelés? Voltatok misén/istentiszteleten? Nagyjából vízkereszt az a nap az évben, amikor véget érnek a szabadságok, a téli, decemberi-január eleji ünnepek és visszatérünk a szürke hétköznapokra. Hogy viselitek? Ünnepelnétek még vagy örültök, hogy végre visszatérhettek a mindennapokba? Hagyományokat tartjátok?


BÚÉK utólag is mindenkinek! Áldott, békés, szent, boldog karácsonyt mindenkinek, aki most tartja! Áldott vízkeresztet utólag is!



2022. jan. 7. 19:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Én dolgoztam 🤷‍♀️
2022. jan. 7. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
92%
A december végét gyakorlatilag végigtanultam, 5-én volt az utolsó vizsgám, úgyhogy egész hatodikán aludtam kb.
2022. jan. 7. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Igen voltam mindenen, Karácsony 32 nyolcadának második hatoda nekem nagyon fontos időszak.
2022. jan. 7. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

#3.

A nyugati karácsonynak már vége, én a keleti (ortodox és más keleti) karácsonyra gondoltam.

2022. jan. 7. 21:51
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Leszedtem a karácsonyfát...

Dolgoztam a két ünnep között is, csak a normál munkaszüneti napokon nem. Házszentelésről most hallok először.

2022. jan. 8. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

#5.

Katolikusoknál és ortodoxoknál szokás vagy elhívni egy ismerős papot vízkereszt ünnepére, aki megáldja (meghinti szenteltvízzel) a házat, a kertet, a kapukat, az ajtókat és egyenként a helységeket, valahol még a fürdővízbe, illetve az állatok vizébe is tettek valamennyit, hogy a ház lakói és állatai egészségesek legyenek. Manapság általában a templomokban ki van téve üvegekben a szenteltvíz és el lehet vinni 1-2 üveggel.


A kálvinistáknál ez a szokás nem volt jelen, viszont a lelkészek által tartott rövidebb "házi áldás" elterjedt volt náluk is. Evangélikusoknál részben a házszentelés is megmaradt, bár nem annyira meghatározóan.

2022. jan. 8. 13:19
 7/16 anonim ***** válasza:
90%
Pedig a nagymamám nagyon szigorúan katolikus volt, mégsem emlékszem erre nála.
2022. jan. 8. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Kitettük a karácsony fát és a diszeket és takaritottunk.
2022. jan. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
És nem vagyunk katolikusok úgyhogy nem volt házszentelés.
2022. jan. 8. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
87%
Szentmisén igen, voltam (ez kötelező főünnep). Házszentelés nem szokott lenni nálunk. Illetve azoknak szokák, akik pl. költöztek és új a ház vagy nagyobb felújítás volt.
2022. jan. 10. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!