Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Hogy telik a karácsony? Mit...

Hogy telik a karácsony? Mit csináltatok eddig, és mi van tervben?

Figyelt kérdés

Áldott, békés karácsonyt mindenkinek! :-)


Mit terveztek, mit szoktatok ilyenkor csinálni? Eddig mit csináltatok?



2022. dec. 27. 02:39
 1/5 anonim ***** válasza:
Ma már nincs Karácsony, vagy mégis?
2022. dec. 27. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Remélem szép unneped volt :)


Mi eddig a szentestét itthon töltöttük kettesben, a szokásos filmnézés, társasózás prograkokkal.


Idén én 23-án elmentem anyukámhoz, 24-én jött a férjem is, ott aludtunk. Társasoztunk, kutyáztunk, beszélgettünk.


25-én elindultunk a férjem anyukájához, aki Ausztriában él, ők 26-án elmentek síelni, én mivel hamarosan jön a baba, a lakásban maradtam, aludtam, játszottam a cicákkal, aztán amikor haza jöttek beszélgettünk, társasoztunk, néztünk egy filmet, másnap várost néztünk és jöttünk haza.

2022. dec. 28. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1.

A karácsony egy hetes, sőt nyolc napig tartó ünnep.


A magyar nyelvben nem véletlenül létezik kiskarácsony és nagykarácsony. Előbbi január 01-én, utóbbi december 25-én volt.


Amúgy a húsvét is ilyen, zárónapja a fehérvasárnap.


Sőt, régen a pünkösd is ilyen volt.


A magyar néphagyományokban amúgy a születésnapot is ehhez kötik, mivel a babona szerint hamarabb nem szabad senkit sem felköszönteni, mivel az azt jelenti, hogy nem fogja (egészségesen) megélni a következőt, azonban utána nyolc napon át, vagyis a következő hét ugyanazon napjáig érvényesek az ajándékok és a köszöntések.

2022. dec. 30. 01:57
 4/5 A kérdező kommentje:
Modern, urbanizált szokás, hogy csak az első két napját tartjuk meg a nagyobb ünnepeknek. Nem lenne érdeke a cégeknek, hogy minden évben akárcsak kétszer nyolc napon át kimaradjanak az alkalmazottaik, mivel jelentős bevételkiesés lenne. Emiatt csak az első két nap munkaszüneti nap.
2022. dec. 30. 02:00
 5/5 A kérdező kommentje:
Nálunk a karácsonyi időszak mindig adventtel kezdődik. Ilyenkor leszedünk minden díszt a házban, kivéve egyet. Egy dísz marad fent az advent alatt, ez pedig az adventi koszorú. Már nagyon régóta minden advent első vasárnapja előtti hétvégén elkészítjük a családdal a koszorút. Ez is elemi része az ünnepi készülődésnek, hiszen ezzel már az első pillanatoktól kezdve ráhangolódunk az ünnepre lelkileg is. Amúgy ennek a szép dísznek eredetileg is ez volt a rendeltetése: Johann Hinrich Wichern evangélikus lelkész, pedagógus, teológus, tanár készítette az elsőt az általa nevelt gyermekek számára. Az advent alatt általában sokat vagyunk együtt, böjtölünk és legalább egy kicsit próbálunk emberségesebbek lenni ebben a világban, egy kicsit többet segíteni, vagy akár rendezni a zűrösebb ügyeinket másokkal. Fontos, hogy ne csak úgy beleessünk az ünnepekbe, hanem készüljünk rájuk fel megfelelően lelkileg, hisz ha ez nincs így, akkor jön a "már nem olyan varázslatosak az ünnepek", "mindegyik csak púp a hátunkon, minél hamarabb túl akarunk lenni rajta" stb. Az is fontos számunkra, hogy ne pakoljuk tele a házat már 3-4 héttel, kötőjel 2 hónappal karácsony előtt, hiszen elveszti tőle a varázsát, és nem lesz semekkora ereje a megérkező ünnepnek. A szenteste az advent beteljesedése nálunk. Ilyenkor éri el a csúcspontját a családi várakozás, majd végül az est leszállásával be is teljesedik. Meg merem kockáztatni, hogy szerintem ez az egyik legszebb része a karácsonyi időszaknak. Reggel még advent van, de már éles a készülődés. Kezdjük előpakolni a különböző díszeket, az előző nap megvett karácsonyfát is behozzuk, a Betlehemet is elővesszük stb. Feldíszítjük a házat, a karácsonyfát stb. Közben együtt elkészítjük az ünnepi menüt. Ezt követően elmegyünk oda, ahova épp megyünk. Vagy barátokhoz, vagy találkozóra stb. Ha hazaérünk befejezzük a díszítést és a főzést, megterítünk, egy kicsit beszélgetünk, majd elfogyasztjuk az ünnepi vacsorát. Utána jön a Jézuska, meg jönnek a segítői, és ajándékozunk. Aztán kis beszélgetés, éneklés, zene, illetve "nincs karácsony Kevin nélkül". Éjfélkor elmegyünk a misére. Általában hulla fáradtan ledőlünk éjszaka az ágyba. Másnap reggel ünnepi reggeli, a kedvenc karácsonyi filmjeink, éneklés, családi beszélgetések, közös ima, ünnepi ebéd, délután szintén családi programok, majd este ünnepi vacsora. Másnapján szintén nagyjából ugyanez. A karácsonynak mi meg szoktuk tartani a nyolcadát, tehát nyolc napon keresztül még ünnepeljük a karácsonyt, viszont dec. 30-tól már azért átkerül a hangsúly egy része a szilveszterre és az újévre is. A karácsonyi időszak vízkeresztig tart, illetve január 10-ig, hogy beleessen az ortodox karácsony is, mivel vannak ortodox keresztény ismerőseink is, és ez egy méltó lezárása az ünneplésnek. A díszek, a karácsonyfa, a Betlehem, a fénysorok, az ablakdísz, az adventi koszorú gyertyaszentelőig fennmaradnak.
2022. dec. 31. 17:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!