Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Karácsonyi hagyományok,...

Karácsonyi hagyományok, nektek milyenek vannak?

Figyelt kérdés
Meséljetek. Minél többen hátha találunk egymástól akár ötleteket is.

2023. okt. 29. 13:12
 1/10 anonim ***** válasza:
76%
Főzés, kaja dosztig, délután ajándékozás, zabálás dosztig, aztán jóleső punnyadás.
2023. okt. 29. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
91%

Nálunk általában a karácsony elég nagy rohanás, mert nagy a család, mindhárom napra van valaki, aki megvendégel minket/ vagy mi másokat.


Általában nálunk az ünnepi menü tárkonyos húsleves és töltött káposzta.

Mi fát díszíteni 24-én délelőtt szoktunk, közösen. Mindenkinek van 1 különlegesebb/ szebb dísze, amiket a legvégén teszünk fel.

Van egy rokonom, akivel minden évben kifejezetten ronda karácsonyi bögrét adunk egymásnak ajándékba, szerintem vicces szokás.

A nagy családos karácsonyra (ahol általában vagyunk kb 20-an, nagyszülők, nagyszülők tesói+ családjaik) mindig ronda karácsonyi pulcsiban megyünk.

Itt mindig a gyerekek szoktak téríteni. Általában kapunk cuki névtáblákat is tőlük amikre ők rajzolnak valamit.

Mi sós rudat, zserbót, bejglit, hókiflit sütünk általában.


Na és kérdező, nektek milyen szokásaitok vannak?

2023. okt. 29. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
33%
Az ég világon semmilyen!
2023. okt. 29. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
82%

26 éves vagyok, faluról származom. De 19 éves korom óta Pesten élek párommal.

Amíg otthon éltem, egész gyerekkoromban ugyanúgy nézett ki a karácsony.

A fát 23-án díszítettük anyával.

24-én egy laza ebéd volt, délután 4-kor pedig a templomnál élő betlehemi előadás amiben kb 6-tól 16 éves koromig szerepeltem. Ott volt az "egész" falu, utána volt forralt borozás, teázás, beszélgetés. Majd 6 körül hazamentünk és vacsora. Ami minden évben ugyanaz. Sajtos tészta, túrós lepény, mákos guba.

25-én apai nagyszülőknél ebéd.

26-án anyai nagyszülőknél ebéd, ott gyűlt össze a család. Az ebéden a szűk család (nagyszülők, szülők, unokatesók). Utána pedig délután jöttek a tágabb családtagok, másodunokatesók meg ilyesmi.

2023. okt. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
85%

Nálunk nincs nagy rokonság, így itthon vagyunk végig.

A kaják állandóak:

24-e ebéd: halászlé és mákos guba

24-e vacsora: rántott ponty, rántott sajt, ecetes krumplisaláta

25: húsleves, fűzött karaj, többféle körét

26: töltött káposzta

Mi 24-én délután díszítünk. Amíg gyerek voltam délután 4-re vitték a templomba a pásztorjátékra és utána mise hazaértünk ott állt fa.

Annyit most is megtartottunk, hogy mielőtt meggyújtjuk a gyertyákat és a csillagszórókat akkor csengetünk és mindig ugyanazt a Bach-zenét tesszük be. Ezután ajándékozunk. Az talán saját szokás, hogy mindig egyvalaki bont és megvárjuk.

Éjfélkor megyünk éjféli misére, ha nem alszunk el.

Én egyébként 25-én délelőtt kórussal éneklek a karácsonyi nagymisén is.

2023. okt. 29. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
44%
Be szoktam rúgni. A karácsonyt nem ünneplem, de a névnapomat igen, ami szenteste napján van.
2023. okt. 29. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
82%

Csak 24-ére van hagyomány.

Délelőtt fadíszítés. (Régebben délután, ill. este volt. Még az előtt pedig egyáltalán nem volt karácsonyfa. A háború után kezdtek 1 fenyőágat vásárolni karácsonyra, utána kb. 1960-tól már kicsi fenyőfát. Még 1 m-es is csak a jobb módúaknak, ill. a kisgyerekeseknek volt. Ehhez tudni kell, hogy a lucfenyő csak az Alpokalján természetes növény, az ország többi részén direkt karácsonyfa-termelési céllal terjesztették el, mikor már volt rá kereslet.)

24-ét hívják karácsony böjtjének, nálunk az ebéd kötött: Mindenkinek 1 gerezd fokhagyma, bableves (elvileg kolbász nélkül, de mi csalunk), utána mákos tészta (eredetileg mézzel, de mi nem szeretjük, így cukorral), utána 1 szelet alma, sült tök, végül tökmag.

Vacsora hal (ez aránylag új szokás, régen senki nem evett halat, mivel nincs komolyabb víz a környéken, a hűtőszekrények előtt esélytelen lett volna halat beszerezni), utána ajándékozás.

25-26 rokonlátogatás, meg ami ezzel jár. Már csökkent mértékben, mert szétszóródott a rokonság fiatalsága.

A '60-as évekig a böjtöt totálisan értették, csak a nagyon kicsi gyerekek és nagyon betegek ettek napközben, a böjti reggelit követően. Este megsütötték a hurkát, melegen hagyták, aztán elmentek az éjféli misére. Mikor hazaértek mise után, akkor nagy zabálást csaptak. (É-alföldi katolikus falu.)

2023. okt. 30. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, nagyon sok hasznos és új információt tudok meg, ha még van valakinek mesélni valója szívesen olvasom.
2023. okt. 30. 13:24
 9/10 NTBS ***** válasza:
100%
December 23 fadiszites. Nagymamámnak akkor volt a születésnapja.
2023. okt. 31. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
76%

Ebédre sült rákot eszünk :), és nem készítek süteményt, mert csak ketten vagyunk, és sohasem fogy el, akkor meg minek.


24-én ebéd után bemegyünk a városba sétálgatni, aztán állok neki a vacsinak, ami valamilyen sült (és sohasem kacsa, mert azt nem kapni a boltban - külföldön élünk).


A fa akkor már áll (20-21 körül díszítünk), de minden Szenteste megnézzük a The Snowman c. rajzfilmet :)

2023. okt. 31. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!