Kezdőoldal » Ünnepek » Névnap » Miért "Atilla"-nak mondjuk az...

Miért "Atilla"-nak mondjuk az Attila nevet?

Figyelt kérdés

2015. nov. 24. 22:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
78%
Én valami olyat hallottam, hogy azért írjuk két t-vel és egy L-lel a nevet, mert valamiért a német (?talán) változat terjedt el. De én ezt nem tudom, csak hallottam.
2015. nov. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
*Márhogy írásban a német, mert amúgy a kiejtés az alap, nem rosszul ejtjük, hanem nem kiejtés szerint írjuk valamiért.
2015. nov. 24. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
87%

Mert az ősmagyaroknál több atilla volt, mint Attila.

.

Mert az embereknek "jobban hangzik" így.

.

Mert a magyar nyelvben nagyon eltér az íráskép a kiejtéstől.

Példa:

Íráskép: legyen szives, figyeljen rám!

Kiejtés: HÉ!!

2015. nov. 25. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
71%

Attila vagy atilla.


Az egyik magyarázat szerint az Atilla változat az eredeti hun alak, az Attila pedig a gót.

Sajnos ennek az elméletnek nincs történeti alapja.

Azt tudjuk, hogy a görög és a latin források a hun uralkodót rendszerint Attilának nevezik, de sajnos éppen az eredeti hun írásmód nem maradt ránk.

Az viszont leszögezhető, hogy a név nem gót, hanem hun eredetű.

A bizonyítékok a következők: a magyar nyelvben megvan az „atya” szó apa értelemben, ugyancsak a török nyelvben találkozunk az „ata” szóval.

A latin „nomen est omen” vagyis „neved a végzeted” mondást a keleti népek is jól ismerték és megválasztották, hogy kit hogyan, kiről nevezzenek el, ez különösen fontos volt az uralkodói családban.

Harmadik érv, hogy a gótok között nem volt ismert Attila név.

Mai napi Nyugat-Európában Attila neve egyet jelent a pusztítással.

Ellenben közöttünk, hun utódnépek között nagyon ismert és népszerű férfinév.


A vita egyébként azért is felesleges, mert a legkorábbi történeti krónikákban, a 14. században elkészült Bécsi Képes Krónikában a nagy király egységesen Atyla néven szerepel, amit a fordítók hol Etelének, hol Attilának ferdítettek el.

Sajnos, ennél korábbi forrásadat nem áll rendelkezésre.

Oláh Miklós, esztergomi érsek a 16. században szintén a fenti módon- Atyla- írta le nagy királyunk nevét.

Csak később, a magyar nyelv helyesírás állandósításával jött létre mindkét, fent említett modern forma, az Attila és Atilla.

2015. nov. 25. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt csak azok tudják megmondani,akik így ejtik.

Én az Attilát Attilának ejtem.

Az atilla egyébként egy férfi kabátfajta.

[link]

2015. nov. 25. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
100%

A kérdés szerintem, hogy miért úgy írjuk? (Amint ezt már említették.)


Ha valakinek lenne kedve levéltárakban múlatni az időt, biztos kijönne valami érdekes magyarázat az 1780-1960 körüli időszakból (nagyjából, én azt mondanám, ebben az időszakban alakult ki a mai Magyarországi irodalmi és köznyelv).

2015. nov. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
100%
Az én testvéremet Attilának hívják. Én már megszoktam hogy tudom hogy kell helyesen leírni de aki pl. rokona vagy a baráti köréből valakinek nem az a neve akkor nem annyira használja nem megszokott neki ez teljesen világos. Láttam olyat aki Atillának írta de mondani meg Attilának mondta szóval mindenki szerintem más. Én is Attilának mondom!!
2015. nov. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
48%

Én úgy tanultam, még az Átkosban, hogy József Attila így irta a nevét és iránta való tiszteletből,írjuk két t-vel. Sajnos a rendszerváltás után a költő kiment a divatból, pedig csodálatos versei vannak! Ime pár vers cím: Óda, Mond mit érlel..Kései sirató. A nincsen apám, sem anyám.

S íme egy töredék:

Miért legyek tisztességes, kiterítenek úgy is.

Miért ne legyek tisztességes, kiterítenek úgy is.

2015. nov. 29. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
Törökök is használják az Attila nevet, és ők Atillá-nak írják. Mi sajnos a németes írásforma mellett maradtunk, valószínű nagyon régen.
2015. dec. 2. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
4-es, szerintem nem vitázik senki. Csak kérdés volt. Én ismerek egy vagon Attilát, mind ilyen írásmóddal (öcsém is), s az összes ismerősöm "atilla"-nak ejti.
2015. dec. 18. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!